Çocuk, doğumundan itibaren başlayan  büyük bir sorumluluk olarak gelir. Anne ve baba tutumları çocukların neredeyse bütün karakterini oluşturmaktadır. Anne ve babalar çocukları için bazen çok iyi şeyler yaptıklarını düşünebilir. Fakat bu her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazen  çocuklarımız için iyi olduğunu düşündüğümüz bir çok şey onların hayatlarında büyük olumsuzluklara sebep olabilir.

çocuk

Ebeveynler Söz ve Davranışlarında Tutarlı Olmalıdır

Çocuk yetiştirmenin ilk kuralı ‘kural’ koymaktır. Konulan kurallarda anne ve baba aynı düşünmüyor ise çocuk öncelikle kuralı sorgular. Daha sonra kurallara uyulmadığında ebeveynlerden birinin ona destek olduğunu fark eder. Böylece çocuk kurallara uymak yerine kurallardan kaçmanın, onları yok etmenin yollarını arar ve sonunda da bulur. İşte bu sebeple kural konulmadan önce anne ve baba oturup konuşmalı ve çocukları için  uygulamak ve uygulatmak istedikleri kurallara karar vermelidirler. 

Kurallar Anlaşılır ve Net Olmalıdır

Her çocuğun mizacı farklıdır. Çocukların bazıları disiplinli ve düzenlidir. Bu çocuklar genelde kuralları çok severler. Hatta onlar koyduğunuz kuralları çok beğenirler ve hemen uygulamak isterler. Bazı çocuklar ise tamamen özgürdür. Kurallar onların hayatlarını daraltır ve özgür yaşam alanlarını sınırlar. İşte bu çocuklar kurallardan hiç hoşlanmaz. Onlara göre kurallar ebeveynlerin öylesine hatta sadece onların eğlenceli hayatlarını bozmak için gereksizce ortaya atılan fikirler olarak görürler. Bu sebepten ebeveynlerin kuralları koyma sebeplerini çok iyi açıklaması gerekmektedir. Kurallar neden  konuluyor, bu kural çocuğa hangi faydaları sağlayacaktır. Bunlar çocuğa açıklanmalıdır. Eğer kurala uymazsa onun için ne gibi sakıncaları olur. Kısacası  kuralların onların hayatlarını  güzelleştirmek için  var olduğu anlatılmadır. Her kuralda kuralın konulma sebebi uygulandığında ne gibi yararı olacağı, uygulanmadığı zamanda da ne gibi zararları olacağı vurgulanmalıdır. Kural koyma esnasındaki en yanlış hareket çocukların sormuş oldukları ‘neden’ ,’ne gerek vardı’ şeklindeki soruların yanıtsız bırakılmasıdır.

Çocukların Her İstediklerini Yapmak

Her anne ve baba çocuklarının her istediklerine kavuşmalarını ister. Ebeveynler çocukluk döneminde anne ve babaya muhtaç olan çocuklarının her istediğini almak ve yapmak ister. Fakat bu tutum farkında olmadan çocuklarının başarısız ve özgüvensiz hatta hayalsiz yetişmelerine sebep olur. Bir çocuğun istediği her şeye sahip olduğunu düşünün, ilk olarak çocuğun hayal dünyası gelişmez. Çocuklar sahip olamadıkları her şeye hayal dünyalarında ulaşırlar. Televizyon kumandasının tuşlarından dolayı her çocuk için telefon olması bu sebeptendir. Hayal dünyası çocukların bütün derslerinin temelini oluşturur. Okuduğu bir hikayeyi anlayamayan, problem çözemeyen çocuğun hayal dünyası gelişmemiştir.  

Çocukların her istediklerini yapmak problem çözmelerine de zarar verir. Her birey günlük hayatta birçok problemle karşılaşır. Özellikle her istediği yapılan çocuklar okulda ve sokakta karşılaştıkları problemlere çözüm üretemezler. Bu da onların özgüvensiz, deneyimsiz ve mutsuz olmalarına sebep olur.

Kısacası ebeveyn olmanın temelinde, çocuğu merkeze almak olmalıdır. Kuralları sebepleriyle açıklamalı ve tavizsiz uygulatmalıdır. 

Kaynakça: 1, 2

Editör: Efe Şen