Dans, bedeni bir ifade ve iletişim aracı olarak kullanan bir hareket etme biçimidir. Duruş ve esnekliği iyileştirmeye, modumuzu yükseltmeye ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olarak fiziksel ve zihinsel sağlığı destekler. Aynı zamanda zihni keskinleştiren, aerobik gücü ve sosyalliği arttıran eğlenceli bir aktivitedir.

Journal of Applied Gerontology’de yapılan bir çalışmada araştırmacılar, partnerle yapılan dansın ve müzik eşliğinde çalışmanın stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtti. Dans etmenin depresyon üzerindeki etkilerini test eden başka bir araştırmaya göre dans etmek gerçekten moralimizi yükseltiyor. Grup dansına katılan insanlarda en az depresyon semptomları gözlemlendi.

Bir partner veya grup eşliğinde yapılabilecek dans türlerini tanıyalım mı?

Bale

Dansın

Bale, İtalyanca’da “dans etmek” anlamına gelen “ballare” kelimesinden gelmektedir. Bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz sanat formundan farklı şekilde bir Avrupa saray dansı olarak başladı. Bu yaygın dans türü, Rönesans döneminde İtalya’da ortaya çıktı ve Kral II. Henry’nin karısı Catherine de Medici tarafından Fransız sarayına tanıtıldı. Daha sonra 18. yüzyılın ortalarında Ruslar tarafından benimsendi.

İlk zamanlar dansçılar kat kat kostümler, maskeler, büyük başlıklar, pantolonlar ve küçük topuklu dans ayakkabıları giydiler. Gözlere çekici gelse de dönmek, reverans yapmak, kaymak ve zıplamak dansçılar için zordu. Yıllar içinde dansın kendisi gibi bale ayakkabıları da değişti, oldukça rahat ve hafif bir forma dönüştü. Yeni bale ayakkabıları, hareket sırasında daha fazla destek ve parmak ucunda yürümede kolaylık sağlamak, sürtünmeyi sınırlandırmak için ayak parmaklarının ucunda sert, kare şekilli bir malzemeden yapılmıştır.

Ustalaşmanın oldukça zor olduğu söylenen bale, çoğu dans eğitiminin temelini oluşturan ve titiz bir çalışma gerektiren dans tarzıdır. Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale, özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Bale eğitimi disiplinli, özverili, renkli, zevkli ve uzun bir süreçtir. Klasik, neoklasik ve çağdaş gibi temel stilleri mevcuttur.

Hip-Hop

Sokak dansı olarak da adlandırılır ve atletik hareketlere sahiptir. Rap müzik gelişip çeşitlendikçe farklı hip-hop dans tarzları ortaya çıkmıştır. Açık alanlarda ve dans stüdyolarında dans etmek mümkündür. Diğer dans stillerinin aksine, genellikle doğaçlamadır. Dans edenler birbirlerine meydan okurcasına performanslarını sergilerler.

dansın

Jazz Dans

Ağırlıklı olarak orjinalliğe ve doğaçlamaya dayanan canlı bir dans tarzıdır. Vücutlarıyla dinamik hareket, akıcılık ve keskinlik sergilemek için esneklik ve güç gerektirir. Jazz dansını karakterize eden bazı hareket biçimlerine dinamik zıplamalar, yüksek tekmeler, yelpaze tekmeler, güçlü ve keskin kol ve baş hareketleri örnek verilebilir.

Dansçıların bireysel tarzlarını ve benzersizliklerini göstermelerine olanak tanıyan bir dans türüdür. Bu dansın eğitmenleri, dansçılara adımları ayırt edilebilir şekilde yorumlama ve uygulama konusunda tam yetki verir. Zarif ayak hareketleri, sıçramalar ve dönüşler içerir. Denge ve zarafeti teşvik eden kapsamlı bir dans şeklidir. Jazz, son yıllarda en yaygın dans stillerinden biri haline geldi. Filmler ve televizyon şovları sayesinde daha çok göz önündedir.

Modern Dans

Modern dans, klasik balenin katı kurallarının çoğunu reddeden ve bunun yerine içsel duyguların ifade edilmesine odaklanan bir dans tarzıdır. 1900’lerin sonlarında Amerika ve Almanya gibi batı ülkelerinden doğdu. Modern dans başlangıçta, dansçıları katı kurallar ve tekniklerle baskı altına alan bale gibi geleneksel dansların sınırlamalarından duyulan hoşnutsuzluktan doğmuştur.

Çoğu dans biçimi yapılandırılmış ve belirli adımlar içermesine rağmen, modern dansın amacı dansçının müziği yorumlamasına ve hareketlere rehberlik etmesi için duyguya güvenmektir. Koreografi ve performansta yaratıcılığı vurgular. Dansçılar bir müzik parçası seçebilir ve alışılmadık hareketleri, duyguları aktarmak veya anlamlı bir hikaye anlatmak için kullanabilir. Isadora Duncan, Martha Graham ve Merce Cunningham gibi koreograflar dansları için karmaşık metodolojiler geliştirdiler, deneysel müzik eşliğinde yapılan aşırı fiziksel ifadeleri vurguladılar. Bu koreograflar ayrıca aydınlatma, projeksiyon, ses veya heykel gibi diğer alanlarda çalışan sanatçılarla da işbirliği yaptı.

“Sadece kalkın ve dans edin. Mükemmel dansçılar teknikleri çok iyi olduğu için değil tutkularından dolayı mükemmeldir.”

Martha Graham

Flamenko

dansın

Flamenko tutkulu bir İspanyol dansıdır. Dansın amacı ister eğlence, ister romantizm olsun, flamenko çok duygusal bir dans tarzıdır. Şarkılar tutkulu ve derindir. Dansçılar vücut hareketlerini ve yüz ifadelerini kullanarak en derin duygularını ifade etmeye çalışırlar. Bunu ayağı yere vurarak, el çırparak, bağırarak gerçekleştirirler. Gitarın dahil edilmesi 19. yüzyıldan sonra gerçekleşti. Flamenko güçlü bir sanat biçimidir ve bu nedenle siyah, beyaz ve kırmızı gibi birçok güçlü renk performansa dahil olmuştur.

Kaynakça ve İleri Okuma: 1, 2

Editör: Efe Şen