Kendisini ne kadar uzay ülkesi olarak nitelendirseler de Asgardia, Dünya yörüngesinde gezen 2,8 kg’lık bir ülkeden ibaren. Gerçekten böyle bir ülke olabilir mi, yoksa çılgın bir projeden mi ibaret?

Asgardia Nedir?

Asgardia, Azeri asıllı ve Bakü doğumlu Rus iş adamı Igor Raufovich Ashurbeyli tarafından 12 Ekim 2016 yılında kuruldu. Uzay barışını sağlamak, Dünya’yı uzay tehlikelerinden korumak ve uzayda özgür bilimsel bilgi tabanı yaratmak olmak üzere 3 temel hedefi bulunuyor. Hedefleri gibi adı da oldukça çekici. İskandinav mitolojisinde gökyüzünde tanrıların yaşadığı bir şehir olan Asgard’dan esinlenilmiş. Yunan mitolojisindeki Olympus Dağı gibi bir yer olarak tanımlayabiliriz.

Bir yerin, Dünya’da ülke olarak tanımlanabilmesi için bir toprak sınırına sahip olması gerekiyor. Asgardia’da bu tanıma uygun küçük bir bölgeye sahip. Hatta diğer ülkelerden farklı olarak sürekli yer değiştiriyor. Çünkü bu alan Dünya’nın etrafında dönen küçük bir uydu. 10 cm x 10 cm x 20 cm boyutlarında 2,8 kg ağırlığında bir kutu. Bu kutunun içerisinde 512 GB’lık bir bellek ve içinde de vatandaşlarının fotoğrafları bulunuyor.

Nasıl Asgardia Vatandaşı Olabiliriz?

Bir ülke olabilmek için toprak parçası tanımını hallettik. Sırada neye ihtiyacımız var? Tabii ki vatandaşlara. Web sitesinden bir form doldurup anayasayı onayladıktan sonra vatandaşı olabilirsiniz. Fakat şöyle bir durum var ki, her başvuru kabul edilmiyor. Hatta vatandaşlık için başvuranları bir zeka testinden bile geçirmeyi planlıyorlar.

Vatandaşlığınız kabul olduktan sonra yıllık 100€ gibi bir ücret ödemeniz gerekecek. 2018’den 2019’a kadar olan dönemde geçerli hale gelecek ve eğer Asgardia Parlementosu gerekli görürse artırılabilecek. Ancak daha öncesinden başvuru yapan ve başkan Dr. Igor Ashurbeyli tarafından duyurulacak 100 bin kişilik listede yer almayanlar ve daha önce başvuranlar yıl içerisinde herhangi bir zamanda ödemesini yapabilecekler.

asgardia

Nüfusu Ne Kadar?

Asgardian 281.652 nüfusuyla dünyadaki 200 ülke arasında 170. sırada. Web sitesindeki haritada dünyanın neresinden kaç kişinin vatandaş olduğunu bulabilirsiniz. Ülkemize baktığımızda uzay vatandaşı olma konusunda oldukça hevesli olduğumuz gözüküyor.

Bu ‘uzay ülkesi’ Birleşmiş Milletler’e üye bir ülke statüsüne geçmek istiyor. Bunun için gerekli 4 şarttan üçünü sağlamış durumda. Her ne kadar küçük bir kutuya toprak parçası olarak adlandırsalar da bir toprak parçasına ve vatandaşa sahip. Aralarında Türklerin de olduğu 150 üyeli parlementosunu da kurdu. Geriye BM üyesi ülkeler tarafından tanınmak kaldı.

Asgardia’yı bir ülke olarak mı, yoksa bir girişim olarak mı görürsünüz bilemem, fakat uzayda barış mesajıyla Dünya’ya güzel bir mesaj verdiği kesin.

Uzaylı ırklarını öğrenmek için: Uzaylı Irklarıyla Tanışın