Özellikle kadınların hayali olan mankenlik günümüze kadar kapitalizmin ve toplumun dayattığı kalıplara uyan insanlarca yapılabilen bir meslekti. Neredeyse birkaç yıl öncesine kadar bu kural böyle devam ediyordu. En önemlisi uzun boy ve ince vücutken son zamanlarda hokka burun, inci dişler ve bu dönemde moda sayılan diğer bazı fiziki özellikler de olmazsa olmazdı. Bu konuları daha önce Güzellik Algısı ve Beden Olumlama Hareketi ile ilgili yazdığım yazılarda tartışmıştım. Bu yazıda ise down sendromunun model olabilmek için bir engel olmadığını kanıtlamış mankenlere yer vereceğim.

Down Sendromuna Sahip Modeller

down sendrom

Dünyanın İlk Down Sendromlu Modeli: Madeline Stuart

Dünyanın ilk down sendromlu modeli olarak tanınan Madeline Stuart’ın amacı diğer başlıklarda bahsedilecek modeller gibi toplumun engelli bireylere bakışını değiştirmek ve onların da neler yapabileceğini göstermek. New York, Paris, Londra, Mercedes Benz gibi dünyanın her kesimi tarafından takip edilen moda haftalarında boy gösteren Stuart, kendi markasını da 2017 yılında New York Moda Haftası’nda tanıttı ve şu mesajı verdi:

“Yaşınız, büyüklüğünüz, ırkınız, boyunuz veya engelliliğinize bakılmaksızın sınır yoktur.”

manken

Gucci’nin Yeni Yüzü: Ellie Goldstein

Son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde olan isimlerden biri olan Ellie Goldstein, Gucci markasının ”Geleneksel Olmayan Güzellik” kampanyasının yeni yüzü. Ellie Goldstein 18 yaşında ve her ne kadar sosyal medyada güzel yorumlar ile paylaşılsa da ezici yorumlar aldığı da olmuş. Kendini göstermeyi ve kameralar önünde olmayı seven Ellie, Vouge dergisine verdiği demeçte dünyanın engelli insanların da model olabileceğine izin vermesini dilediğinden de bahsetmiş. Ellie Goldstein şu an dünyanın en ünlü markalarından birisi olan Gucci’nin yüzü ve birçok insana da rol model bir birey. Daha önce ”Güzellik Algısı Yıkılıyor Mu?” yazısında da detaylıca bahsettiğim gibi Gucci farklı görünümlere açık olduğunu Armine Arutyunyan gibi günümüzün kalıplarının dışında olan bir manken ile podyumda belli etmişti.

Latin Manken Sofia Jirau

Latin model Sofia Jirau, modayla ilgilenenlerin merakla beklediği New York Moda Haftası’nda podyuma çıkmıştı ve konukları şaşırtmıştı. Sofia Jirau’nun en büyük hayali New York Moda Haftası’nda podyuma çıkabilmekti.

“Bunun için doğdum ve dünyaya bir modelin parlaması için gereken her şeye sahip olduğumu göstermek istiyorum”

Avustralya’nın En Genç Modeli Francesca Rausi

Her insan küçük yaşlarda bir mesleği beğenir ve o mesleği yapabilmek için çabalamaya başlar. Özellikle kız çocuklarının olmak istediği meslek ise modelliktir. Gerek Barbie bebekler ile oynamaları gerekse izledikleri çizgi filmlerin (örneğin Bratz) kız çocuklarına bu mesleği sevdirdiğini söylemek mümkündür. Francesca Rausi, 4 yaşında ve ileride kendisini podyumlarda görmek gibi bir hayali var. Engelli modeller için yapılan bir moda şovunda podyuma çıkan küçük model, Avustralya’nın en genç modeli olarak anılmakta.

Zaman geçtikçe farklılıklara saygı duymaya başlıyoruz ve düz bir şekilde düşünmek yerine konulara birçok pencereden bakabiliyoruz. İnsanların bedenlerine de aynı şekilde farklı düşünceler ile bakabilmeli ve hayallerindeki mesleklere, hayatlara kavuşmalarını desteklemeliyiz ve şunu da unutmamalıyız ki alışılmış bedenlerin gösterildiği meslekleri yapamamak toplumsal cinsiyet kalıplarının dayatmaya çalıştığı bir engeldir, down sendromunun değil.

Kaynakça: 1, 2 , 3, 4, 5

Editör: Berfincan Doğan