Son zamanlardaki bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bilim adamları yeni bir kıta keşfetti. Bu kıta dünya üzerindeki diğer kıtalardan oldukça farklı çünkü gittikçe büyüyor. Hawaii ve California arasında gittikçe büyüyen bu kıta ile ilgili ayrıntılar nelerdir?

Dünya’nın Yeni Kıtası: Büyük Pasifik Çöp Alanı

yeni-kıta

İnsanlar var olduğundan beri sürekli atık üretiyor. Bu atıklar gerek dünya üzerinde gerek kullanılmayan uydular şeklinde uzay boşluğunda bir çöp olarak birikmeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde her yıl 1 trilyon poşet, yarım milyardan fazla plastik şişe ve 5 milyara yakın pipeti çöpe atıyoruz. Bu çöplerin bir kısmı geri dönüştürülmeye çalışılsa da büyük bir çoğunluğu nehirlere karışarak denizlere ve okyanuslara gidiyor.

1.8 trilyon çöp bulunduran, Türkiye’nin 5 katı büyüklüğünde bir alanı kaplayan ( 3.4 milyon kilometre kare) bu yere, bulunduğu konum itibariyle ”Büyük Pasifik Çöp Alanı” ismi verilmiş. Uzaktan veya uydu üzerinden kendisini görüntüleyebilmek pek mümkün değil. Çünkü oraya ulaşma sürecinde bölgedeki güneş ve dalgalar nedeniyle birçok çöp parçası yarım santimetreden küçük mikro boyutlara dönüşmüş bulunmakta. Aralarında hala görülebilir büyük parçalar olsa da bunların sayısı mikro boyuttaki çöplerin yanında oldukça azdır.

kıtadaki-çöpler

Bu mikro parçadaki atıklar okyanuslarda yaşayan 700’den fazla canlı türünü etkiliyor. Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre deniz kuşları ve kaplumbağaların %44’ünün midesinde bu mikro atıklardan bulunduğunu tahmin ediyor. Sadece 1 milyondan fazla deniz kuşu bu sebeple ölüyor. Birleşmiş Milletler Okyanus Konferansı’na göre, eğer bu hızda atık oluşturmaya devam edelirse atıkların kütlesinin denizde yaşayan tüm balıkların kütlesine eşitleneceği tahmin ediliyor. Balıklar, bu plastik küçük parçaları yemek diye yiyebildiği gibi su yoluyla da midelerine alabilirler. Bu da severek yediğimiz balıkların içerisinde mikro plastikler olabilir demektir. Sağlıklı besleniyoruz derken aslında kendimize en büyük zararı yapıyor olabiliriz.

Bu Duruma Nasıl Dur Demeliyiz ?

The-Ocean-Cleanup-Projesi

Yeni kıtayı yok etmek için çeşitli organizasyonlar harekete geçmeye başladı. “The Ocean Cleanup” projesi ile bu soruna çözüm bulundu diyebiliriz. 600 metre uzunluğunda ve 3 metre derinliğinde olan bu araç hem su üzerindeki büyük parçaları hem de su içerisinde bulunan mikro atıkları toplayabiliyor. Araç bu toplama işlemini yaparken rüzgar, dalga ve akıntı gücünden yararlanıyor. Böylelikle hem kendisine takılan atıkları topluyor hem de deniz canlılarına da zarar vermiyor. Araç tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor. Üzerinde çarpışmayı önleyici sensörler, kameralar, uydu antenleri ve ışıklar bulunuyor. Uydu antenleri ile yönetim merkezine konumunu ve topladığı çöp miktarını gönderiyor.

Çok iyi fikir deyip rahatlamamak gerekir çünkü 60 tane araçla 5 yılda Pasifik Okyanus’un sadece %50’sini temizleyebiliriz. Ayrıca bu hızla tüketmeye devam edersek bu çöp alanı gibi 5 tane daha çöp alanı oluşturacağız. Peki ne yapmalıyız?

Yeni-kıta
  • Hayatımızdan poşeti çıkartıp yerine doğa dostu çantalar kullanabiliriz. Böylelikle her yıl çöpe atılan 1 trilyon poşetten 20-30 tanesini kişisel olarak eksiltmiş oluruz.
  • Günlük hayatımızda su içmek için pet şişeler yerine cam şişeler kullanabiliriz.
  • Gittiğiniz cafelerde karton bardaktan kahve almak yerine kendi termosunuzu yanınızda taşıyıp kahveyi ona koymalarını isteyebilirsiniz. Böylece termosunuzda kahve uzun süre sıcaklığını korumuş olur ve kahveyi gün boyu içerek fazla kahve içme alışkanlığınızı da önleyebilirsiniz.
  • Bir ürün alırken ambalajlarına dikkat edin. Geri dönüştürülebilir veya biyo-bozunur maddeli ürün satan bir çok marka var. Hayatınıza o markaların ürünlerine yer vererek okyanustan bir çöp daha eksiltebilirsiniz.

Ve en önemlisi bu bilinci çevremize aşılamalıyız. Dünya’yı kurtarmak için hala geç değil. Hep birlikte el ele verirsek bu işi başarabiliriz. Bir Kızılderili Atasözü der ki:

Yeryüzü bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.

Kızılderili Atasözü

KAYNAK: 1, 2