Bu başlığa bakıp “Ya biz daha bir kitap okuyamıyoruz doğru düzgün üstüne bir de iki tane aynı anda mı okuyacağız?”diyebilirsin. Ya da “Tamam bir tane okuyoruz bir şekilde ama iki tane de abartı değil mi?”de diyebilirsin. Fakat göz ardı ettiğimiz bir şey var. Aynı anda iki kitap okumak (buna çapraz okuma da deniliyor) bizi daha çok okumaya sevk edip  fazla kazanımlar elde etmemizi sağlayabilir. Nasıl mı? Bakalım hemen!

Okumaya Olan Bağlılığımız Artar

Fark ettiğim bir şey var ki o da sürekli toplumda kitaplar kendimizi geliştirmemize aşırı katkı sağlar diye sadece kendimizi geliştirecek kitaplara yönelmememiz. Örneğin; kişisel gelişim, iş yönetimi, bilim gibi genelde bir olay örgüsü olmayan kitapları okumaya istemesek de yöneliyoruz! Bunlar her ne kadar bizi çokça geliştirse de hatta ders kitaplarına ya da diğer alternatiflere göre çok daha az sıkıcı olsa da yine de bir düzeyden sonra sıkıcı oluyor. Buna karşı çıkanlarınız olacaktır fakat okuma hızınızı bir düşünün. Bu kitapları ilk aldığınızda ne kadar fazla okuyordunuz? Sonlara doğru ne kadar? Halbuki akıcı olan bir romanı elimize aldığınızda okuma hızınız sürekli artar. Çünkü sonunu merak edersiniz, sayfalar sular gibi akıp gider…

Ben öncesinde dengelemek için iki türü de sırasıyla okuyordum. Yani bir kendimi geliştirecek kitap bir de sevdiğim türde olan bir kitabı. Bir süre sonra bu yöntemin yetersiz olduğunu görüp tamamen karşı çıktığım iki kitabı aynı anda okuma yöntemine geçtim. Ve sonuç muazzamdı. Hem daha çok kitap okuyordum hem de her iki türü okurken müthiş zevk alıyordum.

kitap okumak fayda

Tarihçi İlber Ortaylı ve Celal Şengör de bu yöntemi uyguladıklarını ifade etmekteler. Nasıl bir yöntem uyguladıklarına dair ayrıntı vermeseler de kendilerine hayran bırakan bilgi birikimlerinde bu yöntemin önemli rolü olduğu aşikâr. Ayrıca ben iki kitap dedim ama çapraz okuma 2-6 arası yapılır genelde. Yani aynı anda ikiden fazla da okuyabilirsiniz. Örneğin biri yatağınızın yanında biri ya da diğeri de işyerinizde olabilir.

Bu arada sevdiğiniz türü siz seçeceksiniz ama bunlar olay örgüsü olan şeyler olursa daha iyi olur; roman, öykü, şiir gibi. Bir de sevdiğiniz türdeki kitaplar da size katkı sağlayacaktır, bunu inkâr edemeyiz zaten ama diğer kitaplar kadar olmayacağı da aşikâr.

Ayrıca okumanın faydaları ve kreatif biri yapıp yapmayacağı üzerine yazdığım yazımı da okumanı tavsiye ediyorum 🙂