Almanya’nın en büyük adası olan Rügen’de, sahilin bir bölümünde kıyıya paralel konumlanmış devasa bir bina var. Bu binanın sizi şaşırtacak özelliği ise dünyanın en uzun oteli ünvanına sahip olması. Bizzat Hitler tarafından planmış ve proje boyunca tüm aşamaları takip edilmiş. Peki ya Hitler neden böyle bir otel yapmaya ihtiyaç duysun ki?

4.5 Km Uzunluğunda Devasa Bir Otel

otel

1930’larda dünyanın en büyük turizm operatörü olan ve Nazi Almanyası’nın devlet kontrolündeki eğlence organizasyonu Kraft durch Freude tarafından 1936’da Prora Oteli’nin temelleri atıldı. 3 yıl boyunca 9000 işçi bu otelin yapımında çalıştı. Birbirinin tıpatıp benzeri 10000 tane oda yaptılar. 5 metreye, 2,5 metre genişliğinde iki yataklı odalar şeklinde inşa edilen otelde, tuvalet, banyo ve duşlar her katta ortak olarak kullanılacaktı. Albert Speer ve Clemens Klotz tarafından tasarlanan otel, yaşanabilecek bir savaşta askeri hastaneye dönüştürülebilecek şekilde planlamaları yapıldı. Hitler ısrarla bu uzun binanın ortasında aynı anda 20000 kişiyi alabilecek çok büyük bir iç alan olmasını da istemişti.

1939’da II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle, Hitler’in bir yandan büyük bir savaş planı yaparken bu inşaatın bitmesine onay vermemiş olmasından bu otel hiçbir zaman müşterilerle dolamamış. Ayrıca otelin yapımında çalışan 9000 işçi fabrikada füze üretmek için gönderildiğinden inşaatı devam ettirecek çalışan bulunamamış.

Otel müşteri bulamasa da Hamburg bombardımanı zamanında bir çok insan bu otele sığınarak kurtulmuş. Daha sonradan da Doğu Almanya’dan gelen sığınmacılar için kullanılmış. 1990 yılında Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla bu otel kendi kaderine terk edilmiş. Otelin tüm binaları müteahitler tarafından satın alındı. Biri şu an hostel olarak kullanılıyor. Diğer üçü ise terkedilmeye mahkum kaldı. Otel odalarının çok küçük olması mimar ve müteahitlerin de işini zorlaştırdı. Yapıyı bozmadan ufak odalara rezidans yapmak durumundalar. Şimdiden tanesi 200.000 $’dan 50 daire sattılar.

Neden Böyle Bir Otele İhtiyaç Duyulmuş

deniz

Adolf Hitler, Roma İmparatorluğu’nun oluşturmak istediği ari ırk düşüncesine hayrandı. O yüzden onların stillerinden etkilenen neoklasik ve art deco mimari yapıların yapılmasını teşvik ediyordu. Ütopik ve totaliter anıtsal projeler üzerinde çalışıyorlardı. Bu tür yapılara literatürde Nazi Mimarisi olarak tanımlanıyor. Bu düşünceden hareketle böyle bir devasa otel inşa etme fikri doğmuş. Eğer otel planlandığı gibi bitseydi, tatile gelen işçiler, sabahları merkezi bir hoparlör sisteminden yapılan anonsla uyanacaklardı. Yemekler hep beraber yenecekti. Gün içerisindeki aktiviteler hep beraber yapılacaktı. Akşamları hep beraber propaganda filmleri izlenecekti.

Tatil yapmaya gelen o orta sınıf vatandaşları bu devasa betonarme binayla etkilenerek, “vay be” diyeceklerdi. “Şu teknolojiye, şu ihtişama bir bak, ne kadar güçlü bir milletiz biz” diye düşünüp denize gireceklerdi. Ve Hitler’in beyin yıkama politikası başarıyla gerçekleşmiş olacaktı.