Birçoğumuzun belki de hiç üzerine düşünmediği, benim de ilk duyduğumda daha önce bunu düşünmediğime şaşırdığım bir konu hakkında düşünmeyenleri düşündürmek istiyorum. Diş macunu neden kutunun içinde satılıyor? Ne yazık ki bunun cevabı biraz üzücü. Ama öncesinde kağıt ve karton kutuların doğamıza verdiği zarara göz atalım.

diş-macunu-atıklar

Ağaç Tüketimi

Her yıl milyonlarca ton kağıt ve karton ürünü tüketilmektedir. Fotokopi kağıtları, faturalar, gazeteler bir yana diş macunlarının dışında ambalajları olmasına rağmen bir de onları özel karton kutuların içine koyarak satışa sunuyoruz. Diş macunu satın alıp eve geldiğimizde ise ilk işimiz o kutuları çöpe atmak oluyor yani kutuların işimize yarayan veya işimizi kolaylaştıran hiçbir yanı yok.

Türkiye genelinde yıllık kağıt-karton tüketimi yaklaşık 6 milyon tondur. Her yıl kağıt-karton için kişi başı ortalama 7 adet ağaç tüketiyoruz. Bunların geri dönüşüm seviyesi ise %40’lardadır.

Ağaçların Görmezden Geldiğimiz Faydaları

  • 1 hektar alan içinde iğne yapraklı ağaçlar yılda 30 ton, geniş yapraklı ağaçlar ise yılda 16 ton oksijen üretebiliyor.
  • Yetişkin bir kayın ağacı 1 günde yaklaşık 1000 kişinin çıkardığı karbondioksiti yok edebiliyor. Aynı zamanda yılda 7 kg toz ve yaklaşık 300 kg zehri süzebiliyor. Sonuç olarak hava kirliliğinin yaklaşık %50’si ormanlar sayesinde temizlenmiş oluyor.
  • 10 malan içinde bulunan 25 metre boyunda 100 yaşında bir kayın ağacı yılda 30.000 litre su emebiliyor bu da toprak kaymasını engelleyerek verimli toprakları korumasını sağlıyor.

Yapmamız Gerekenler

  • 1 hektar alan içinde yaklaşık 10.000 ağaç bulunabilir, 1 ağaç günde 3 insanın tükettiği oksijeni üretebilir, yani 10.000 ağaç ise günlük 30.000 insanın tükettiği oksijeni üretebilir. Dünyada herkes tükettiği kağıt miktarını yarı yarıya azaltırsa yılda 8 milyon hektar orman korunabilecektir.
  • Geri dönüşüm oranı artırılarak kağıt ithalatı azaltılabilir ve ülke ekonomisine fayda sağlanabilir. Böylelikle kağıt üretimi için harcanan yüksek enerji ve su tüketimi de sağlanmış olur.
  • Kağıt ve karton kutuların geri dönüşümü için bu kutuları temiz bir şekilde ıslatmadan ayrı toplamak gerekir. Bu şekilde yeni kağıt ve kartonlar, ormanlar korunarak ve enerji tasarrufu sağlanarak üretilebilir.
diş-macunu-karton-kutuda-neden-satılıyor

Gelelim Diş Macunu Kutusuna

Kutu, diş macununun dış görünüşünü daha güzel kılar, diş macununu daha pahalı hâle getirir. Evet, tek sebebi budur: reyonlarda daha güzel gözükmesi. İzlanda’da ise durum farklı, diş macunları kutusuz olarak satılıyor. Bu durum bize şunu gösteriyor demek ki böyle bir dünya mümkün.

Dünya nüfusunun üçte ikisi tarafından her gün diş macunu kullanılmaktadır. Yukarıda bahsettiğim verilere göre yılda ne kadar ağaç tükettiğimizi ve ne kadarını yerine geri koyduğumuzu düşünebilirsiniz.

“Bazen kontrolümüz dışında bir toplumda yaşıyormuşuz gibi hissederiz, ama gerçek şu ki büyük değişiklikler fikirlerle başlar. İşte bir fikir, hadi şu diş macunu kutularından kurtulalım!

Var mısın?

Alan’s Theory

Alan’s Theory’nin bu konudaki videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Diş macunları karton kutularda satılmasın diye change.org’ta başlatılan kampanyaya destek olmak istersen buradan destek olabilirsin. 

Tek bir dünyamız, evimiz var. Unutmayın!

Kaynaklar: 1, 2