Günümüzde e-kitaplara olan ilgi giderek artmaya devam etse de kitap kokusunu ve kitaplar arasında zaman geçirmeyi seven birçok insan kütüphanelere gitmeye devam ediyor.

Bu listemizde dünya üzerinde yer alan en ilgi çekici 5 kütüphaneye yer verdik, keyifli okumalar!

1- İskenderiye Kütüphanesi

kütüphane

Mısır’ın Akdeniz kıyısında yer alan antik kütüphane yenilenerek günümüzdeki haline dönüştürülmüştür. Bu yenilik yaklaşık olarak 220 milyon dolara mal olmuştur. Ancak yenilemenin ardından insanlar, kütüphanenin eski antik görünüşünü yitirdiğini düşünmüşlerdir.

Kütüphane 4’ü yer altında olmak üzere toplam 11 kattan oluşuyor. Yapı Snøhetta şirketi tarafından planlanmış ve 2002 yılında hizmete sunulmuştur. Kütüphane, İskenderiye fenerini temsil edecek şekilde tasarlanmıştır ve Mısır kültürüne ait derin izler taşımaktadır.

2- Birmingham Kütüphanesi

Dünyanın En Muhteşem 5 Kütüphanesi 1

Birleşik Krallık’ta bulunan Birmingham Kütüphanesi, 2013 yılında açılmıştır. Kütüphane Avrupa’daki en büyük halk kütüphanesidir, öyle ki toplam 35.000 metrekare alana sahiptir.

Kütüphane altın, gümüş ve cam cepheler içermektedir. Bu cepheler kentin mücevher dükkan bölgeleri esas alınarak tasarlanmıştır. Altın, gümüş ve cam cepheler üzerine eklenen metal filigranlar kütüphane içerisinde eşsiz gölge oyunlarına sebep olmaktadır.

3- Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi

Dünyanın En Muhteşem 5 Kütüphanesi 2

Tarihi izler taşıyan kütüphane Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde yer almaktadır, 1700’lerin sonunda kurulmuştur. İlk zamanlarda yatılı bir okul olma amacıyla kurulmuş olsa da daha sonra tarihi çok iyi bir şekilde temsil eden bir kütüphaneye dönüşmüştür.

Kütüphane 20.000’den fazla kitaba ev sahipliği yapmaktadır.

4- Stuttgart Halk Kütüphanesi

Dünyanın En Muhteşem 5 Kütüphanesi 3

Almanya’da bulunan Stuttgart Kütüphanesi, yaratıcı tasarımıyla ilgi çekmektedir. Kübik şekilde tasarlanan binanın merkezinde 5 kattan oluşan galeri salonu bulunmaktadır.

Toplam 9 kattan meydana gelen kütüphanenin ilk 4 katı klasik bina şeklindeyken üstteki 5 kat cam kaplamalı piramit formundadır.

5- Spijkenisse Halk Kütüphanesi

Dünyanın En Muhteşem 5 Kütüphanesi 4

Bu muhteşem kütüphane Hollanda’da bulunmaktadır, 2012 yılında kurulmuştur. Raflar, geri dönüştürülmüş saksılardan yapılmıştır. Kütüphanede toplam 70.000 adet kitap bulunmaktadır.

Piramitin en tepesine doğru 480 metrelik yolun sonunda yer alan kafede eşsiz kent manzarası gözler önüne serilmektedir.

Kaynakça: 1