Elektronik platformlarda müzik dinlemenin CD’leri tarihe gömmesinin ardından aynı şey kitaplar için de geçerli olacak mı? E-kitaplar sunduğu kolaylıkla oldukça cazip dururken diğer yandan da alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz. İkisinin de artıları ve eksilerine göz atarak siz de tarafınızı seçebilirsiniz.

Basılmış Kitap

Bu sorunun cevabı tamamen kişisel tercihe göre değişiyor. Tercihlerini basılmış kitaptan yana kullananlar kitabın sayfalarını tek tek çevirmenin ve o kağıt kokusunun yerini hiçbir şeyin alamayacağını söylüyorlar. Ayrıca e-kitapları soğuk bulduklarını belirtiyorlar. E-kitap okurken basılmış kitap okuduklarındaki kadar tatmin olmadığını belirtenler de oldukça fazla. Kitap, sevenleri için hala en güzel hediyelerden birisi. Kardeşine ya da çocuklarına kitaplığını bırakmak isteyen oldukça insan var. Onlar için kitaplar aynı zamanda anıları aktarıyor. Arkadaşlarınızla kitabınızı paylaşmanız oldukça kolay. Kitabı okurken arkadaşınızın aldığı notlara bakıp daha sonra bunun üstüne tartışmak da oldukça keyif verici. Batarya derdi de olmuyor.

E-Kitap

E-kitap tercih edenler ise artık yanlarında kitap taşımaktan kurtuldukları için çok mutlu ve bu işi oldukça kullanışlı buluyorlar. Yolculuğa çıkıyorsanız yanınızda yüzlerce e-kitap taşıyabilirsiniz. Bu da sizi “Yanımda hangi kitabı götürmeliyim?” derdinden kurtarıyor. Basılı kitaplar okuyucu için hem çok maliyetli oluyor hem de e-kitap kullanmaya başlarsak kayda değer miktarda kağıt tasarrufu yapmış oluyoruz. Evinizde eşyalar için yer bulamamaktan şikayet ediyorsanız e-kitaplar sizi bu dertten de kurtarıyor. Saklaması daha kolay. Basılmış kitaplara dikkat ettiğiniz kadar dikkat etmeniz gerekmiyor. Sayfası kırıştı, çok tozlandı gibi dertleriniz olmuyor. Satın alması çok kolay. Basılmış kitapları internetten sipariş etseniz bile kargonun size ulaşmasını beklemek zorundasınız.

e-kitap

Etkili Okuma

Yetişkinler için kitap okurken bazı kısımların altını çizmek ve notlar almak etkili okuma yapmak için hayati önem taşıyor. Yeni çıkan e-kitap okuyucu modellerinde artık bu özellikler mevcut olsa da kullanıcıların çoğu bunu basılmış kitaplarla yapmanın daha pratik olduğunu düşünüyor.

Hangi Tür İçin Ne Tercih Edilmeli

Bu seçim okuduğunuz türe göre de değişebiliyor.

Eğer ihtiyacınız şemalarla dolu bir akademik kitapsa, basılmış kitap avantajınıza olacaktır.

Romansa, ikisi de işinizi görebilir. Taşıma göz önünde bulundurulursa ben e-kitap öneriyorum.

Eğer üstüne beyin fırtınası yapıp bolca not alacağınız bir kitapsa basılmışlar avantajınıza.

Hızlı okuma uzmanları ise kendinize uygun yöntemi belirleyip daha çok okumaya odaklanmanızı öneriyor. Çünkü bu tartışmanın bir kazananı yok. Seçim tamamen size kalmış.

 

Kaynaklar: 123