Romanları en çok okunanlardan inmeyen, Da Vinci Şifresi kitabı ile Katolik Dünya’sını birbirine katan yazar Dan Brown’ı daha yakından tanımaya hazır mısınız? O halde başlayalım.

Dan Brown Kimdir?

Dan Brown 22 Haziran 1964 yılında ABD’nin , New Hampshire eyaletinde dünyaya geldi. Annesi ilahiyat  müzisyeni, babası ise matematik profesörü olan Dan, Amherst College ve Phillips Exeter Academy’de eğitimini tamamladıktan sonra Los Angeles’ta şarkı yazarı olarak bir süre çalışmıştır. İstediği başarıyı elde edemeyince evine dönen Dan, okuduğu okul olan Exter Academy’de İngilizce öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Yazma aşkıyla dolu yazarımızı yazı yazmadan tutamayacağımız için öğretmenlik yatığı bu dönemde de kurgu yazmaya başlamıştır.

O bayılarak okuduğumuz kendimizi hikayenin içine bıraktığımız romanları yazmak için son derece iyi araştırmalar yapmak gerekiyor. Dan Brown’da bu konuda çok hassas biriydi. Romanlarına başlamadan ayrıntılı araştırmalar yapmaktadır. Ayrıca sanat tarihçisi ve ressam olan eşi Blythe Brown, araştırmalarına yardım etmektedir.  Romanlarında işlediği tema daha çok semboller, sembollerin komplo teorileri ve gizli toplum üzerine olmuştur. Gerçekten de bu tarz konular fazlasıyla insanı sürüklemekte. Ayrıca Dan kitaplarını yazarken kendini olayların içerisinde hissederek yazmaktadır. Demekki kitaplarının bizi bu kadar bağlamasının bir sebebi de odur ne dersiniz? Yazma aşkıyla yanan yazarımızın ilk romanı olan Dijital Kale’yi 1996’da çıkarmıştır. Bu roman onu büyük başarılar elde etmesini sağlamıştır. Fakat bu daha başlangıçtı. Asıl bomba Da Vinci’nin Şifresi ile patlayacaktı.

Katolikleri Ayağa Kaldıran Kitap : Da Vinci’nin Şifresi

dan brown,da vinci,gizem,sır ,katolik,yazar,şifre,çözüm

Dan Brown’ın 2003 yılında çıkardığı, ortalığı karıştıran ve satış rekorları kıran Da Vinci’nin Şifresi’nde İsa ile ilgili tarihi sırlar hakkında Da Vinci’nin eserlerinde ipuçları olduğunu anlatılıyor. Ayrıca Da Vinci’nin gizli bir tarikata üye olduğu da kitapta geçen ilginç iddialardan biri. Kitap bir cinayetle başlıyor. Cinayetin çözümü sırasında İsa’nın evlenmiş ve soyunun ilerlemiş olduğu fikri ile devam ediyor. Ayrıca kitap Leonardo Da Vinci’nin yaptığı Son Akşam Yemeği eserinde, İsa’nın yanında oturan kişinin Havari Yuhanna değil; Magdalalı Meryem olabileceği ve Mecdeli Meryem’in İsa’nın eşi olduğu fikrini ileri sürüyor. Roman bu teorilerinin hepsini Sion Tarikatı tarafından korunduğunu ileri sürmekte ve hikayede işlenen cinayetlerin Papa 2. Jean Paul döneminde gücünü arttıran Opus Dei tarikatı tarafından işlendiğini ileri sürmektedir. Bu da Hristiyan dünyası içinde tartışmalara yol açmıştır.

Kitap çıktığı andan itibaren beğenildiği kadar, büyük tepkilerde almıştır. Özellikle Hristiyanlardan oldukça tepki gören kitap, insanlara İncil’in güvenilirliğini sorgulatmaya neden olmuştur. Özellikle İsa’nın ölüp tekrar dirilmediği Galile Denizi’nin batısında küçük bir balıkçı kasabasında Meryem ile evlenip bir kız çocuğunun olduğunu yazması büyük tepkileri arkasından getirmiştir. Ayrıca kitap roman olmasına rağmen Arap ülkelerindeki ilahiyat fakültelerinde derslerde anlatılmış ve incelenmiştir.

Peki ya bu kitabı yazmaya nasıl karar verdi?

