Toplumumuzun en büyük sorunlarından biri de çocuk yaşta yapılan/yaptırılan evlilikler, okuyup ülkemize faydalı olmasını beklediğimiz, oyuncak bebekleri tanıyamadan kendi çocuklarını kucaklayan çocuklarımızın evlilikleri…

Çocuk Gelin Nedir?

Medeni Kanuna göre 17 yaşını doldurmamış olan, Çocuk Koruma Kanununa göre 18 yaşını doldurmamış olan, Ceza Kanununa göre 15 yaşını doldurmamış olan kız çocukları çocuk gelin sayılıyor.

Erken Yaşta Yapılan Evliliklerin Sebepleri

– “Sofradan bir tabak eksilsin.” düşüncesiyle veya “başlık parası” hevesiyle kız çocuklarını erken yaşta evlilik yapmaya zorlayan aileler.
– Çocuklarının iyi bir evlilik(!) yapacağını düşünerek erken yaşta çocuklarını evlendiren aileler. Açıklamaları ise eşine itaat etmeyi öğrensin, evine rahat uyum sağlasın.
– “Kız çocukları okumaz.” diyerek okuldan erkenden alınan çocuklar evlendiriliyor. Bu yobaz düşünce eğitim seviyesinin düşük olmasıyla açıklanabilir. Bu düşünceyle okuldan koparılan kişilerin de ileride kendi çocuklarına aynı muamelede bulunması yüksek bir ihtimaldir ve bu ihtimal göz ardı edilemez.
– Tecavüze uğrayan kız çocukları “namus” uğruna apar topar ya tecavüzcüsüyle ya da herhangi biriyle yaşına bakılmaksızın evlendiriliyor.

TÜİK Verilerine Göre Erken Yaşta Yapılan Evlilik Oranları

TÜİK verilerine göre, 2008 yılında çocuk gelin sayısı 49.703, çocuk damatların sayısı 2.214 iken 2017 yılında çocuk gelin sayısının 23.906’ya, çocuk damatların sayısının 1.081’e düştüğünü görüyoruz. Bununla beraber 15 yaş altında yapılan doğumların verileri, 13-14 yaşlarında yapılan kayıt dışı evliliklerin varlığını kanıtlamış oluyor.
Çocuk evliliklerinin Türkiye’de en çok görüldüğü 10 il sırasıyla: Kilis, Kars, Ağrı, Muş, Niğde, Bitlis, Kahramanmaraş, Aksaray, Gaziantep, Yozgat.

Dünyada Çocuk Gelin Oranları

İngiltere’de kurulan sivil toplum örgütü Girls Not Brides (Kız Çocukları Gelin Olmasın) yılda 15 milyon kız çocuğunun evlendirildiğini ve bugüne kadar 700 milyon kişinin çocuk yaşta anne olduğunu belirtiyor.
Dünyada çocuk gelin vakalarının en çok görüldüğü bölgeler arasında Somali, Mali, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Nijer yer alıyor.
Birleşik Devletler Uluslararası Kalkınma Ajansı verilerine göre dünyada 62 milyon kız çocuğu okula gidemiyor.
Yapılan araştırmalara göre geçen her 7 saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor.

Çocuk Gelin Problemi ile Mücadele

Başta çocuk gelin kavramını açıklarken bahsettiğim kanunları düşündüğümüzde evlilik yaşının sabit bir yaşa bağlanması ve kanunların muntazam uygulanması ile çocuk gelin probleminin önüne geçilebileceği gibi bir düşünce söz konusu. Peki biz bu konuda neler yapabiliriz?
İnternette gördüğümüz bazı ”duyarlılık” videolarında halkın çocuk gelinlere nasıl tepkiler verdiğini görüyoruz. Bu en basit destek olmakla beraber gerçekten de yolda, nikah salonunda gördüğünüz ve ”çocuk” saydığınız gelin veya damat fark etmeksizin ihbarda bulunmanız çok önemli bir destek. Çocuk olduğu için eğer bir imam, nikah memuru karşısındaki  o nikahı kıymazsa, bir fotoğrafçı düğün fotoğrafı çekmezse, bir düğün salonu işletmecisi düğün salonunu kiralamazsa, bir gelinlik dükkanı gelinlik satmazsa ve bunun gibi birçok tepki verilirse en azından farkındalık yaratabiliriz.
Bunlar size okyanustan bir fincan su almak gibi gelebilir ama günümüzde sosyal medya duyarlılık arttırmada o kadar etkili ki bir sonraki başlıkta anlatacaklarımdan bazılarını sosyal medyada, herhangi bir arama yapmadan gördüm. Eminim aranızda denk gelenler vardır.

