Aşı zararlı mı? 

Çocukları zehirliyor muyuz?

Aşı yaptırmalı mı? Güvenli mi? Gerekli mi?

Aşı yaptırma veya yaptırmama konusu sık sık gündeme geliyor. Yaklaşık 230 yıldır uygulanan aşılar hakkında sanki yeni bir yöntemmiş gibi spekülatif konuşmalar, haberler yapılıyor ve aşı reddini savunan topluluklar yaygınlaşmaya başlıyor ve bu fikri insanlara ikna edici bir biçimde aktarıyorlar.

İğne

Aşı Hakkında Bilinen Yanlışlar Neler?

  • İçinde Thiomersal, Civa ve Alüminyum Olduğu Ve Bunların Zararlı Olduğu Söyleniyor.

Bunlar bozulmadan saklanabilmesi ya da etkinliğinin arttırabilmesi için aşılara eklenen maddelerdir. Burada bulunan civa thiomersal formunda bulunur. Thiomersal, etil grubuna bağlanmış civadır. Civanın zehirlenmelere sebep olan formu metil grubuna bağlanmış olan ve deniz ürünlerinde bulunan metil civadır. Etil ve metil gruplarına bağlanmış civalar aynı şeyler değildir ve aynı şekilde davranmazlar. Thiomersalin bunların  içerisinde bulunmasıyla otizm gelişebileceği iddiası, sağlam temellere dayanmamaktadır. Tartışmayı başlatan yazı ünlü tıp dergisi Lancet’te 1998’de yayımlanmış ve kızamık,kızamıkçık ya da kabakulak aşısının otizme neden olabileceği ileri sürülmüştü. Ancak sonradan bu çalışmanın doğru olmadığını kabul eden Lancet, yazılı açıklamasında bu çalışmanın sonuçlarının doğru olmadığını kabul etmiştir. Bunun yanı sıra etil civanın kan düzeyi ve yarılanma ömrünün toksik etki yapmayacak düzeyde olduğunu da hatırlamak gerekir.

  • Difteri, Tetanos Ve Boğmaca İle Çocuk Felci Aşıları Birlikte Yapıldığında Ani Bebek Ölümü Sendromuna Neden Oluyor.

Aşıların verilme şekliyle ani bebek ölümleri arasında bir bağ bulunmamakta. Aksine bunlar, ani bebek ölümü sendromu olduğunda veriliyor. Bir diğer deyişle, ani bebek ölümü sendromu yüzünden yaşanan ölümler aşılarla aynı anda meydana geliyor ve eğer aşı yapılmamışsa ortaya çıkıyor. Bu dört hastalık hayati tehlikeye sebep olanlardandır. Bebekler bu hastalıklara karşı korunmadığı takdirde sakat kalma ve ölüm riskiyle ciddi biçimde karşı karşıyadırlar.

  • Aşıyla Önlenebilir Hastalıklara Ülkemde Artık Rastlanmıyor Bu Yüzden Yapılmasına Gerek Yok.

Önlenebilir hastalıklar pek çok ülkede artık rastlanır olmasa da enfekte ajanlar (Enfeksiyon oluşturma yeteneğine sahip organizmalar) dünyanın bir kısmında bu hastalığın sirkülasyonuna devam etmesine neden oluyor.  Bu ajanlar coğrafi sınırları aşabilir ve korunmayan birine hastalığı bulaştırabilir. Mesela Batı Avrupa’da, örneğin kızamık korunmayan coğrafyalarda Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsviçre ve Birleşik Krallık’ta 2005 yılında patlama yaşadı.

  • Bir Çocuğa Tek Seferde Birden Fazla Aşı Yapmak Yan Etki Riskini Artırıyor Ayrıca Çocuğun Bağışıklık Sistemine Fazla Yüklenme Yapıyor.

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki aynı anda birkaç iğne yapılmasının çocukların bağışıklık sistemini etkilediği yönünde hiçbir gösterge yok. Çocuklar sıradan bir soğuk algınlığında ve boğaz ağrısında bile aşıdan çok daha fazla antijene maruz kalıyor. Ayrıca kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi bazı aşıların birlikte verilmesi de daha az sayıda iğne yapılması demek.

  • Gribal Enfeksiyon Sadece Bir Rahatsızlık Ve Aşı O Kadar Da Etkili Değil.

