Geleneksel yayıncılığı bir kenara itmemize sebep olan, içerikleriyle bizleri bilgisayar ve televizyonlara kitleyen Netflix’in ilk nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?

1997’den Bugüne Netflix

Netflix, 1997 yılının Ağustos ayında California Scotts Valley’de Reed Hastings ve yazılımcı Marc Randolph tarafından kurulmuştu. Şimdi diyeceksiniz ki internetin bile yeni bulunduğu zamanlarda online dizi ve film platformu olan Netflix’in ne işi var? Ama ufak bir yanılgınız var çünkü Netflix kurulduğu ilk zamanlarda “DVD satma ve kiralama şirketiydi.”

Netflix Filmler

1995 yılında icat edilen DVD’nin ivme kazanacağını düşünen ikili, şirketi kurarak “DVD satma ve kiralama” ile işe koyuldular. Artık bir filmi izlemek isteyen kullanıcılar kalkıp film dükkanlarında filmi aramak zorunda değillerdi, izlemek istediklerini seçip Netflix ile iletişime geçmek yeterliydi. Seçilen film Netflix tarafından kullanıcıya kargolanıyor ve kişi kolaylıkla istediği filme ulaşıyordu.

14 Nisan 1998 yılında internet sitesi kuruldu. Netflix bu site üzerinden anketler, testler yaparak izleyici kitlesinin beğenilerini ve ilgi alanlarını analiz etmeye başladı. Bu anketler sayesinde ilerleyen süreçte kullanıcılara ilgilerini çekecek öneri paketleri sunmayı hedefliyordu. 2000’li yıllara gelindiğindeyse CineMatch adlı servisle anlaşan Netflix işi büyüterek bu servis sayesinde kullanıcıların izledikleri filmleri puanlamasını sağlayacak bir alt yapı oluşturdu. Böylece kullanıcıların neyi sevip neyi sevmediklerini anlayıp onlara uygun doğru ürünlerle yaklaştılar.

Netflix Filmler

Netflix başlarda film başına düşük bir kira bedeli alıyor ve kargo ücreti müşteri tarafından ödeniyordu fakat zaman bunu da değiştirdi. Eylül 1999’da Netflix’te “Marquee Program” adı verilen aylık ödeme sistemi başlatıldı. 4 DVD aylık olarak 15,95 dolara kiralanabiliyor ve o dönemde herhangi bir son teslim tarihi bulunmuyordu. Şubat 2000’de ise aylık sınırsız film 19,95 dolara dönüştü. Kargo ücretini kullanıcıların ödemesi de değişen şeylerden biriydi!

Yıl 2002’yi gösterirken şirket öncesinde “NetFlix” olan ismini “Netflix Inc.” olarak değiştirdi. 2005 senesine gelindiğinde Seattle, Houston, Denver gibi yerlerde bulunan dağıtım yerleri arttıkça artmış, Netflix ise kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yatırımlara başlamıştı. 2005 yılının sonunda ise 4,2 milyon üyeye ulaştı.

Yıllar Netflix’in lehine işliyordu. Tarih 2007 yılını gösterirken Netflix’in günümüzdeki modeli şekillenmeye başladı. Bilgisayarlar artık her eve girmişti ve artık kargo işinin, süreci uzattığını düşünen Netflix “Watch Instantly” (Anında İzle) sloganıyla “İnternet Üzerinden Yayını” aktif etti. 6 saate kadar yayınlar için belirlenen ücret 5,99 dolar iken, 18 saate kadar olan yayınlar için 17,99 dolar ücret belirlendi. Artık insanlar istedikleri zaman istedikleri gibi istedikleri yerden filmlerini izleyebilecekti.

Netflix Filmler

2010 yılında Kanada’da, 2011’de Karayipler ve Latin Amerika’da, 2012’de ise İrlanda ve İngiltere’de yayına başlayan Netflix’in bu dönemde hisse değeri %200’den fazla artmıştı. Ayrıca 2010 yılında Apple ile anlaştı ve bununla beraber Netflix’in iOS uygulaması yayına alındı. iOS uygulamasından bir yıl sonra Mayıs 2011’de ise Android için Netflix uygulaması yayınladı. Bu uygulama, sadece 5 model için aktif edildi.

Netflix Filmler

2011’in ilerleyen aylarında DVD kiralama ve internet yayını işini ayırmaya karar veren Netflix kurucuları, DVD kiralama için Qwikster adlı şirketi kurdu. Qwikster’ı kurduğu ay içerisinde Netflix, Brezilya, Arjantin, Uruguay, Paraguay, Bolivya, Şili, Meksika, Peru, Ekvador ve Karayipler’de faaliyet göstermeye başladı. Ekim aylarında kullanıcıdan ters etki gören Qwikster kurucular tarafında iptal edilip kaldırıldı.

Giderek büyüyen Netflix, Ocak 2012’de Dünya’ya açıldı. Bu süreçte yayınladığı film ve dizilerin başka kaynaklarda da yayınlandığını farkeden Netflix kendi ürünlerini piyasaya sunmaları gerektiğini ve “Netflix’ten başka yerde olamayacak” film ve dizilere yoğunlaşmaları gerektiğini anladı. Bunun ardından çalışmalara başlayan Netflix, Şubat 2013’te ilk orijinal içeriği olan House of Cards’ı tüm bölümlerinde tek seferde ve 2015’te ise ilk orijinal filmi olan Beasts of No Nation’ı yayınladı.

Netflix Filmler

Netflix bence orijinal içerikleriyle internet yayıncılığının öncüsü haline gelerek gönüllerimizde taht kurdu. 2019 yılında şirketin yayınladığı rakama göre yaklaşık 150 milyon kullanıcıya ulaştı ve üye sayısı her geçen gün daha da artıyor. Eğer sizde Netflix kullanıyorsanız en sevdiğiniz dizi veya filmi bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂

Bu yazı tam size göre: http://35.180.221.225/temmuz-ayini-netflix-ile-guzellestirmek/

Kaynakça:

1

2