Ne yazık ki özenerek hazırladığımız CV’lerimiz her zaman aynı ilgiyle okunmuyor. İşe alım sürecini yöneten insanlar CV’leri kısa sürede inceliyorlar; ancak sizin CV’nize göz gezdikleri bu sürede dikkatlerini çekebilirsiniz. Peki, bunun için dikkat edebileceğiniz maddeler nelerdir?

1. Yeterince Özen Göstermemek

cv

CV’yi özensiz hazırlamış olmanızın fark edilmeyeceğini düşünebilirsiniz; ancak bu uzmanların gözünden kaçmıyor. Dikkat etmeniz gereken noktalar ise şöyle:

• İmla hatası yapmamaya özen gösterin.

• Güncelliğini yitirmiş bilgileri kullanmayın.

• Başvurduğunuz pozisyondan alakasız olan tecrübelerinizi belirtmeyin.

2. Açıklama Kısmını Uzun Tutmak

Kendinizi tanıttığınız ve yeteneklerinizden bahsettiğiniz ilk paragrafı uzun tutmak CV’nizi daha az çekici kılar. Bu kısmı kısa tutup bahsetmek istediğiniz ayrıntılara deneyim ve beceriler kısmında yer verebilirsiniz. Eğer özel bir başarınız veya yeteneğiniz varsa buna açıklama kısmında kısaca yer verebilirsiniz.

3. Klişe Kelimeler

Kendinizi “takım oyuncusu, lider, yaratıcı, yenilikçi vb.” birçok etiketle tanımlamanıza gerek yok. Eğer gerçekten bu yeteneklerinizi vurgulamak istiyorsanız önceki deneyimlerinizde bunlarla ilgili; yaşadıklarınızdan, başarılarınızdan, karşılaştığınız zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizden bahsedin. Çünkü işverenler krizi nasıl yönettiğinizi bilmek ister.

CV

4. Sorumlu olmak Yerine Başarmak

Önceki tecrübelerinizde nelerden sorumlu olduklarınızdan değil; neler başardığınızdan bahsedin. Çalıştığınız firma size belli sorumlulukları vermişti; ama önemli olan sizin üstlendiğiniz görevlerin üstesinden nasıl geldiğiniz ve ne ölçüde başarıya ulaştığınızdır.

5. Fazla Resmi Olmayın

Uzmanlar, fazla resmi dille yazılmış özgeçmişlerden hoşlanmadıklarını belirtiyorlar. Bunun nedeni ise kullanılan dilden dolayı adayın karakteri hakkında hiçbir ipucu alamamaları oluyor.

6. İnternetten Bulunan Bir Şablonu Olduğu Gibi Kullanmak

Özgeçmişiniz sizin hayatınızın bir özetidir. Bunu internetteki şablonu hiç değiştirmeden kullanarak da yazabilirsiniz. İnternetteki bir şablonu kendinize referans alıp ufak değişiklerle özgün bir format haline getirmeniz ise daha çok dikkat çekecektir.

7. Dopdolu Bir Özgeçmiş

CV’nin dolu gözükmesi adına çok fazla bilgiyi çok sıkışık şekilde anlatmaktan kaçının. Aynı şekilde CV’nin uzun gözükmesi için bolca boşluk bırakıp sayfa sayısını arttırmak da işe yaramayacaktır. CV’nizi az ve öz olarak düzenleyin; makul derecede boşluk bırakmayı da unutmayın.

CV

8. Gereksiz İletişim Bilgileri

İletişim bilgilerini gereğinden fazla uzun tutarak aslında yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi anlatabileceğiniz yerleri azaltmış oluyorsunuz. Bu kesinlikle sizin için bir dezavantaj. Belli başlı iletişim bilgilerini paylaşmanız yeterli. Onlara ayıracağınız yer yerine yetenek ve tecrübelerinizi daha etkili açıklayabilirsiniz.

9. Hedefi Net Olarak Belirtmemek

CV’nizde başvurduğunuz pozisyon için gereken nitelikler ve sizin yetenekleriniz arasında bir uyum olmasına dikkat edin. İşveren hedefinizin net olduğunu görürse şansınız oldukça artacaktır.

10. Anahtar Kelimeleri Kullanmamak

Adayları filtreleme işleminin çoğu dijital ortamda gerçekleşiyor. Bu yüzden başvurduğunuz pozisyon için hangi anahtar kelimelerin ön planda olduğunu gözlemleyip, bunları CV’nize eklemeniz oldukça önemli.

KAYNAK: 1