Dünyamız inanılmaz derecede canlı çeşitliliğine sahip bir gezegen. Ve biz insanların hala keşfedemediği birçok canlı türü daha var. Fakat öyle canlılar var ki görünce kurtulma şansınız bile çok az. Peki dünyada kaçsanız bile kurtulamayacağınız canlı türleri nelerdir ?

Koni Salyangozu

hayvan

Kendileri okyanusta hüküm süren, görünüşte zararsız gibi görünen fakat tek damlasıyla 20 kişiyi öldürecek bir zehre sahip canlıdır. Kendisine ”sigara salyangozu” da deniliyor. Bunun nedeni ise onunla temasa geçtiğinizde bir sigara yakacak zamanınız olmadan sizi zehriyle öldürebilmesidir.

Kara Mamba

hayvan

Afrika kıtalarında sık rastlanan Kara Mamba saatte 20 km varan bir hızla avına saldırabiliyor. Bu ismi almasındaki etken ise ağız kısmının mavimsi siyah bir renkte olması. Onu diğer yılan türlerinden ayıran özelliği ise diğerleri gibi tehlike hissettiğinde, aç olduğunda avlanması değil sadece keyfi olarak avlanmasıdır. Örneğin, onunla karşılaştınız fakat tehlike oluşturmamak için hiç kıpırdamıyorsunuz bile diyelim. Fakat bu onun size saldırmaması için bir neden bile değil, hatta niye kıpırdamıyorsunuz diye sizi bir yoklamak isteyebilir. Kurtulmak için tek çareniz ısırılmamak ve gerekli donanıma sahip olmak.

Kral Kobra

hayvan

Kobraya yer vermesek ayıp etmiş olurduk çünkü bu o zamana kadar tanıdığımız en tehlikeli ve en zehirli sürüngenlerden. Genellikle Çin ve Hindistan’ın ormanlık bölgelerinde yaşıyorlar. Eğer dişlerini avına geçirirse kısa süre içerisinde merkezi sinir sistemini devre dışı bıraktıracak bir zehre sahip.

Zehirli Ok Kurbağası

hayvan

Görünce bile dokunmak isteyeceğiniz bir renge ve güzelliğe sahip bu kurbağalar dokunduğunuz an sizi felç edecek yapıya sahip.

Kutu Denizanası

hayvan

Bu canlı 60 tane dokungaca sahip olup her bir dokungacında bir ok gibi size saplanıp insanı mahvedecek zehir taşıyor. Zehir etki edince ölümle hemen burun buruna getirmiyor fakat aylarca acıdan süründürdükten sonra öldürüyor.

Balon Balıkları

hayvan

Balon balıkları bir tehlikeyi onlarca metre ötesinden anlayabilir fakat tehlike tam kendine yaklaştığı anda şişer ve diken gibi görünen dokungacıyla zehirleyebilir. Hatta yunusların kafa yapmak için bilerek bu canlılara dokundukları söyleniyor. 🙂

Toksin Kokteyli

hayvan

Bizim ”sarı akrep”olarak bildiğimiz bu akrep türü bir diğer çeşidi olan kara akrepten bile daha tehlikeli olabiliyor. Soktuğu anda solunum sistemini çöktürecek bir zehre sahip. Yine de sağlıklı bir insanı öldürecek etkiye sahip değil fakat solunum ve kalp rahatsızlığı olanlara ciddi anlamda hasarlar verebiliyor.