Çocuk Gelin-Atatürk

Çocuk Gelinler İle İlgili Haberler

-Malatya’da düğün fotoğraflarını çekeceği gelinin 15 yaşında olduğunu öğrenen fotoğrafçı fotoğrafları çekmedi ve tepki gösterdi.
-Adana’da 17 yaşındaki kız çocuğunun evlendirileceği haberini alan emniyet, kız çocuğunu kaldığı eve baskın yaparak çocuğu ailesine teslim etti. 17 yaşında nişanlanan kız çocuğu 18 yaşında evleneceğini, ailesinin onu zorlamadığını ve kendi isteğiyle evlenmek istediğini söyledi.
-Suriye’deki savaştan ailesiyle beraber kaçan kız çocuğu ailesi tarafından kendisinden 10 yaş büyük akrabasıyla evlendirilmek istendi. Bakanlığın ve emniyetin uyarısıyla aile büyük bir yanlıştan döndüğünü dile getirdi.
-Mardin’de yapılacak bir düğünün gelini çocuk olduğu için Alo 183’e ihbar yapıldı. 14 yaşındaki kız çocuğu kendisinden 10 yaş büyük olan kuzeniyle evleneceği gün polis düğüne baskın yaptı. Kız çocuğu kurtuldu ve devlet koruması altına alındı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü bu konudaki ihbarların arttığını söyledi.
Ayrıca buraya bıraktığım linkte Sultan Arınır’ın çocukken gelin olan kadınlarla yaptığı röportajlardan oluşan belgeseli bulabilirsiniz.

Alo 183 Ne İşe Yarıyor?

Daha önce çocuk işçiliği ile ilgili yazdığım yazımda da bahsettiğim Alo 183 ihbar hattından da kısaca bahsetmek istiyorum. Bu hat çocuk,kadın,aile,engelli,yaşlı,şehit aileleri ile ilgili danışma hattı olarak geçiyor. Şiddet,taciz,istismar gibi acil durumlarda ihbarda bulunan vatandaşlara yardımcı olan bir hat.

Günümüz şartlarında hala töre, başlık parası uğruna küçücük kızlar feda ediliyor. Sayısı az da olsa oğlan çocukları da erken yaşta evlendirilebiliyor. Kimisi kendisinden yaşlarca büyük biriyle evlendiriliyor veya kuma olarak gidiyor. Bunun önüne geçmek mümkün mü bilemeyiz ama bu zulme dur diyebiliriz. Destek olmak kimseden bir şey götürmeyecektir.

“Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”  

-Mustafa Kemal Atatürk

Kaynaklar:
– http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/cocuk-gelin
– tuik.gov.tr
– https://www.haberler.com/cocuk-gelin-sayisi-10-yilda-yari-yariya-azaldi-10774517-haberi
– https://www.birgun.net/haber-detay/tuik-in-cocuk-gelin-haritasi-136449.html
– http://www.egitisim.gen.tr/tr/index.php/arsiv/sayi-31-40/sayi-33-insan-haklari-egitimi-ocak-2012/721-cocuk-gelin-sorunu
– https://onedio.com/haber/ataturk-un-cocuklar-ve-gencler-uzerine-soyledigi-zamanin-cok-otesinde-15-soz-495196