Dünyada ve ülkemizde son yıllarda oldukça trend olan bir konu dövme. Kimileri dövmeyi dünyaya vermek istediği bir mesaj olarak üstünde taşıyor kimileri iç dünyasının yansıttığını düşünüyor kimileri ise sadece hoşuna gittiği için veya giyim tarzına uygun olduğunu düşündüğü için dövme yaptırıyor. Sebep her ne olursa olsun dövme hakkında bir şeyler bilmek gerek.

Dövme yapma/yaptırma oldukça eski bir gelenek. Keşfedilen en eski dövme Avusturya-İtalya sınırında Dr. Kindler Spindler tarafından 1991’de bulunan buz devrinden kalma bir insanın omzundaydı. Bulunan insan cesedinin yaşı tam olarak bilinmemekle beraber buz devrinde hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Japon kültüründe dövmenin 5000 yıllık bir geçmişi var. MÖ 2000’lerde Antik Mısır toplumunda dövmenin olduğu mumyalar sayesinde anlaşıldı. Mısırlılar dışında Britonların, Galyalıların ve Trakların da dövmeleri olduğu biliniyor. Dövmenin farklı kültürlerde farklı anlamları var. Kimi kültürlerde askerlerin rütbesi, bağlı bulundukları ordu, kralları gibi anlamlara gelirken kimi kültürlerde insanlar soylarının bir göstergesi olarak vücutlarında taşıdılar. Anadolu’da ise hastalık ve nazardan korunma için dövme yaptırılırdı.

Dövmenin modern zamandaki anlamı ise çok daha farklı. İnsanlar nazardan korunmak için değil de kendilerini yansıtmak için dövme yaptırmaya başladılar.

Dövme yapmanın birkaç farklı tekniği var:

Batı Tekniği Dövme

Şu anda dünyada en çok kullanılan yöntemdir. Makine ile yapılır. İlk dövme makinesi 1800’lü yılların sonunda İngiltere’de icat edilmiştir. Bu yöntem dikiş makinesi mantığı ile çalışır. Mürekkebe batırılan iğnelerin deriye girip çıkmasıyla işlenir. Gölgeleme ve renklendirme gibi işlemler yapmak daha kolaydır.

dövme

Japon Tekniği Dövme

Bu teknik adından da anlaşılabileceği gibi Japonya’da uygulanan geleneksel bir yöntemdir. Bambuların ucuna iğnelerin yerleştirilmesiyle yapılır. Bu tekniğin adı Irezumi ve Nara mürekkebi adı verilen özel bir mürekkep kullanılır. Makine ile farkı deriye işlemek için iğnenin girip çıkma hareketi el ile sağlanır. Son dönemlerde insanlar el emeği olması sebebiyle bu dövme tekniğine ilgi göstermekteler.

Samoan Tekniği Dövme

Bu teknikte ahşap el aletlerinden faydalanılır. Bir tırmık ve bu tırmığa vurmaya yarayan bir çubuk yardımıyla yapılır. Bu teknikte, tırmık mürekkebe batırılıp vücuda yerleştirilir. Ardından çubuk yardımıyla tırmığa vurulur ve derinin delinmesi sağlanır. Mantık olarak çivi çakmaya benzetilebilir. Dövmeyi yapmak için bir ekip çalışır ve oldukça zahmetli bir yöntemdir.

Antik Taylan Tekniği

Bu teknikte kullanılan alet, makineye çok benzer. Dövme aleti, uzun pirinç bir borudan oluşur: bunun yanında, küpün merkezinden aşağı inen sivri bir çubuk vardır. Dövme yapan kişi tek başına yapabilir. Bir eliyle deriyi sabitlerden diğer eliyle mürekkebe batırdığı çubukla dövmeyi yapabilir. Antik Tay dövmeleri Budizm çevresinde şekillenmiş olup ana tasarımları dini sembollerdir.

Maori Dövme Tekniği

Yeni Zelandalı Maori kabilesinin uyguladığı bu yöntem, en acı verici yöntemdir. Dövme için ilk önce deri kesilerek tasarım oluşturulur. Ardından mürekkep sivri uçlu bir çubukla dövme deriye işlenir. Bu dövme tekniği artık kullanılmamaktadır. Oldukça acı verici olmasına rağmen Maori erkekleri arasında oldukça yaygındı çünkü dövme bir cesaret ve statü göstergesiydi.

Dövme oldukça tartışmalı bir konu olsa da insanların bu alana ilgisi kaybolmayacak gibi duruyor. Yazımı bitirmeden belirtmek isterim: Evet acıyor. 😊

Kaynakça: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15