Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin bazıları Cruelty-Free olarak etiketlenmektedir ve bu kavram son yıllarda daha bilinir hale gelmiştir. Peki nedir?

“Cruelty-Free” terimi, bir ürünün geliştirme ve üretimin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmemiş olduğunu ifade etmek için kullanılır. Her gün kullandığımız birçok kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin birçoğu hayvanlar üzerinde test yapılarak üretilmektedir. Tavşan, hamster vb. birçok hayvan çeşitli deneylere ve testlere maruz kalmaktadır. Bu testler körlükle, felçle veya ölümle sonuçlanabilmektedir.

Daha doğru, güvenilir olan ve bilimsel olarak onaylanmış çok sayıda test yöntemi olmasına rağmen hayvanlar üzerinde testler ne yazık ki mevcuttur. Ürünlerini hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde test etmemeye kararlı markalar olduğu gibi Cruelty-Free olmadığı halde kendini bu şekilde gösteren markalar da vardır.

Cruelty-Free

2021’de bir markanın gerçekten Cruelty-Free olup olmadığını bilmek için şu soruların cevaplarına bakmak gerekir.

  • Marka herhangi bir ürününü veya ürünün bir bileşenini hayvanlar üzerinde test ediyor mu?
  • Marka ürünlerini veya ürünün içeriklerini onlar adına hayvanlar üzerinde test etmesini üçüncü bir şahıstan istiyor mu?
  • Ürünlerin veya içeriklerin yasalar gerektirdiğinde hayvanlar üzerinde test edilmesine izin veriyor mu?
  • Çin gibi, yasalara göre hayvanlar üzerinde test yapılmasını gerektiren ülkelere satış yapıyor mu?

Bir Ürünün Cruelty-Free Olduğunu Nasıl Anlarız?

Cruelty-Free olabilmesi için ürünün üzerinde sertifikalı tavşan logosu bulunmalıdır.

Cruelty-Free

Bu logoları görüyorsak ürünün Cruelty-Free olduğunu söylemek mümkün. Logoları çoğu zaman ürünlerin veya etiketlerin arkasında görebilirsiniz. Bu üç sembol dışındaki tavşanlı semboller gerçeği yansıtmamaktadır.

Şunu da belirtmek gerekir ki üzerinde tavşan figürü olmayan bir ürün için Cruelty-Free değildir şeklinde de düşünülmemelidir. Nasıl derseniz şöyle açıklayayım. Eğer bir marka Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkede üretilmişse ürünün üzerinde tavşan figürü olmasa da hayvanlar üzerinde deney yapmıyor olabilir. Avrupa Birliği’nin bu deneylere karşı bir yasağı vardır. Ancak yine de elinizdeki ürün hakkında emin olmak isterseniz, kısa süreli bir araştırmayla da işin aslını öğrenebilirsiniz. Bir ürünün barkodunu taratarak ve markanın Cruelty-Free sertifikası olup olmadığını size anında gösterebilen mobil uygulamalar mevcuttur.

Bir Ürünün Çin’de Satılması

Çin’n kuralına göre eğer bir ürün Çin pazarına giriyorsa hayvanlar üzerinde test yapmaları gerekmektedir. Çin’in güzellik ürünü pazarının çok büyük olması markaları cezbettiği için de bunu kabul etmiş oluyorlar. Kural sadece Hong Kong’da bulunmamaktadır. Hong Kong, Çin ana karası ile aynı hayvan testi yasalarına sahip olmadığı için bu yasaya sahip değildir. Çin’de üretilen ancak Çin’de satılmayan kozmetiklerin hayvanlar üzerinde test edilmesi şartı bulunmamaktadır.

1 Ocak 2021’den itibaren Çin, hayvan testi yasalarında bazı ithal kozmetikler için zorunlu hayvan testi gerekliliklerini kaldıran önemli değişiklikler yaptı. Ancak hala tam bir yasak gelmemiştir ve testler devam etmektedir.

Vegan Ürünler Aynı Zamanda Cruelty-Free Midir?

Bu ikisi sıkça karıştırılmaktadır ancak aynı anlama gelmediklerini belirtmekte fayda var. Cruelty-Free kavramı ürün ve içerikleri için hiçbir hayvan testi yapılmadığını belirtirken vegan kavramı ürünün herhangi bir hayvansal kaynaklı içerik veya yan ürün içermediğini ifade eder. Örneğin bir markanın hem Cruelty-Free hem de vegan olan bir ruju varsa bu ruj, hem hiçbir hayvan üzerinde test edilmemiştir hem de hayvansal bir içeriğe veya yan ürüne sahip değildir. Ancak bir ürünün vegan oluşu onun kesinlikle Cruelty-Free olduğunu düşünmemizi sağlamaz.

Cruelty-Free

Yazımı, Cruelty-Free olan markaların listesini vererek sonlandırmıyorum. Ancak siz, günlük hayatınızda sık kullandığınız kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin Cruelty-Free olup olmadığını çeşitli uygulamalardan veya Google’da kısa bir aramayla kontrol edebilir, bu konudaki fikirlerinizi bizimle de paylaşabilirsiniz.

Kaynakça: 1, 2, 3

Editör: Efe Şen