Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsü “pandemi” ilan etti. Pandemi, dünyada eş zamanlı olarak yaygın bir şekilde çok sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isimdir. Küresel ölçüde etkilendiğimiz bu virüs; ülkelerin başta sağlık sistemleri olmak üzere birçok sistemini çökerten, her yönden bizi etkisi altına alarak hayatlarımızda ciddi değişikler meydana getiren bir virüstür.

COVID-19’un geleceğimizi nasıl şekillendirebileceğini düşünmek, bunu hayal etmek şu an etkisi altında olduğumuz korku psikolojisi nedeniyle sağlıklı olmayabilir ancak bilim insanlarının uzun yıllardır yürüttüğü çalışma ve araştırmalar sonucunda bugünlerin geleceği hatta neler olabileceğini bize söylenmişti.

COVID-19 hakkında birçok teori gündeme geldi ve gelmeye de devam edecek gibi görünüyor. Virüs ile ilgili teorileri bir tarafa bırakırsak dünyayı kuvvetli bir şekilde etkisi altına alacak olan “Dijital Çağ” da kapımızda. Bunun bir tür komplo teorisi olduğuna inanlar da var.

Eskilerin hayatımıza çok hızlı bir şekilde yerleşen internete de komplo teorisi olarak baktığını göz önüne alalım. Kaçınılamaz şekilde eğitimden ticarete, uluslararası görüşmelerden evde çalışmalara kadar dijital çağın etkilerini daha çok hissedeceğiz.

Endüstri 4.0 Devrimi

Endüstri 4.0, dijitalleşme, bigdata, bulut teknolojisi, blockchain, kripto para, yapay zeka, nesnelerin interneti, otomasyon, 3D printer… Bu teknolojiler hayatımıza yavaş yavaş yerleşirken çalışma şekilleri hızla değişmeye başladı. Evler; “evden çalışma sistemi” ile ofis, 3D yazıcılarla da mini atölyeler haline geldi. Karanlık fabrikalarda ise üretim sürüyor. İnsan olmasa da otomasyon sistemleriyle birlikte yapay zeka sizin yapmanız gereken her işi halledebiliyor.

Endüstri

İnsan kaynaklarında sıkıntı çeken yani yaşlı nüfusa sahip olan ülkeler için Endüstri 4.0 Devrimi hayati öneme sahip.

Virüsün de etkisiyle birçok kurumsal şirket geçirebildiği ölçüde çalışanını evden çalışma sistemine geçirdi. Üniversitelerimiz uzaktan eğitim sistemine geçiyor. Birçok mülakat, fuar, konferans, kariyer günleri de online ortama taşınıyor. Sürdürülebilirlik adına dijitalleşmenin büyük bir öneme sahip olduğu ortada.

Pandemi süreci sonlandığında yeni bir dünyaya gözlerimizi açacağız. Geleceğin meslekleri diye söylenen yeni meslekler büyük ölçüde hayatımıza girmiş olacak.

Üniversiteden henüz mezun olmamış arkadaşların #EvdeKal’arak geçirecekleri bu zamanı programlamayı öğrenerek ve kodlama alanında kendilerini geliştirerek bizi bekleyen “Dijital Çağ”a kolayca adapte olmalarını ve bunun da meslek hayatlarında kendilerine büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Geleceğin Fiziği – Michio Kaku (ODTÜ Yayıncılık)

#EvdeKal dediğimiz pandemi döneminde okunacak kitaplardan biri Geleceğin Fiziği olmalı. Ufkumuzu genişletecek bir içeriğe sahip. Geleceğin girişimleri için de faydalı olabilir.

COVID-19'dan Endüstri 4.0'a Bakış 1

“Bilim, insanlığın kaderini ve günlük yaşamını 2100 yılına kadar nasıl şekillendirecek?” sorusuna cevap veren  Michio Kaku, New York City University’de teorik fizik profesörü ve *sicim kuramını bulan kişilerden biridir.

*sicim kuramı: Parçacık fiziğinde, kuantum mekaniği ile Einstein’in genel görelilik kuramını birleştiren bir teoridir.

Michio Kaku aşağıdaki başlıklarla bölümlerine ayırmış olduğu kitabında, her biri ayrı bir öneme sahip birçok konuya değinerek bunları bize sunuyor.

COVID-19'dan Endüstri 4.0'a Bakış 2
  • Bilgisayarın Geleceği
  • Yapay Zekanın Geleceği
  • Tıbbın Geleceği
  • Nanoteknoloji
  • Enerjinin Geleceği
  • Sermayenin Geleceği
  • İnsanlığın Geleceği

Özellikle belirtmeliyim ki bu kitap bilimsel araştırmalara dayanarak yazılmıştır. 2011 yılında yayınlanmış ve aynı yıl Türkçeye çevrilmiştir. Kitabın basımının üzerinden 9 yıl geçmesiyle Kaku’nun kitabında bahsettiği konuların hayatımıza girdiğini, bazı konularda ise bilimin ciddi ilerlemeler katettiğini görüyoruz. Yani bu kitap bir hayal ürünü değil, gerçektir.

Editör: Berfincan Doğan