Evlilikte ortak düşüncelere sahip olmak önemli midir? Mileva ve Einstein ayrılık sebebi birbirlerine tıpa tıp benzer özelliklere sahip olması mıdır? Elsa ve Einstein birlikteliğindeki mutluluk zıt özelliklere sahip olmasından mı kaynaklanıyor?

Evlilik, Wikipedia tanımına göre iki kişinin aile kurmak üzere kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürecek şekilde bir araya gelmesidir. Tanımda ki gibi bir ömür boyu sürecek şekilde bir arada yaşamak çokta kolay değildir. Boşanmaların, anlaşmazlıkların arttığı şu dönemde sorgulanan soru şudur; “Mutlu evliliğin sırrı nedir?”, “Karakterimiz, düşüncelerimiz, eğitimlerimiz, yaşam yapılarımız benzeyen biriyle mi daha çok mutlu oluruz yoksa tamamen zıt biriyle mi?”, “Zıt kutuplar birbirini çeker mi yoksa davul bile dengi dengine midir?”

Hadi buna Einstein hayatından örneklerle cevap bulalım. Neden Einstein’ı seçtiğimi sorarsanız, yukarıdaki soruları sorgulamak için verebilecek en iyi örnek diyebilirim. Bu sorulara cevap ararken internetten ve National Geographic’in hazırladığı Genius dizisinden yararlandım. Dipnot olarak bu diziyi kesinlikle öneriyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda Mileva Maric ve Elsa Einstein ile yaptığı evliliklerin yukarıdaki iki soru için gayet iyi örnek olduğunu düşünüyorum. Haydi bu örneği biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

Ortak özelliklere sahip biriyle evlenirseniz mutlu olur musunuz? sorusuyla başlayalım.
Mileva Maric, Albert Einstein,Moleküllerin varlığı, hareketleri, fotoelektrik efekti,brownian motion, rölativite, e=mc²,fizik,matematik,nobel,evlilik
Mileva Maric Ve Albert Einstein

Dünyanın En Uyumlu Evliliği Mileva Maric Ve Albert Einstein

Bu soru için Mileva Maric ile olan ilişkisini ve evlilik sürecinden örnekler vereceğim:

Öncelikle Mileva Maric 19 Aralık 1875’te Titel’de doğan Sırp bir fizikçidir. Sırbistan’da o zamanlar kızların üniversitede okunmasına izin verilmediğinden babası onu Zürih’e okumak için yollamıştır. Einstein’dan daha fazla matematik puanı alarak Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’ne yerleşmiştir. O zamanlar Marie Winteler ile ilişkisi olan Einstein, Mileva ile tanışmasıyla ona sırılsıklam aşık olması bir olmuştur.

Marie Winteler’den biraz bahsetmek istiyorum. Marie, Winteler ailesinin en büyük kızıdır. Einstein Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü sınavlarına hazırlanmak için İsviçre’nin Aaura şehrinde yaşayan Winteler ailesinin yanında 1 yıl boyunca kalmıştır. Bu süre zarfında Marie ile birbirlerine aşık olmuş ve ilişkileri başlamıştır. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü sınavlarını kazanan Einstein daha sonra Zürih’e döner ve mektuplaşarak ilişkilerine devam ederler. Fakat Mileva ile tanışması ilişkilerinin bitiş noktası olmuştur. Çünkü Mileva tam bir Albert Einstein gibi zeki ve bilim aşkıyla doludur. Onunla fizik ve matematik tartışabiliyor ve bu tartışmalar Einstein’ı derinden etkiliyordu. Bu etkilenmeler onu Mileva’ya daha çok yaklaştırmış ve Marie olan mektuplarını yavaş yavaş azaltarak 1897 yılında Marie’nın annesine yazdığı mektup ile ilişkilerine son vermiştir.

Evlilikte Ortak Özellikler Mutluluğu Tetikler mi?

Bu açıdan bakıldığında ortak özelliklere sahip olan biriyle mutlu olabileceği gözlemlenmektedir. Genius dizisinde de Einstein, Mileva’nın zekasına aşık olduğunu vurgulamaktadır. 1903 yılında Mileva ile evlenir. Evliliklerinin başlarında Mileva ile birlikte çeşitli çalışmalar yaparlar. Moleküllerin varlığı, hareketleri, fotoelektrik efekti,brownian motion, rölativite, e=mc² gibi konulardaki makalelerinde Mileva ile birlikte çalıştılar fakat makalelerde hiçbir şekilde Mileva’nın adı geçmedi. Ailesi ne kadar bu olaya karşı çıksalar da Mileva, “Adımın yazmasının bir önemi yok, biz zaten bir ekibiz.” şeklinde cevap vermiştir.

Ortak Özellikteki İnsanlar Birbirlerine Karşı Bencil Olabilir mi?