Dan Brown, İspanya’da Seville Üniversitesi’nde çalışmalar yaparken Da Vinci tablosundaki gizemi fark etmiş. Fakat bu gizem hakkında bir çözüm bulamamıştır. Bu gizem aklının bir köşesinde çözülmeyi beklerken yıllar sonra, Melekler ve Şeytanlar için Vatikan’ın gizli arşivlerinde araştırmalar yaparken Da Vinci hakkında şüpheleri tekrar karşısına çıkar. Dan Brown kitabı yazma hikayesini şöyle anlatıyor:

“Louvre Müzesi’ne gittim ve Da Vinci’nin ünlü yapıtlarından bazılarının orijinallerini inceledim. O sırada bir sanat tarihçisi bana, bu tablolardaki gizemleri anlamama yardım edecek ipuçları verdi. İşte o andan itibaren bu konu beni esir aldı.” 

Her şey bir kurgu mu yoksa gizli sırlar açığa mı çıktı?

Her ne kadar yazarımız romanın sadece kurgu olduğunu söylese de anlatılan tablolar, mekanlar ve tarihi belgelerin hepsi gerçek. Ayrıca romanın Gizli Kardeşlik Örgütü hakkında bilgi vermesi okuyucuyu gerçek olduğuna inandırmış olacak ki en başarılı romanları arasına hemen kendini yerleştirmiştir. Ayrıca romanda anlatılan mekanlar ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kitabın ruhunu tatmak isteyenleri burada bulabiliriz.

Dan Brown Hakkında Bilinmeyenler

Dan Brown,gizem,Da Vinci'nin şifresi

Dan Brown yakından tanımaya devam ediyoruz. İşte hakkında az bilinen gerçekler.

 • Eşi Blythe Brown eserlerine fon sağlamaktadır.
 • Dan her sabah 4 ‘te kalkıp haftanın her günü yazı yazarmış. Hatta yılbaşı tatilleri gibi dini ve resmi tatiller de dahi yazmayı bırakmazmış.
 • Dan yedi dil bilmektedir.
 • Dan kitap yazmaya Tahiti ziyaretinde sahil de uzanırken gördüğü Sydney Sheldon‘ın kitabı olan The Doomsday Conspiracy okuduktan sonra Sydney Sheldon’dan aldığı ilhamla kitap yazmaya karar vermiş.
 • Roman yazarı olmasına rağmen roman okumaktan nefret edermiş. Ne kadar da ilginç değil mi?
 • Dan’ın New Hampshire’da bulunan 10 milyonluk evinin içinde sayısız geçit varmış. Brown’ın romanlarını yazdığı odasına ise bir tablonun arkasında bulunan düğmeye basılarak girilebiliyormuş. Bu kadar gizem dolu kitaplar yazan birinin hayatınında gizemli olması çok doğal.
 • Dan yazılarını yazarken masasında bir kum saati bulundururmuş. Bu sayede her kum saati bittiğinde mola vererek şınav ve gerilme gibi egzersizlerini yaparmış.
 • Dan yazmak için ilham bulamadığı zamanlarda baş aşağı durarak düşünürmüş.
 • Dan’ın karakterleri için seçtiği isimlerin çoğu gerçek yaşamda tanıştığı insanlardan geliyormuş. Örneğin Robert Langdon karakteri Dan’ın bütün kitaplarında yer alıyor. Ayrıca bu karakterin öğretmen oluşu da babasının öğretmen olmasından ileri gelmektedir.  Ayrıca Dan bu konu hakkında; Benim için hayattaki en büyük kahramanlar öğretmenlerdir. Babam da öğretmendi. Öğrenmenin eğlenceli bir iş olduğunu düşünüyorum. Okuyucular da bunu eğlenceli buluyor. Okuyuculara bir şeyler öğretmek için bir profesör kahramandan daha iyisi olabilir mi?”
 • Dan, şarkı yazarlığında başarısız olmasına rağmen halen boş zamanlarında şarkı söylemeye ve yazmaya devam ediyor.
 • Brown çifti, Da Vinci Şifresi’nin film uyarlamasında yer aldı. Langdon’ın kitap anlaşmaları imzaladığı sahnede arka planda yer almışlardır.
 • Brown çiftinin birlikte yayınladığı ilk kitap, çok başarısız olduğu için basımdan kaldırılmış.
 • Dan’ın kitapları yayınlanmadan önce, editör ve çevirmenleri yeri açıklanmayan ve internetin olmadığı bir odada tutuluyormuş.Hatta onlara yanlarına özel eşyalarını almalarına dahi izin vermiyormuş. Ayrıca odada had safhada  güvenlik önlemleri alındığı söyleniyor.

Bu kadar anlattıktan sonra içinizde bir merak kırpıntısı oluştuğunu görüyor gibiyim. 3 Ekim’de yayınlanacak olan Origin kitabı çıkmadan seriye başlamanızı öneririm. Ayrıca yorumlarınızı aşağıda bekliyorum. 🙂