Öncelikle bilmemiz gereken şey: Damar çeperleri ve kan hücreleri renksizdir.

Kanımız neden kırmızıdır?
Damarlarımız neden mavi, yeşil görünür?
Rayleigh saçılımı nedir?

Kanın Kırmızı Olma Sebebi

Kanımızın kırmızı görünmesinin sebebi, Hemoglobin adındaki bir proteindir. Bu protein alyuvarları çevreler. İçerisinden yüksek miktarda demir bulunması ve oksijenle etkileşime girmesi nedeniyle kanımız parlak kırmızı renkte görünür. Kan, karbondioksidi toplayıp geri dönerken rengi koyu kırmızıya hatta mora kaymaktadır. Kanın rengini içerisinde oksijen olup olmaması belirler. Yaralanmalar sonucunda akan kan kırmızı renkte görünür. Çünkü kan, oksijenle temas eder ve rengi yine kırmızı olur.

el

Bileklerimize Baktığımızda Damarlar Neden Mavi/Yeşil Gözükür?

Güneşten gelen ışığın farklı dalga boyundaki renkleri vücudumuza değdiğinde bir kısmı emilirken bir kısmı da geri yansımaktadır. Işık geri yansırken dalga boyu düşük olan renkler parçalanırken, daha yüksek dalga boyuna yani enerjiye sahip olan mavi renk parçalanmadan yansır.  İşte damarlarımızı mavi görmemizin temel nedeni budur. Ayrıca kanımızın içinde bulunan karbondioksit oranına bağlı olarak damarlarımızın rengi yeşile kaymaktadır. Bunun nedeni de en yüksek dalga boyuna sahip olan mavi ve mor renkten sonra üçüncü sırada yer alan sarı renktir. Eğer damarlarda dolaşan kanın oksijen oranı yüksek ise dalga boyu yüksek olan sarı renk ile damarlardan yansıyan mavi renk kırmızıya döner. Bu durumun sonucunda kırmızı ve sarı renk karışınca damarlarımızdan gözümüze yansıyan renk yeşile kaymaktadır.

İşte bazı damarlarımızı yeşil görmemizin temel sebebi de budur. Ayrıca, ten rengimize bağlı olarak damarlarımızın rengini de farklı olarak algılarız. Ten rengimiz çok fazla açık renkte ise damarlarımızı mavi renkte görürüz. Bu durum ten renginin derecesine bağlı olarak maviden yeşile doğru kaymaktadır. Bu durumun temel nedeni tenimizin rengi koyu renge dönüşmeye başladıkça ışığı daha çok yansıtmasıdır. Hatta ten rengi çok koyu olan siyahilerin damarlarını görmeleri imkansızdır. Çünkü; ten rengi koyu olan insanların  vücuduna değen ışığın neredeyse tamamı geri yansır. Kısaca damarlarımızın yeşil veya mavi görünmesinin temel sebebi ten rengine, ışığın dalga boyuna ve kanın içerisindeki oksijen miktarına bağlı olarak mavi ya da yeşil renkte görünür.

Soğuk alt tonu olan kişilerin mavi, nötr olan kişilerin turkuaz/mavi-yeşil, sıcak olan kişilerin yeşil görünür. Aşırı beyaz tenli insanlarda damarlar mavi/mor görünür.

damar

Düşünsenize, kan damarlarının vücudumuzda  girmediği bir tek hücre dahi bulunmamaktadır. Eğer ışığın farklı dalga boylarındaki bu enerjisi olmasa, ten rengine bakılmaksızın bizler bu damarlarımızın tamamını kırmızı renkte görecektik. O halde damarlarımız ile ten rengimizi bile birbirinden ayırt edemezken, bir cerrahın bizi bir hastalığımızdan dolayı ameliyat etmesi ne kadar mümkün olurdu?

Rayleigh Saçılımı Nedir?

Rayleigh saçılımı, kırılan ışığın atom veya moleküllere çarparak saçılmasıdır. Atmosfere temas eden ışık kırılır ve farklı dalga boylarına ayrılır. Bu teoriye göre ışık, farklı dalga boylarında bir enerjiye sahiptir. En güçlü dalga boyuna sahip iki renk mavi ve mordur. Bu renkler bir maddeye çarptıklarında daha az saçılıma uğrarlar. Yani daha az dağılırlar. Bu dağılımın sonucu olarak mavi veya mor renkteki ışığı daha net olarak görürüz.

Kanımız kırmızı olduğu halde damarlarımızı mavi,mor renkte görmemiz,gökyüzünü mavi olarak görmemiz yine bu teoriyle açıklanır.

✔Evrende renk diye bir şey yoktur,sadece ışığın farklı dalga boyları vardır.

KAYNAKLAR;

moymak.com,google görseller