Gün içerinde birçok işimizi zar zor yetiştiriyoruz. Çoğu zaman haftalarca aylarca yetiştiremiyoruz.  Bazen bir günün 24 saat olması yetmiyor bile, hatta kitap okurken, film seyrederken uyuya kalıyoruz. Peki ya o kucağınızdan yere düşen kitabı yazan adam ya da kadın, o filmi çeken yönetmen veya filmdeki aktör bir gününü nasıl geçiriyor? Kafka’dan Jane Austen’e, Fellini’den Leo Tolstoy’a kadar bir sürü insan… Hayatlarımızın bir köşesinden bize değen bu insanların bir günü nasıl geçer ve ne zaman mucizeler yaratırlar?

stephen king

Stephen King

King, kendi doğum günü ve tatil günleri de dahil olmak üzere yılın her gününde yazar. Günlük iki bin kelime olan yazma kotasını doldurmadan neredeyse hiçbir zaman yazmayı bırakmaz. Sabahları çalışmaya 8 ile 8.30 arasında başlar. Bazı günlerde yazması saat 11.30’dan daha önce bitse de sıklıkla 13.30’da hedefine ulaşır. Günün kalan saatlerinde kestirir, kitap okur, ailesine vakit ayırır ve televizyondaki Red Socks maçlarını seyreder.

benjamin franklin

Benjamin Franklin

Yaklaşık 7 saatini uykuya ayıran Franklin, sabah ve akşam olmak üzere 1’er saatini “Bugün yararlı ne yapabilirim ve ne yaptım?” sorularına ayırmıştır. 4’er saatini aralıklı olarak günlük iki kere çalışmaya ayırmıştır. Harika bir bir gün değil mi? 🙂

jane austen

Jane Austen

Austen, diğer kadınların uyandığı saatten daha erken kalkar ve piyano çalar. Saat 09.00’da  evdeki en önemli görevi olan, kahvaltıyı hazırlar. Kahvaltıdan sonra yazı yazmak için oturma odasına geçer. Oturma odasında yazarken, annesi ve kardeşi sıklıkla Austen’ın yanında sessizce örgü örer. Eğer evlerine misafir gelirse, yazı kağıtlarını saklar ve örgü partisine katılır. Günün en önemli öğünü olan akşam yemeği saat 15.00-16.00 arasında yenilir. Yemekten sonra sohbet, kart oyunları ve çay faslı başlar. Akşamları ise sesli olarak romanlardan bölümler okunur ve Austen yazdığı yazıları ailesine okur.

victor hugo

Victor Hugo

her sabah penceresinin önündeki küçük masada oturup yazı yazar.Yakınlardaki bir kaleden atılan günlük top atışıyla şafak vakti uyanır. Guernsey’de dokuz kapı aşağıya taşıdığı metresi Juliette Drouet’ten bir demlik taze çekilmiş kahve ve sabah mektubu alır. Mektuptaki tutkulu kelimeleri okuduktan sonra iki çiğ yumurta içer ve saat 11.00’e kadar yazar.

kafka

Kafka

Herkesin uykuda olduğu gece geç saatlerde ancak konsantrasyonunu verip yazabildiği sıkışık bir apartmanda ailesiyle birlikte yaşardı. Kafka’nın 1912 yılında Felice Bauter’e yazdığı mektupta: “Zaman az, gücüm sınırlı, ofisim korkunç; eğer hoş, dürüst bir yaşam mümkün değilse, o zaman ince manevralarla kıpırdanmaya çalışmak gerekir” Aynı mektupta Kafka günlük rutinini de açıklamaktadır: …” 10.30’da (fakat sıklıkla 11.30’ta) yazmaya oturuyorum, gece 1,2,3’e kadar gücüme, isteğime ve şansa bağlı olarak yazıyorum. Bir keresinde sabah 6’ya kadar yazdım.”

Federico Fellini

Federico Fellini

İtalyan film yönetmeni günde en fazla 3-4 saat uyurmuş. Kendisi anlatıyor: “Her sabah 6’da kalkarım. Evin etrafında biraz dolanırım, pencereleri açarım, kutuları karıştırır, kitapların yerlerini değiştiririm. Her sabah şahane bir bardak kahve yapmaya çalışsam da hâlâ becerebildiğim söylenemez. Hemen evden çıkarım. Sabah 7’de kimi uyandırsam benden nefret etmez, diye düşünmeye başlarım ve hemen birisini ararım. Bu huyum yüzünden de arkadaşlarım beni uyandırma servisi olarak kullanırlar.”