Dünyanın çevresi buzullarla kaplı, kubbeyle sarılı düz bir platform. Dünya dönmüyor, güneş ve ay bu platform üzerinde hareket ediyor. Yok yok bu sözler orta çağdan değil bildiğimiz şimdiki zamandan. Dünyanın düz olduğuna inanan sayısında büyük bir artış var. İnsanlar bu absürt iddiaya neden inanıyorlar?

Facebook’ta dünyanın düz olduğuna inananların düz dünya topluluğu “The flat earth society” adı altında 188 bin takipçisi var. Google’da “flat earth” diye arattığımızda karşımıza 458 milyon sonuç çıkıyor. ABD’de yapılan gençlere yönelik bir araştırmaya göre de özellikle 2000 yılından sonra doğan gençlerin %9’u dünyanın yuvarlak olduğuna inansa bile şüphe duyduklarını söylüyor. Topluluk belli aralıklarla toplanıp araştırdıklarını tartıştığı toplantılar yapıyorlar. Peki nedir dünyanın düz olduğuna inanmaya iten sebepler?

Dünyanın Hiç Gerçek Fotoğrafı Yok

Eski NASA çalışanı Robert Simmon dünyanın uzaydan fotoğrafının çekilemediğini, alçak yörüngeden alınan fotoğrafların birleştirilerek dünya fotoğrafını yaptıklarını, photoshop kullandıklarını iddia edeli henüz 7 yıl oluyor. İnananların en büyük avutması bu iddiaymış.

Dünya Düzmüş Yahu! 2

Ufuk Çizgisi

Nesneler ufuk çizgisinden uzaklaştığında kaybolmaya başlar bu dünyanın yuvarlak olduğunun bir göstergesidir ama buna inananlar gözün uzağı görme kabiliyetinin olmamasından dolayı olduğunu söylüyor. Teleskop ya da fotoğraf makinesiyle giden nesneyi yaklaştırdığımızda nesnenin göründüğünü iddia ediyorlar.

Dünya Düzmüş Yahu! 3

Dünyanın Gerçek Haritası BM Logosudur

İnananlara göre BM’in logosunun gerçek dünya haritasına benzediği ve dünyanın küre şeklinde olmadığı. Çevresinin buzullarla kaplı olduğu ve hatta buzullardan sonra yeni kara parçalarının varlığını, bu düz dünyayı saran bir kubbenin olduğu ve güneş ile ayın bu gök kubbe içerisinde yer aldığı aslında güneşin söylendiğinden daha küçük olduğu söylentileri kol geziyor.

Dünya Düzmüş Yahu! 4

Kesintisiz Uçuş Yapılamaması

Güney Yarım Küre’de bir tane bile kesintisiz uçuş yapılamaması. Elbette aktarma yapılması gayet mantıklı fakat bu yapılan aktarmaların süreleri %200-%250 arası değiştirdiği söyleniyor. Bize sunulan dünya haritasının yanlışlığından dem vuruluyor.

Dünya Düzmüş Yahu! 5

Antartika’ya Hiç Gidilmiyor

Bu iddiaya göre ise yapılan 12 ülkelerin antlaşmasına göre Antartika’ya gitmek yasakmış. Çünkü insanların bu yere gidip Antartika kıtasını aştıktan sonra yeni kara parçalarını keşfedilmesini ve bozuk dünya haritasının ortaya çıkmasını sağlanmasını engellemekmiş. Eğer Antartika’ya gitmek isterseniz vize almanıza bile gerek yok çünkü Antartika içinde devlet barınıdırmayan tek kıta olma özelliğini gösteriyor.

Böyle böyle çok fazla komplo iddiaları dolaşıyor. İzledikçe ve okudukça insan hayrete düşüyor. İnsanların usta olmadığı konularda az bilgi sahibi olmasıyla gerçekleşen bu durumu birilerinin bu insanlara acilen anlatması gerekli.

Kaynak

  • Çağın Gerisinde Yaşamak (Belgesel)
  • http://www.hurriyet.com.tr/dunya/dunyanin-duz-olduguna-inanan-genclerinin-sayisi-artiyor-40794047
  • Flat Earth rising: meet the people casting aside 2,500 years of science (https://www.youtube.com/watch?v=m4kM5zwxThE)