Düşünsenize! Ameliyattasınız ve robot kollar vücudunuzda ahenkle dans ediyor, biraz ürkütücü gelebilir ama merak etmeyin, bu kolları bir insan kontrol ediyor. Henüz o aşamaya gelinmedi ama yapay zekanın (makine) kontrol ettiği yıllar da çok uzak olmasa gerek. Birçoğumuzun üzüm kabuğunu soyan videodan biraz bilgi sahibi olduğu bu robotu, gelin biraz da biz inceleyelim.

Da Vinci Robotu Nedir?

Tüm Dünya’da 66 ülkede 6.000.000 dan fazla ameliyat yapan bu cihaz, NASA tarafından astronotları uzaktan ameliyat etme amacıyla 1997 yılında icat edilmiştir, daha doğrusu prototipi çıkmıştır. İlk olarak safra ameliyatında kullanılan bu robot; kardiyovasküler, üroloji gibi diğer dallar için FDA  onayını da 2000 yılında almıştır. Şuanda hali hazırda üroloji, jinekoloji, genel cerrahisi, kalp-damar cerrahisi, göğüs cerrahisi, KBB ve baş boyun cerrahisi, pediatrik cerrahisi ve obezite cerrahisinde kullanılmaktadır.

Robotun Bölümleri Nelerdir?

Bu robot ana hatlarıyla 3 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; robot kollar (sağda), kontrol paneli (solda) ve ekran.

Doktor Eli Değmeden Ameliyat "Da Vinci"

Robot kollar; 540 derece dönme ve 6 yöne hareket etme özelliğine sahip 4 robot kol vardır. Bunlardan biri, doktorun ameliyat bölgesini görme amaçlı kamera (yaklaşık 10 kat zoom+)  iken diğerleri ise; kesme, yakma, tutma gibi işlemleri yapmak için insan eli görevi gören robot kollardır.

Kontrol Paneli; doktorun kolları kontrol etmesi için el ve ayak kısımlarında botunlar bulunmaktadır. Aynı zamanda da doktor, ameliyat bölgesini buradan görür.

Ekran; ameliyatı yapan doktor haricinde diğer kişilerin ameliyat bölgesini incelemesi için bildiğimiz ekran.

Ülkemizde; İstanbul, Ankara, Antalya, Erzurum, Adana, Sakarya, İzmir, Kocaeli illerinde bulunan bu yöntemin normal ameliyatlara göre avantajları ise;

  • Daha az ağrı ve kanama riski
  • Daha az ameliyat sonrası hastanede kalış süresi
  • Küçük ameliyat kesiklerinden dolayı estetik avantaj
  • Farklı lokasyondan (şehir, ülke) ameliyat yapma (kontrol edebilme) imkanı

Aslında cihaz – robot diyoruz ama “Da Vinci” aslında başlı başına bir ameliyat yöntemidir ve günden günde daha da yaygınlaşmaya başlamaktadır. Zamanla yapay zekayla da birleştikten sonra….

KAYNAKÇA:

1

2

3

4