Hep duyduğumuz bir klişe vardır: Başarı yolunda her şey mübahtır. Peki, gerçekten doğru mu bu söz? Başarıya ulaşmanın farklı yolları var mıdır? Başarıya doğru emin adımlarla giderken ailen, daha doğrusu eşimizin önemi nedir? Başarı ve güç arasındaki ilişki nedir? Kitleleri manipüle etmenin önemi ne kadardır? İşte tüm bu soruların ve fazlasının cevabı muhteşem bir dizide toplanmış: House of Cards!

House of Cards’ın konusu ne?

Amerikan senatosunda yer alan Frank Underwood’a seçimlerden sonra dış işleri bakanlığı vaat edilmiştir. Fakat seçimlerden sonra onun yerine başka biri bakan yapılır ve kendisi saf dışı bırakılmaya çalışılır. Bunu kendine yediremeyen Underwood hedef değiştirir ve en tepeye göz diker: ABD başkanlığına! Dizi de aslında bu serüveni anlatıyor. Bu serüvende hangi basamakların tırmanılması gerektiğini, entrikaları, komploları, planları, intikamları…

Diziyi muhteşem yapan ne?

Şimdiden siyaset konulu olması sebebiyle yüzünüzün ekşidiğini görüyorum. Fakat ön yargınızdan sıyrılın çünkü bu dizi siyaset üzerine değil, siyaset sadece aracı ve önemsiz(göreceli) kısım. House of Cards birçok yönüyle muhteşem. Öncelikle bu dizide görmeye çok alışık olmadığımız bir yöntem var: Başrol seyirciyle konuşuyor. Bu o kadar kararında ve senaryoya inanılmaz yedirilmiş ki içinizden sürekli hadi konuşsun, hadi kamera baksın, hadi olayın perde arkasını açıklasın demekten kendinizi alamıyorsunuz. Bu durum öylesine etkili ki fantastik dizi/film hayranı arkadaşım 15 dk benle izleyip diziye başladı ve tüm sezonları bir çırpıda bitirdim.

house of cards

Benim diziyi çok sevmemdeki neden ise manipülasyonun ne kadar önemli olduğunu bana öğretmesiydi. Eğer yönetmek, kitlelere hitap etmek, fark yaratmak, başarmak istiyorsanız manipüle edebilmelisiniz. Hem çevrenizi ve kitlenizi hem de kendinizi. İlk olarak kendinizi manipüle etmeden hiçbir şey yapamazsınız, başaramazsınız. Dizi o kadar önem vermiş ki bu manipüle işine ağzınız çoğu zaman açık kalıyor ve bir süre sonra fark ediyorsunuz ki Frank Underwood sizi de manipüle etmeye başlamış ve haberiniz yok. Sadece bu manipüle mevzusu için bile izlenir.

Kurgu ve oyunculuklar ise bu konulardan hiç anlamasanız bile size kendini hissettiriyor. Özellikle başrol oyuncumuzun yani Kevin Spacey’in oyunculuğu efsane. Kurguda ise bazı açıklıklar olsa da her şey tıkırında ve soluksuz devam ediyor. Öyle soluksuz ki en büyük pişmanlıklarımdan biri diziyi çok kısa sürede bitirmiş olmamdı. 🙂

Bir diğer güzel yanıysa olayların arka planını açıklaması. Olaylar derken hem dizide geçen hem de günümüzle bağlantılı olanları. Örneğin bir sezon finalinde yine seyirciye bakıp “Biz terörden kormayız, terörü biz yaratırız!” demelerini hala unutamıyorum. Dizide siyasetin, medyanın, Amerika’nın, dünyanın, yöneticilerin ve daha birçok şeyin arka planını, karanlık tarafını çok net göreceksiniz.

Bu konuda küçük bir dipnot vereyim. Dizi Netflix’in yapımcılığını üstlendiği ilk dizidir.

Başarı yolunda her şey mübah mıdır?

house of cards

Dizinin bu konuda cevabı çok net: Evet! Diziyi izlerken şunu görüyorsunuz eğer hedefleriniz çok çok büyükse ve kirli bir alansa -ki çoğu alan kirlidir- kendinizi kandırmanıza ve pollyannacılık oynamanıza hiç gerek yok. Başarı ve dolayısıyla gücü istiyorsanız mübah görmenin sizin için bir problem olmaması lazım!

Başarı yolunda hayat ortağının önemi nedir?

house of cards

House of Card’ı öne çıkaran durumlardan birisi de görmeye alışık olmadığımız bir karı koca ilişkisi. Başlıkta “hayat ortağı” dedim çünkü dizide tam olarak bu var, eşler birbirini ne olursa olsun destekliyor, birbirlerinin yapması gereken bazı etik olamayan durumları kabul ediyor ve birbirlerini yüceltiyorlar. Diziyi izlerken bu çok garibime gitmişti, çünkü daha öncesinde böyle bir ilişkinin olabileceğini düşünmüyordum fakat dizi nasıl olabileceğini çok güzel(!) gösteriyor.

Sonuç olarak bence mutlaka izlemeniz gereken bir dizi House Of Cards, benim ilk üçümde. Hatta fırsatım olursa tekrar izleyeceğim. Bir de dizi ilk birkaç bölümde sıkabilir ama deva ederseniz olayaları hızla anlamaya başlayacaksınız ve izlemekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Buraya kadar okuduysan teşekkür ederim, esenlikler, kreatiflikler…