Robotlar elimizden bir çok meslek grubunu alacak gibi gözüküyor. Şu anda ise gözlerini fırıncılığa dikmiş durumdalar. CES (Customer Electironics Show) 2019’da Bread Bot adlı tam otomatik ekmek yapma robotu tanıtıldı. Bu robot fırındaki ekmek üretimi ve satımı işlemi döngüsünü robotlaştırarak önümüze küçük bir makine olarak sunuyor. Robot içine konulan hamuru yoğurup mayaladıktan sonra pişiriyor ve otomatından satıyor.

Peki Ekmek Nasıl Üretiliyor?

wilkinson-bread-bot-product-photos-4

Çok aşamalı işlem, aktarım bantları ve kontrol kolları ile gerçekleştiriliyor. Üretim işlemi şirketin ya da fırının kuru hamur karışımını bir huniden içeri dökmesi ile başlıyor. Makine bu karışımı ölçerek uygun miktarda su ve mayayla karıştırıyor. Elde edilen hamur karıştırılıp yoğrulduktan sonra oval somun şekli veriliyor. Somunlar ayrı ayrı fırınlama kaplarına konularak son mayalanma için bekletiliyor. Mayalanmanın ardından yüksek nemli bir odacıkta fırınlama işlemi gerçekleştiriliyor. Hamur burada 200 santigrat derecede pişiriliyor. Farklı ekmek türleri için farklı ayarlar yapmak mümkün.

Somunlar piştikten sonra soğuma odasına alınıyor. Müşteriler burada ekmekleri görüp, dokunmatik ekran üzerinden satın alabiliyor. Seçilen ekmek, sıradan bir otomatta olduğu gibi robotik bir kolla alınıyor ve müşteriye teslim ediliyor. Tüm bu süreç 1-1,5 saat sürüyor. Her altı dakikada bir yeni bir somun döngüsü başlıyor.

Bread Bot, ekmekleri sadece üretip satmakla kalmıyor, aynı zamanda sürekli yaydığı taze ekmek kokusuyla ürünlerinin reklamını da yapıyor. Wilkinson Baking Company tarafından geliştirilen makinenin, marketlere ve fırınlara daima taze ekmek sunabilmeleri için kiralanması planlanıyor.

Bu Makine Fırıncılığı Bitirebilir Mi?

Ä°lgili resim

Robot için henüz resmi bir fiyatlandırma yapılmış değil. Buna rağmen şirket, makinenin perakendecilere beş yıllık bir kira süresi boyunca yaklaşık 100.000 dolar tutacağını tahmin ediyor. Wilkinson ayrıca ekşi ekmek üretebilecek bir makine geliştirmek için Berlin’deki bir şirketle çalışmalara başlamış bile.

Ev tipi cihazlar çeşitli firmalarca denenmiş fakat böyle bir çalışma ilk defa yapılıyor. Teknoloji hayatımızı mı kolaylaştıracak yoksa işimizi elimizden mi alacak bilemiyoruz fakat Jetgiller çizgi filmindeki görüntülerin bize hiç uzak kalmadığını yapılan çalışmalarla rahatlıkla görebiliriz. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorumlarınızı yazmayı unutmayın birlikte tartışalım.