Mutluluk TDK’da “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu” şeklinde tanımlanıyor. Fakat hepimizi mutlu eden olaylar değişebiliyor. Herkesi mutlu eden parametreler değişirken, nasıl oluyor da dünya’nın en mutlu insanını belirleyebiliyoruz? Hem bu soruya cevap bulmak hem de Matthieu Ricard ve onun mutluluk sırlarını keşfetmek için derin bir yolculuğa çıkıyoruz.

Dünya’nın En Mutlu İnsanı Nasıl Seçilir?

DENEY

Matthieu Ricard’ı tanımadan önce onu neden dünya’nın en mutlu insanı seçtiğimize bir açıklık getirelim. Wisconsin Üniversitesi nörologlarından Richard Davidson, uzun zamandır meditasyon yapanların beyin aktiviteleri üzerine bir çalışma yapıyordu. Bu çalışmada uzun zamandır meditasyon yapan kişileri MR cihazına bağlayarak beyin aktivitelerini inceliyordu.

Onu en hayrete uğratacak kişi Matthieu olur. Ricard’ın beyni, mutluluğa dair çok yüksek bir kapasiteye sahip. Beynin sol pre-frontal beyin zarında, bugüne kadar kaydedilen en yüksek seviyede faaliyet görülmüş. Mutluluk hormonunun gösterildiği alanlar sürekli etkin ve kocaman olduğu gözlemlenmiş.Daha önce hiçbir nörolojik testte bu orana rastlanmamış. Ayrıca Ricard’ın beyninde meditasyon sırasında bilinç, dikkat ve hafızadan sorumlu bölgeler de son derece aktif.

Nörolog Richard Davidson bu durumu şöyle açıklıyor:

Nöroplastisite henüz bebeklik çağında olan bir alan. Biz son 12 yıldır meditasyonun, dikkatin, duygusal dengenin haritasını çıkarmak üzere çalışmalar yürütüyoruz. Toplamda 50,000 kez meditasyon yapmış, yani zihin eğitiminin uzmanı olan bu insanlarla yürüttüğümüz çalışmalarda elde ettiğimiz sonuçlar inanılmaz. Modern zamanlarda belki bizler buna çok fazla vakit ayıramıyoruz ancak günlük 20 dakikalık meditasyonun bile beyin üzerindeki gücü çok büyük.

ricard-and-children

Matthieu Ricard Kimdir?

Matthieu Ricard’ı dünyanın en mutlu insanı yapan hayat sürecine de şöyle bakmadan geçmeyelim. Aix-les-Bains, Savoie’da Fransız filozof Jean-François Revel’in oğlu olarak dünyaya gelen Ricard, 20’li yaşlarına kadar Fransa’da yaşadı. Fransa’da Pasteur Enstitüsü’nde Moleküler Biyoloji ve Genetik okudu. Hayatındaki her şeyin yolunda gitmesine rağmen, hayatından tatmin olamadığı, bir şeylerin ters gittiğini hisseden Ricard, Fransa’daki tüm rahat yaşantısını ve bilimsel çalışmalarını bırakıp, kendinde eksik hissettiği huzuru bulmaya Hindistan’a gitti.

1967’de Himalaya’lara ilk yolculuğunu gerçekleştiren Ricard, burada Tibetli rahipler ile tanışması sonucunda oraya yerleşerek, 30 yaşında keşiş oldu. Biyoloji alanındaki doktorasını tamamladıktan sonra, Tibet Budizm’i üzerine çalışmak için tüm kariyerine son verdi. Yeni kariyer başlangıcı yerine hayatın amacını bulduğunu söyleyen Matthieu Ricard 1972’den beri Nepal’de yaşamaya devam edip dünyadaki sayılı Budizm uzmanlarından biridir. Shechen Tennyi Dargyeling Manastırı’nda 1989’dan beri Dalai Lama’nın danışmanlığını yapmaktadır.

mutlu insan

Matthieu Ricard’ın Mutluluk Reçetesi

Dünya’nın en mutlu insanının elbette bu konuda bir kaç tüyosu olacaktır. Kendisi de o tüyoları bizimle paylaşmayı esirgememiş. Bende sizlerle paylaşıyorum. Hayata Matthieu gibi elbette bakamayız fakat bakış açımızı biraz olsun değiştirebileceğimizi düşünüyorum.

  1.  Dış dünyayı kontrol gücünüzün sınırlı, geçici ve hatta aldatıcı olduğunu kabul edin. İçinize bakmaya, orayı kontrol etmeye çalışın.
  2.  Mutluluğu yakalamak istiyorsanız, çaba harcamanız, gelişmeniz gerektiğini kabul edin. Hayat sipariş kataloğu değildir.
  3.  Öfkenizin farkına varırsanız, kendini besleyemez ve varlığını uzun süre sürdüremez, zamanla yok olur. Öfkenizin farkına varmayı alıştırma yaparak öğrenebilirsiniz. Zamanla öfkeye, grip kadar seyrek yakalanırsınız.
  4.  Keyif ile mutluluğu karıştırmayın, keyif insanı yorar, tüketir. Mutluluk öğrenilmesi gereken bir yetenektir. Her insanda bu potansiyel vardır.
  5.  Zevk alma durumunu tadını sevdiğiniz bir pastayla olan ilişkinize benzer. İlk diliminde güzel sonra biraz sıkmaya başlıyor ve en son tamamen tükeniyor isteğiniz. Maddeye bağlı tüm zevklerin sonu aynıdır ve gerçek mutlulukla karıştırılmamalıdır.
  6. Her şeye sahip olarak mutlu olabileceğini düşünenler, kendileri için mutluluğu baştan yıkıcı hale getirir. Mutluluğu oluşturan, huzur ve tamamlanma hissidir.
  7. Bilinçlilik, bütün imgelerin kendi üzerinde ortaya çıkmasına izin veren bir ayna gibidir. Bilinçlilik, saf kavramsal bir nitelik olduğu için, değişim için her zaman bir olasılık vardır. Bütün duygular geçicidir. Zihin eğitiminin temeli budur.
  8. Düşüncelerin zihnimize gelmesini durdurmak imkansızdır ancak etrafınızdaki belirli bir sese ya da nefes alış verişlerinize odaklanarak onları biraz olsun susturabilir, zihninizi rahatlatıp temizleyebilirsiniz. Zihninizin kölesi olmak zorunda değilsiniz.
  9. Dikkatinizi özellikle nefes alış-verişleriniz üzerinde yoğunlaştırın. Bir süre sonra düşünceler gelecektir fakat bunu fark ettiğiniz anda tekrar nefesinize odaklanmaya başlayın. Geçmiş ya da gelecek yerine içinde bulunduğunuz ana odaklanmaya çalışın.
  10. Meditasyon, farkındalık ve duyarlılık yaratmakla ilgilidir. Örneğin anksiyete yaşıyorsanız, bunu durdurmaya çalışmak ve size kaygı veren düşünceleri unutmak mümkün değildir. Ancak duyarlılık ve gözlemcilik geliştirme yeteneği kazandığınızda, kaygınızı da tıpkı dışarıdaki seslerin akışını izlediğiniz gibi izleyip hissedebilirsiniz.