Özellikle 25 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan Ezhel’in Müptezhel albümünü takip eden dönemle beraber hızlı bir yükselişe geçen Türkçe Rap, son dönemlerde adından sık sık söz ettirir oldu. Protest duruşu ile bazı sözlerinden dolayı yargı ve magazinin gündemine oturan Türkçe Rap, kimilerine göre popu tahtından etti hatta popun ta kendisi oldu.

Bununla beraber bir anda yetenekli veya yeteneksiz bir sürü yeni isim gündeme gelmeye başladı. Haliyle bu isimler arasından sıyrılmaya çalışan onlarca yeni ve eski rapçi seri bir şekilde müzik üretmeye başladı.

Oluşan bu şarkı ve sanatçı curcunasında yetenekli isimlerin ortaya çıkması gerektiğine inanıyorum. Bu sebeple bu hafta sizinle yaptığı müzikten hoşlandığım, kendimce yetenekli bulduğum birkaç ismi paylaşmak istedim.

Listedeki İlk Rapçi: Aspova

Rap
ASPOVA

Listemin başına koyduğum Aspova, belki de bu listedeki en melodik işleri üreten sanatçı. Muhammed “Aspova” Kılıçaslan benim son dönemlerde en çok dinlediğim sanatçılar listesinde başı çekiyor. Kendine has vokali ve stiline kattığı R&B esintileri zaman zaman “Acaba bu rap mi, R&B mi?” dedirtse de, rap için de R&B için de yetenekli bir sanatçı.

Vokal şekli ve sesi haricinde onu diğer rap sanatçılarından ayıran diğer bir nokta ise albümlerindeki anlatım tarzı. Rap müzikte sanatçılar genel olarak hayat şekillerini anlatıyor ama bunu yaparken abartı ya da kurguya başvursalar bile anlattıkları saf gerçekmiş gibi davranıyorlar. Oysa Aspova kurgulamaktan hiç çekinmiyor. “Disosiyatifte” anlattığı karakterin kendisinden uzak bir karakter olduğunu röportajlarından biliyoruz. Kendi başına gelen olayları da anlatıyor tabi ki. Mesela “Geceler Uzun” şarkısı başından geçen ve hayatını etkileyen gerçek bir olayı anlatıyor.

Son 2 yılda 3.5 albüm ve 6 single yayınlayan sanatçı bir hayli de üretken. Nude albümünü saymazsak sakin biri diyebiliriz. Zaten kendisi şarkılarında argo kullansa da neredeyse hiç küfretmiyor. Eğer rap dinlemek istiyor veya dinliyorsanız ve rap size çok katı geliyorsa dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Dinlemeye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız her albümünden birkaç tane tavsiye vermek isterim. “Geber Pislik” albümündeki “Mahvettik” ve “110”, “Space” albümünden “Sorma” ve “Fotoğraf”, “Disosiyatif EP” albümünden “Metrodaki Kız” ve son olarak geçen ay çıkardığı “Hell” albümünden “Tamir”, “Düş” ve “Eskimiş Seneleri” dinleyebilirsiniz.

Ohash

Rap
OHASH

İran asıllı ve bu listedeki en genç isim olan Ohash, 2003 doğumlu. Babası sanatçı olan bu kardeşimiz bir hayli yetenekli ve dirençli. İran’da yaşadığı zorlukları “Bitmeyen Hikayeler”de anlatan Ohash, her şeye rağmen ayakta durabilen saygı duyulası biri.

Türkiye’de ilk olarak Ezhel’in de üyesi olduğu VooDoo Records’un altında freestyle yaparak duyulan Ohash, Kadıköy Acil ve İstanbul Trip’le de birarada bulundu. İlk albümü “Shahulean”ü geçtiğimiz günlerde yayınladı. Özellikle albüme adını veren “Shahulean” şarkısı cidden güzel bir şarkı. Şahsen o kadar hoşuma gitti ki şarkının sonundaki muhtemelen Farsça olan kısmı çevirtmek için günlerce Farsça bilen birini aradım.

Eğer yeni sesler arıyorsanız Ohash fırından taze çıkmış albümü ve “Zamanım Yok” gibi güzel singleları ile kesinlikle dinlemeniz gereken bir yetenek. Ayrıca bu sanatçının yeteneğinin nereden geldiğini merak ediyorsanız veya etnik müziğe merakınız varsa babası olan Ador Hooyar’ı da dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Rota

Rap
ROTA

2002’den beri rap şarkıları üreten Bulut Sedat Alpman, nam-ı değer Rota, sadece bu listedekiler içinde değil, muhtemelen tüm dünyadaki rap sanatçıları arasında ayrı bir noktaya konulabilir. Çünkü çoğu rap sanatçısı rap müzikten para kazanma umudu besleyen ya da rap müzikten başka bir şeylerle uğraşmayı kesinlikle kabul etmeyen insanlarken Rota, bu bakış açısının tamamen olmasa da nispeten dışında bir nokta.

Kendisi geçen seneye kadar 7 şirketin sahibiydi ve rap müziği bir işten çok, bir rehabilitasyon yahut aydınlatma aracı olarak görüyordu. Sadece bu da değil. Milli sporculuktan Cafe Flu adlı bir yerin işletmeciliğine kadar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Tabi ki bu refah durumunun rahatlığı şarkılarında da karşımıza çıkıyor ama bunu sakın kibir olarak algılamayın. Rota’nın kesinlikle başkalarını aşağılayan bir egosu yok hatta tam aksine yardıma ihtiyacı olan insanlara birçok yardımda bulunuyor. Bu maddi avantajlar daha çok kliplerinde ve alt yapılarında görünüyor.

Rota aldığı radikal bir kararla internetteki tüm şarkılarını bir süre önce kaldırdı ve dinleyicilerine yeni bir dönemin başladığının sinyalini verdi. Bu süreçten beri sadece müzikle ilgilenmek için şirketlerini satan, konserler için hazırlıklar yapan, daha nadir şarkı yayınlayan Rota muhtemelen bu kaldırdığı şarkıların yerini daha iyi bir şekilde dolduracaktır.

Son olarak tüm rap sanatçıları arasında en önemli dinleyici örgütlenmesine sahip olan Rota, dinleyici kitlesine “Rotaile” diyerek sesleniyor ve onları eğitmek için bir hayli uğraşıyor.