Uber’de Mühendis Müdürü olarak çalışan Dan Heller, kendi blogunda “Ten Principles for Growth as an Engineer” başlığıyla iyi bir mühendiste olması gereken yetkinlikleri paylaştı. Mühendisler ve mühendis adayları için çok etkili olan yazıda Dan Heller’a göre iyi bir mühendis nasıl olmalı gelin hep birlikte bakalım.

Yaptığın İşin Firmaya Katkısını Sorgula

çalışmak

CEO gibi düşün! Senin ve takımının yaptığı işin şirkete ne değer kattığını iyice anlamaya çalış. İşin kalitesi, ürünün özellik bakımından üstünlüğü gibi konularda sorumluluk al. Mühendis olarak işin sadece kod yazmak değil, amacın iyi kararlar alıp firmanın başarılı olmasını sağlamak. Bunu yapabilmek için de neyin gerçekten önemli olduğunu kavraman gerekiyor.

Kendini Debloke Etmeyi Öğren

çeşitli-nitelikler-belirten-post-itler-imapct full- pow now...

Hiçbir ama hiçbir zaman dış etkenlerden ötürü bir görevde tıkanıp kalmayı kabul etme! Çalıştığın kişileri ikna ederek, konuyu senden üst seviyedekilere taşıyarak ve teknik açıdan yaratıcı çözümler bularak ilerlemeye devam et. Tekrar söylüyorum, senin işin sadece kod yazıp onunda dışında olan her şeyin sihirli bir şekilde tamamlanacağını farz edip beklemek değil; amacın enerji harcadığın eforlar ile bir değer üretmek, çalıştığın firmayı ileriye götürmek.

Girişken Ol

girişkenlik-toplantı-takım-çalışması

Yazılım dünyasının en büyük yanılgılardan biri de şu ki çalışanlar kendileri dışında birilerinin işleri üstlendiğini ve her şeyi halledeceklerini düşünüyor. Kendi takımının ve şirketinin misyonunu üstlen! Sana direktif verilmesini bekleme, ne yapılması gerektiği konusuna kafa yor, ya git yap ya da yapılması gerektiğini aktif bir şekilde savun veya anlat. Senin müdürlerin ve onun üstündeki kişiler senin, yani mühendislerin yaratıcılığına ve zekâsına güveniyor, her şeyi kendi başlarına halledemeyeceklerinin farkındalar.

Yazma Kabiliyetini Geliştir

Uber Mühendis Müdürü Dan Heller'a Göre İyi Bir Mühendis Nasıl Olmalıdır? 1

Teknik yazma becerisi diğer çalışan ve takımlarla iş birliğini kolaylaştırıyor ve etrafındakileri ikna etme, bilgilendirme ve öğretme konusunda mühendislere çok fayda sağlıyor. Bir doküman yazarken okuyucu kitlesinin kim olduğunu ve neleri bildiklerini aklında tut. Temiz ve açık bir şekilde yaz ve yazının en başına bir iki cümleyle konuyu özetleyen bir paragraf yerleştir.

Kendi Projeni Kendin Yönet

mühendis-çalışmak

Çalıştığın projede bağımlılıkları iyice anla! Her önemli parçalayla ilgilenen bir kişi bulunduğuna emin ol! Düzenli aralıklarla proje planlarını ve güncellemelerini proje paydaşlarına aktar, onları gidişattan haberdar et. Toplantılara liderlik ederek kendini şimdiden buna alıştır! Bu ileride çok daha büyük projeleri yönettiğinde ve lider pozisyonuna geldiğinde sana çok lazım olacak.

Kendini Eğit

öncelikleri-belirlemek-to-do-list

Yazılım sanatında uzmanlaş. Kariyer kendini düzenli bir şekilde geliştirmeye devam ettiğin uzun soluklu bir yolculuk. Fakat bu yolculukta kimse işini gücünü bırakıp sen bir şeyler öğreniyor musun diye dertlenmeyecek. Eğitimini sahiplen, öğrenmeyi günün bir parçası hâline getir (günde 5 dakika bile olsa). Mail gruplarına üye ol, okumaya değer makaleler ve kitaplar bul, üzerinde çalıştığın teknolojilerin dokümantasyonunu baştan sona oku, yala yut! Devamlılık burada en önemli husus. Tüm kariyer boyunca öğrenmeyi tetikleyecek alışkanlıklar edin.

Kullandığın Araçlarda Uzmanlaş

yoğun-tempoda-çalışmak

Kullandığın editör, debugger, compiler, IDE, veritabanı, network araçları, Unix komutlarında uzmanlaşman hem kendini yeterli hissetmeni sağlayacak hem de ürün geliştirme hızının artmasında çok büyük bir rol oynacak. Yeni bir teknoloji ya da komuta/konsepte denk geldiğinde ihtiyacından daha fazlasını öğrenecek şekilde üzerine kafa yor, bunların tekrar tekrar işine yaradığını göreceksin sana vakit kazandıracak.

İletişimi Açık Tut

toplantı-takımlararası

Düzenli, iyi bir şekilde organize edilmiş toplantılar ya da diğer haberleşme kanalları beraber çalıştığın kişiler üzerinde sana karşı iyi niyet ve güven hislerinin oluşmasını sağlayacak. Bildiklerini paylaşmak bulunduğun ortamda güçlü bir öğrenme ve samimiyet atmosferi yaratıyor. Bildiklerini sürekli paylaş. Düzenli aralıklarla projeler, hedefler, katedilen mesafe ve engeller hakkında konuşabileceğiniz ortamların oluşmasını sağla. Bildiğin konularda çık, konuşma yap. Katıldığın toplantılarda yapıcı olduğun sürece konuşmaktan çekinme.

İş Birliği Fırsatlarını Yokla

iş-birlikleri-takım-olmak

Bulunduğun organizasyonda tanınırlığını arttırmak için farklı takımlarla iş birliği yapmak ve birbirinizin tecrübe ve bilgisinden yararlanmak çok iyi bir yöntem. Ayrıca bu, ihtiyacın olduğunda elinin güçlü olmasını sağlayacak. Mühendis olarak bu sanatta uzmanlaşman yazdığın kodun ötesinde bir etkiye sahip olmanı gerektiriyor ve kariyerde ilerlemek de bir noktaya kadar bulunduğun ortamda bir kimliğinin olmasını gerektiriyor. Hem iyi bir mühendis olabilmek hem de kariyerinde ilerlemek için takımlararası projeler ve efektif iş birlikleri çok kritik.

Profesyonel Davran, Güvenilir Ol

işteki-güler-yüzlülük-ve-profesyonellik

Kendini işinde profesyonel biri olarak düşün ve o şekilde davran. Toplantılara hazırlıklı bir şekilde gel, gereken önemi ver. ”Bitireceğim!” dediğin şeyi bitir, eğer işler kötü giderse (ki gidecek), aktif bir şekilde bunu karşı tarafa ilet. Sakinliğini her an korumaya gayret et. İtirazlarını saygılı bir şekilde ifade et. Beraber çalıştığın kişilere saygı göster ve onları takdir et, kıymetlerini bil. Şikayet edip durmamaya çalış, etrafındaki kişilerini moralini yükselt, azaltma! Öğreneceksin ki herkes işini profesyonel yapan kişiyi takdir ediyor zaten olması gereken de bu.

KAYNAK: 1