Yapay zekalar, robotlar, birçok mesleği elimizden almaya hazırlanıyorlar. Bir yapay zekanın haber sunabildiğini düşünsenize hem de gerçek bir insan gibi. Yok artık dediğinizi duyar gibiyim ama tam da öyle. Eğer bir kaç gün önce Instagram sayfamızı ziyaret ettiyseniz bu haberi illa duymuşsunuzdur. Ben de biraz daha ayrıntılı ele aldım. Gerçekten de yapay zeka insan gibi olabilir mi?

Dünya’nın İlk Yapay Zeka Haber Sunucusu

Bundan tam 92 yıl öncesine gidiyoruz. İlk televizyon yayınının yapıldığı o tarihe 1926’ya. Televizyonu icat eden John Braid tarafından gerçekleştirilen ilk yayında görüntüler titrek ve noktalar halindeydi. Şu an ise geldiği noktayı hayal bile edemiyoruz. Yoksa son zamanlarını mı yaşıyor diyelim? Bunu ayrı bir konu alarak ele alabiliriz ama şimdilik bunu bir kenara koyalım ve televizyonun oluşturduğu sektörü inceleyelim.

spiker

Televizyonun icadıyla aslında birçok iş alanı açılmış oldu. Kamera, yönetmen, ışık, ses ve görüntü yönetmeni, oyuncu, sunucu ve daha aklıma gelmeyen birçok alan. Şu anda yapay zeka bu alanlardan biri olan haber sunuculuğuna göz dikmiş durumda. Çin, Zhejiang Eyaleti’nde gerçekleştirilen Dünya İnternet Konferansı’nda, elektronik ses üretme yöntemiyle (sentezleme) kendisine aktarıldığı sesleri kullanarak ilk yapay zekâlı haber sunucusunun tanıtımını yaptı.

Biri İngilizce diğeri Çince konuşan iki gerçek haber spikeri model olarak kullanılarak, makine öğrenmesi teknikleriyle bu iki spikerin yüz ifadeleri, jestleri, mimikleri, sesleri bilgisayar tarafından öğretilerek ve bu iki sanal sunucu oluşturulmuş. Xinhua ve yerel arama motoru şirketi Sogou işbirliği ile üretilen iki haber sunucusu TV, web ve mobil platformlarda günde 24 saat çalışarak, haber üretim maliyetlerini düşürerek, verimliliği arttırması planlanıyor.

Neden Yapay Zeka Sunucu?

ai

Şimdi o kadar meslek grubu varken neden sunucu diyebilirsiniz. Çin’in devlet yanlısı ajansı ve yerel arama motorunun ortak çalışması olduğundan yola çıkarak, insanların duygularının olduğu ve taraf seçme özelliklerinin bulunduğunu biliyoruz. Yapay zekaya istenilen şekilde haberler öğretilebilir ve propogandalar yapılabilir. Çin’de haberlerin devamlı sansürlenmesi ve Xinhua’nın böyle bir çalışma yapması yukarıdaki tezimizi büyük ölçüde doğruluyor.

Kullanılan teknolojinin henüz sınırlı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu alanda makine öğrenimi araştırmaları hızlı iyileştirmeler gerçekleştiriyor ve yapay zekâ sunucusunun gerçeğinden ayırt edilemediği bir gelecek o kadar da uzak gözükmüyor. Belki bu gelecekte yapay zeka duyguları ve gelişmiş karar yapısıyla işleri tersine de döndürebilir ne dersiniz?