Doğmak gibi ölmek de hayatın bir gerçeği fakat bazen ölüm döşeğinde birinin son arzusunu gerçekleştirmek, onu sevindirdiği kadar aracı olan kişiyi de sevindirir. Her ne kadar ölüm ile ilgisi olsa da aslında pozitif bir kuruluş olan “Dilek Ambulansı” bahsedeceğiz.

Dilek Ambulansı
Dilek Ambulansı Vakfı’nın Gönüllüleri

Dilek Ambulansı’nın Amacı Nedir?

Dilek Ambulansı, ömrünün az kaldığı bilinen kişilerin ölmeden önce son isteklerini yerine getirmek için düşünülmüş bir kurulmuş ve bu kuruluş içerisinde yer alan ekip gönüllülerden oluşuyor. Sanıyorum ki gönüllü bir ekip olmasaydı bu kadar başarılı ve içten bir şey ortaya çıkmazdı. Çünkü bu normal bir ambulans ekibinin yapabileceği bir iş değil ve maddiyat bu durumu bozabilirdi. Aslında bu ambulansın serüveni de bir ambulans şoförünün iyi niyeti ile başlamış.

şoför
Dilek Ambulansı Vakfı’nın Kurucusu Kees Veldboer

Dilek Ambulansı’nın Kuruluş Hikayesi

Bir ambulans şoförü olan Kees Veldboer’in iyi niyetinden doğan Dilek Ambulansı’nın serüveni 2006 yılında başlıyor. Kees Veldboer, Mario Stefanutto’yu bir hastaneden başka bir hastaneye taşırken hastanenin henüz hazır olmadığı bilgisini alıyor. Aslında her ne kadar işin içerisindeki iyi niyet çok etkili olsa da biraz da kader ile alakası olduğu düşünülebilir 🙂 Nitekim hastane henüz hazır değilken onlar yoldalardı ve Veldboer, ambulanstaki Mario Stefanutto’ya yapmak istediği bir şeyin olup olmadığını sordu ve Vlaardingen kanalına gitmek istediği yanıtını aldı.

Stefanutto, eski bir denizciydi ve üç aydır hastanedeydi. Veldboer sayesinde limana veda edebilmişti. Bunun üzerine Kees Veldboer, Stefanutto’ya tekrar denize açılıp açılmamak istediğini sordu ve ayakta duramayan Mario Stefanutto bunun imkansız olduğunu söyledi. Fakat Veldboer bu isteği de gerçekleştirmek istedi nitekim amacına da ulaştı. Mario Stefanutto öldükten sonra kendisi tarafından yazılan bir mektuba ulaşıldı. Mektubun içerisinde: “Hala başkalarını önemseyen insanların olması bana iyi geliyor… Size kendi deneyimlerime dayanarak, başkalarından küçük bir hareketin çok büyük bir etkisi olabileceğini söyleyebilirim.” yazıyordu.

yardım
Mario Stefanutto

Bu güzel ama bir o kadar da buruk hikayeden sonra Dilek Ambulansı Vakfı kuruldu ve faaliyetini birden çok ülkede sürdürüyor. İşte Dilek Ambulansı’nın gerçekleştirdiği isteklerden bazılarının fotoğrafları:

at
züraafa
insan
dağ
müze

Ayrıca kaynakçada buradaki linke tıklayarak Dilek Ambulansı’nın resmi sitesindeki birçok hikayeye ulaşabilirsiniz 🙂

Peki siz Belçika, Avustralya, İspanya, Almanya, İtalya, Brezilya El Salvador ve Japonya ülkelerinde de faaliyet gösteren Dilek Ambulansı’nın ülkemizde de olmasını ister miydiniz?

Kaynakça:
1 2
https://www.google.com/amp/s/listelist.com/dilek-ambulansi-vakfi/amp/