Gribal enfeksiyon basit bir rahatsızlıktan daha fazlası. Her yıl dünyada 300– 500 bin kişiyi öldüren ciddi bir hastalık. Hamile kadınlar, küçük çocuklar, sağlık koşulları kötü olan yaşlılar, astım ve kalp rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlığı olan herkes yüksek enfeksiyon riski ve ölüm tehdidi altında. Aşı yaptırmış hamile kadınlar aynı zamanda yeni doğacak çocuklarını da korumaya almış oluyorlar çünkü altı aydan önce çocuklar için yapılabilecek bir aşı bulunmuyor.Bu yüzden özellikle hamile kadınlar için büyük bir önem taşıyor.

  • Geçmişte Aşı Vurulmamış Pek Çok İnsan Uzun Ve Sağlıklı Yaşamlar Yaşadı. Bu Yüzden Aşı Gerekli Değildir.

Kızamık aşısı bulunmadan önce 10 yaşına erişmemiş insanların yüzde 90’ından fazlası kızamık hastalığına yakalandı. Her 1000 vakadan 1’i ölümle sonuçlandı. Kızamık hastalığından kurtulanların pek çoğu hastalık sebebiyle yaşamları boyunca etkilendikleri ciddi sorunlarla karşılaştılar.Yani aşısız uzun ve sağlıklı yaşadıklarını söyleyemeyiz.

Tüm Ülkelerde Aşı Uygulaması Var Mı?

Evet, her uygar ülkede, ülkelerin gelişmiş düzeyleri ile ilişkili olacak oranda çocuklar hastalıklara karşı rutin olarak aşılanmaktadırlar.

Aşı Nedir?

Aşılar hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak amacıyla insanlara ya da hayvanlara uygulanan, içerisinde zayıflatılmış mikropları ya da bu mikropların değişik türevlerini içeren tıbbi ürünlerdir. Bunlar vücuda verildiklerinde hastalık oluşturmadan bağışıklık sistemini uyararak vücutta o mikroba karşı özel savunma maddelerinin  üretilmesini sağlar.

Aşı yapılmamış çocuklar

Yeryüzünden Silinen Hastalıklar

Aşı veba, çiçek, sıtma gibi hastalıkların yeryüzünden silinmesini sağlamıştır.Çiçek hastalığı 1977 yılında dünya yüzünden silinmiştir ve 1980’lerden itibaren aşısı yapılmamaktadır.Bu çok büyük bir başarıdır. Günümüzden örnek vermek gerekirse, ülkemiz 1998’den itibaren çocuk felcinden arınmış ülke statüsündedir. Difteri ve tetanos ölümlere yol açan çok önemli bulaşıcı hastalıklar olmasına karşın bugün artık bu hastalıkları neredeyse hiç görmüyoruz. 20-25 yıl önce kızamık nedeniyle her yıl binlerce çocuğumuzu kaybederken, kızamık ülkemizde silinme noktasına gelmiştir. Hepatit B’ ye bağlı olarak çocuklarda siroz ve karaciğer kanseri olgularına da artık rastlamıyoruz.

Aşılar sayesinde enfeksiyonların ve bulaşıcı hastalıkların büyük çoğunluğu artık tehdit halini almadan önlenebiliyor.

Günümüzde savaşlar nedeniyle bazı ülkelerde sağlık politikaları da iflas etmiş ve çocuklara aşı yapılmamıştır. Bu ülkelerden çocuk felci, kızamık gibi hastalıkları taşıyan milyonlarca insan göç etmekte ve göç ettikleri toplumu risk altına sokmaktadır. Bunun için Sağlık Bakanlığı ek aşılama kampanyaları ile toplumdaki bağışıklığı güçlü kılmaya çalışmaktadır. Ayrıca aşılanmamış kişiler, toplum içerisindeki bağışıklığı zayıf, kanser hastası, yeni doğan, organ nakli yapılmış milyonlarca riskli kişinin sağlığını da tehlikeye sokmaktadırlar.

✔ Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı.
Başarılı aşı programları başarılı toplumlar gibidir her bireyin iyiliği için herkesin birlikte hareket etmesine bağlıdır. Hastalıkların yayılmasının önüne geçme işini çevremizdekilere yükleyemeyiz bizler de elimizden geleni yapmalıyız.
Okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynaklar

kidsgourmet.com.tr/asi-yaptirmali-mi/

teyit.org/asi-hakkinda-bilinen-13-yanlis-bilgi/