Bu haftaki yazımda, İtalyan ressam Giuseppe Arcimboldo’nun mevsimler ve onların değişimi yansıttığı insan portelerine bir göz atacağız. Keyifli okumalar dilerim.

Milano’da doğan Giuseppe Arcimboldo (1526–1593), ressam bir aileye sahipti. Milano’da Leonardo da Vinci ile çalışmıştır. Daha sonra Milano’dan ayrılan Arcimboldo, Viyana’da Maximillan II ve Prag’da Rudolf II için çalışmıştır. İmparatorluk ailelerinin portrelerini yapan sanatçı, yirmi beş sene boyunca saray ressamlığı yapmıştır. Aynı zamanda, balolar ve festivaller için kostümler tasarlamıştır.

Dört Mevsim (Four Seasons), Arcimboldo’nun en çok bilinen ve dört tablodan oluşan bir serisidir. İnsanın ve doğanın uyumunu vurgulayan bir çalışmadır. Doğayı takdir eden sanatçı, insanla doğa arasındaki ilişkiyi yaratıcı bir şekilde düzenleyerek tablolarına yansıtmıştır. Her portre, mevsimlerden birini temsil eder ve yılın belirli zamanını karakterize eden nesnelerden oluşur. Bu nesneler sebzeler, meyveler, ağaç kökleri ve çiçeklerden oluşur. Resimlerin mizahi olması amaçlanmıştır. Ortaya çıkan sürrealist insan kafası portreleri çok beğenilmiş ve hayranlık uyandırmıştır.

Dikkat çeken, dört mevsimin anlatıldığı portrelere ve yansıttığı anlamlara bir bakalım.

Yaz Tablosu

Yaz, koyu arka plana karşı parlak renkleri öne çıkan mevsimlik meyve ve sebzelerden oluşmaktadır. Portrenin gülen yüzü, güneşin ve yazın sıcaklığını yansıtmaktadır.

mevsim

Sonbahar Tablosu

Vücudu kırılmış bir fıçı olan ve armuttan burun, elmadan yanak, nardan çene, mantardan kulak içeren bir adamı gösterir. Sonbahar, mevsimlerin bereketini gösterir.

mevsim

Kış Tablosu

Kış, hasıra sarılmış yaşlı bir adamdır. Bu adam, yaşlı bir ağaç kütüğünden oluşmaktadır. Kırık dal parçaları ve mantardan bir ağzı olduğu fark edilmektedir.

mevsim

İlkbahar Tablosu

Bahar, pembe ve beyaz çiçekli bir ten ve laleden kulağa sahip gülümseyen genç bir kadındır. Saçları rengarenk çiçeklerden, elbisesi ise yeşil bitkilerden ve beyaz çiçeklerden yapılmıştır.

mevsim

İmparator Maximilian II, portreleri o kadar sevmiştir ki takdirinin bir ifadesi olarak, 1571’de saray üyelerinin portrelerdeki gibi mevsime uygun şekilde giyindikleri bir festivale katılmıştır.

Arcimboldo’nun daha sonraki “Dört Element” serisindeki dört portre – Hava, Ateş, Toprak ve Su – sırasıyla ilkbahar, yaz, sonbahar ve kışa karşılık gelmektedir. İki serinin de genel anlamı, Kutsal Roma İmparatoru II. Maximilian’ın yeryüzündeki her şeyi en temeline kadar etkilediğinin ve onun gücünün bir yansımasıdır. Arcimboldo ayrıca, mesleklere ilişkin nesnelerle farklı mesleklerinde portrelerini oluşturmuştur.

mevsim
Kütüphaneci Tablosu

Orijinal Dört Mevsim resim serisinden geriye sadece Kış ve Yaz kalmıştır. Giuseppe Arcimboldo’nun sanat eserleri, Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde görülebilmektedir. Paris’teki Louvre ve Denver Sanat Müzesi’nin yanı sıra İtalya ve İsveç’teki çok sayıda müzede sergilenmektedir.

Kaynak: 1, 2

Editör: Efe Şen