kitap


Anne ve babaların  çoğunluğu çocuklarının kitap okumadıklarından yakınmaktadır. Onlara göre çocukları ya çok az kitap okumaktadır ya da gerçekten hiç okumamaktadır. İlkokula başlayana kadar böyle bir derdi olmayan anne ve baba bir anda ilkokul çocuğuna baskı yapmaya başlar. Çünkü çocuğu gerçekten okumak istemiyordur. Oysa yeni öğrendiği harfleri doğru bir şekilde hatırlayıp telaffuz etmek  bizler için kolay olsada  çocuklar için bu hiç kolay değildir.

Çocuk Mu Okumalı Ebeveyn Mi?

Ebeveynlerin yaptığı en güzel iş, belkide yapılması  gerekenleri söylemektir. Bir anne ya da baba çocuklarına neyi yapmaları gerektiğini sürekli söylerler. Doğruyu ve yanlışı ayırt ederek çocuğuna en güzelini öğretmeye çalışır. Oysa çocuklar söyleneni değil yapılanı öğrenirler. Bir çocuk anne ve babasının söylediğini anlayamayabilir. Fakat onun yaptığı tüm davranışları hatırlar ve anlamlandırır. Hatırlayın çocukken annelerinizin size söylediklerinden çok sizin yanınızda yaptığı davranışları daha çok hatırlıyorsunuz. Çünkü çocuklar ayna gibidir. Gördüklerini taklit ederler. Aynanın bir sesi yoktur. Söylediğinizde yapamaz. Fakat yaptığınız her davranışı birebir taklit ederler.

Eğitime Önce Kendimizi Değiştirerek Başlamalıyız

Çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız daha çocuk  ilk doğduğu andan itibaren kitap okumalısınız. Anlaması ya da anlamlandırması gerekmiyor. İlk zamanlar çocuğun sadece bir şeyi kabul etmesi ve ona alışması için yeterli bir deneyimdir.

 İlkokula başlamadan önce çocuklarınıza büyük resimli eğlenceli kitaplar okuyun. Onunla birlikte  kitapların resimlerine bakın. Onun aklında kalanlarını size anlatmasını isteyin. Gece uyumadan önce ona güzel kitaplar okursanız uyurken hikayedeki kahramana dönüşür.

Birinci Sınıf Okuma Kâbusu

Anne baba rolüne eklenen bir veli  sıfatınız oluşmuştur. Artık çocuğunuzun daha başarılı olması için elinizden geleni yapmalısınız. O istemese dahi onun çok başarılı olmasını sağlamalı ve ileride hayatını güzel kurması için alt yapısını  hazırlamanız gereklidir. Tüm bu düşünceler tabiimde her anne baba için kaçınılmaz ve haklı sebeplerdir. Fakat unutulmamalıdır ki çocukların geleceğini kazanalım derken onları şimdiden yıpratabiliyoruz. 

Çocuklar mutlaka kitap okumalı ve bizler onları zorla okutmak yerine onların okumayı  istemeleri adına onlara yardımcı olmalıyız. Bir anne ev işleri yaparken çocuğuna yanıma gelerek “hikayeni bana sesli okur musun?” sorusunu yöneltmelidir. Vakit bulduğu an onunla birlikte kitap okumalıdır.  Aynı durum baba ve ailedeki büyük kardeşler içinde geçerlidir. Önemli olan şey doğru rol model olabilmektir. Eğer siz yaparsanız o sizi izler. Böylece baskı altında değil okuması gerektiği için okumuş olur. 

Unutmamalıyız çocukların hayalleri geleceğimizin en güzel yaratıcılığıdır. Onların hayal dünyasını genişletmek için bizler okumaya teşvik edici davranmalıyız. Doğru rol model olarak onların geleceğine ışık tutmalıyız. 


Kaynaklar: 1, 2

Editör: Efe Şen