Bir süre sonra emeği olan makalelerde adının geçmemesi Mileva’yı üzmeye başlamıştır. Mileva’nın en büyük hayali bilim insanı olmaktı. Ama bu evlilik ona ev işleri ve çocuklar gibi bir sürü sorumluluk yükledi. Ayrıca Einstein yazdığı makalelerde isminden bahsetmemesi bunun üzerine tuz biber oldu. Bundan sonra evliliklerinde mutsuzluk hakim olmaya başladı. Bu mutsuzluktan kaçmaya çalışan Einstein, mutluluğu kuzeni Elsa’da bularak 1912 yılında ilişkileri başladı. 1919 yılında da Mileva ile boşandılar. Ortak özelliklere insanı bencilliğe de itebilir. Einstein burada bencilce davrandığını düşünüyorum. Çünkü Pierre Cruie, Marie Cruie ile yaptığı Radyum ve Polonyum elementleri keşfi çalışması için 1903 yılında Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldüğünde ödülün sadece adına verileceği, eşinin isminin geçmeyeceğini öğrenmesi üzerine ödülü almaktan vazgeçmiştir. Böyle bir inceliği Pierre yapabiliyorsa, Einstein’da yapabilirdi öyle değil mi? Ki bunun üzerine 1903 yılında Marie Cruie’ye de Nobel Fizik Ödülü verilmiştir. Eğer makaleye Mileva’nın adı da yazılsaydı bu makalenin ciddiyetini değiştirmeyecekti. Kısacası, ortak özelliklere sahip insanlar ilişkilerinde mutlu olabilirler, sadece yapmaları gereken bencilce davranmamaktır.

Farklı özelliklere sahip olan insanlar mutlu olabilir mi? sorusuyla devam edelim.
Elsa Einstein,Albert Einstein,evlilik,kuzen,fizik
Elsa Einstein Ve Albert Einstein

Sansasyonel Evlilik Elsa Einstein Ve Albert Einstein

Bu soru için de Elsa Einstein ile olan ilişkisini ve evlilik sürecinden örnekler vereceğim:

Elsa Einstein, 18 Ocak 1876’da Almanya dünyaya geldi. Einstein’ın 1. dereceden kuzeni olan Elsa,1896 yılında, tekstil tüccarı olan Max Lowenthal ile evlendi, Max’tan Margot ve Ilse adında iki kız çocuğu oldu. 11 Mayıs 1908 tarihinde ise Max’ten boşandı. 1912 yılında Einstein’ın, Berlin’e teyzesine yaptığı ziyarette kuzeni Elsa ile yakınlaşmış ve bu yakınlaşma sonrasında Einstein ailesini Berlin’e taşımıştır. Olanlardan bir süre habersiz olan Mileva bir süre sonra durumu fark etmiştir. Bunun üzerine Einstein boşanmayı teklif eder fakat Mileva kabul etmez. Mileva’ya birlikte kalmaları için ağır şartları olan bir evlilik sözleşmesi hazırlamıştır. Sözleşmenin şartlarını buradan bakabilirsiniz. Cidden ağır ve aşağılayıcı bir sözleşme hazırlamıştır. Amacı Mileva’yı ayrılmaya zorlamaktır fakat Mileva şartları kabul eder ve 1919’a kadar evli kalmaya devam eder. 1919’da çift boşanır. Mileva ile boşanan Einstein, 3 ay sonra Elsa ile evlenir ve 1936’ya kadar yani Elsa ile ölümüne kadar evli kalırlar. Evlilikleri gayet mutlu geçmektedir.

Farklı Karakterlerin Evliliğe Etkisi Var Mıdır?

Farklı özelliklere sahip olmak, farklılığı seven kişileri etkileyebilir. Böylelikle kişiler arasında arkaplanda kalma gibi sorunlar oluşmaz. Oluşsa bile bu büyük problemlere yol açmaz. Elsa çeşitli kişilerle tanışmasında Einstein’a yardımcı olsa da kendini hep geri planda tutmuştur. Bu ilişkinin uzun ömür olmasının tek sebebi Elsa’nın arka planda durmasıdır. Fakat ne kadar mutlu olursa olsun, Einstein Mileva’nın ilk aşkıydı ve en çok onu sevmişti. Genius dizisinde bundan bahsedilmektedir.

Kısacası bu sorunun cevabı ne derseniz davul dengi dengine de olabilir zıt kutuplar da birbirini çekebilir olarak cevaplayabilirim. Bence mutlu olmak için bu kadar sorgulamamalıyız. İlla ortak paydada buluşabileceğimiz şeyler vardır. Ayrıca bir evlilik ya da birliktelik varsa bencilliği bir kenara atmalı iki kişi olarak değil tek kişi olarak düşünmeliyiz.

Mutlu olmak için bahane aramayın ve anı yaşayın.