Hepimizin mutlaka hayatında en az bir kere staj ya da iş başvurularında, İnsan Kaynakları departmanı için özenerek hazırladığımız CV, aslında Latince’den ismini alır. ”Curriculum Vitae” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe’de ise hepimizin bildiği ”Özgeçmiş” adıyla kullanırız. Peki günlerce, hatta aylarca beklediğimiz o iş başvurularından neden telefon gelmediğini hiç merak ettiniz mi ? Belki de aşağıdaki sebeplerden biri olabilir.

Fazla Kişisel Bilgi

CV

Çoğu İnsan Kaynakları uzmanı adayların CV’lerinde gereğinden fazla kişisel bilgiye yer verdiğini söylüyor. Aslında e-posta adresin ve telefon numaran yeterli. Kimlik numaran, medeni durumun, adli sicil ve kan grubu gibi kişisel bilgilerin neredeyse faydadan çok zararı var. CV’ni pek çok farklı yere gönderiyorsun. Bu tür bilgileri tanımadığın insanlarla da paylaşmış oluyorsun. Bu gereksiz olmakla birlikte çok fazla kişisel bilgi paylaşımı da profesyonel değil.

CV’lerde Uygun Olmayan Fotoğraf

iş hayatı

Özgeçmişte fotoğraf kullanımı da bir diğer önemli konuyu oluşturuyor. Yurt dışında, özellikle ABD ve diğer Batı ülkelerinde CV’lerde fotoğraf kullanımı kesinlikle önerilmiyor. Bu yüzden yurt dışındaki pozisyonlar için başvuru yaparken hiçbir şekilde fotoğraf kullanmamaya özen göstermelisin. Türkiye’de ise fotoğrafsız özgeçmişler iyi karşılanmıyor. Türkiye’deki ilanlara başvururken özgeçmişine bir fotoğraf eklemeyi unutma. Ancak bu fotoğrafın resmi görünmesi şart. Günlük hayattan seçtiğin fotoğrafları özgeçmişinde asla kullanmamalısın. Fotoğraf stüdyosunda vesikalık fotoğraf çektirmiş olman en doğrusu olacaktır.

Referans Bilgilerinize Dikkat !

mülakat

“Referans bilgileri istenildiği takdirde verilecektir.” Artık sadece boşuna yer kaplayan bir cümle. Evet şık duruyor, “bak referansım da var yani” imasında bulunuyor ancak herkes yazıyorsa artık bir manası kalmamış demektir. Bu kısmı çıkararak 2 satır daha kazanabilirsiniz. Bir diğer referans hatası ise, sizi tanımayan ve sizin de tanımadığınız yöneticileri asla referans bilgilerinize ekleyip telefon bilgilerini yazmayın. Bu sizin hakkınızda güvenilirlik konusunda kötü imajdan başka bir şey yapmaz.

İlginç E-posta Adresleri

e-mail

Pek çok genç adayın özgeçmiş hazırlarken yaptığı en büyük hatalardan biri, gençlik yıllarında oluşturdukları e-posta hesaplarını özgeçmişlerine eklemek oluyor. Doğal olarak bu adresler alışılmıştan biraz daha farklı, hatta tuhaf ve komik olabiliyor. E-posta adresin ne kadar önemsiz görünse de hakkında çok fazla şey söylüyor. İsim ve soy isminden oluşan e-posta adresleri edinmeye dikkat etmeli.

Vazgeçilmezimiz Hobilerimiz

hobiler

Hemen söyleyeyim bu bölüm çoğumuzun CV’sinde mutlaka yer almıştır. Ve birçoğumuz ”kitap okumak, seyahat etmek, yüzmek, müzik dinlemek…” gibi sevdiğimiz işleri buraya yazmışızdır. Ancak bunlar CV’de boş yer kaplamaktan başka bir işe yaramamakta. Sizi başvuru yapan binlerce aday arasından farklı kılacak bir hobiniz varsa örneğin, kodlama öğrenmek, gönüllü olarak çalışmalar yapmak, sosyal sorumluluk projelerinde yer almak gibi farklı yönleriniz olmalı. Böyle özellikler sizi diğer adaylar arasından ayıracaktır.

Kaynakça:

1