2020 yılının başlarında Uber ve Hyundai yeni bir elektrikli hava taksisine ortak oldularını açıklamışlardı.

Tüketici insansız hava araçlarının yükselişinin ve akü kapasitesinin artırılmasının ardından yolcu kapasitesine sahip elektrikli dikey kalkış ve iniş uçakları (eVTOL) mümkün hâle geldi.

Birçok şirket şu anda elektrikli hava taksi hizmetlerini sağlamak için teknolojinin farklı versiyonlarını geliştiriyor ve otomobil üreticileri de bu geminin içerisinde yer alıyor.

Daimler hâlihazırda çalışan prototipleri olan tamamen elektrikli hava taksi şirketi “Volocopter” a yatırım yaptı.

Porsche de ayrıca Boeing ile elektrikli bir dikey kalkış ve iniş uçağı inşa ettiğini duyurdu.

Hyundai, Uber için elektrikli hava taksilerini “toplu üretme” planlarını ele aldılar ve Hyundai bir konsept ortaya koydu:

180 km/saate (290 km/sa) varan bir seyir hızı, yerden 300-600 m (300-2600 m) yükseklikte bir seyir yüksekliği ve 100 km’ye (60 km) kadar uçmak için tasarlanmıştır.

  • Hyundai aracı, dağıtılmış elektrikli tahrik kullanılarak %100 elektrikli olacak ve yoğun saatlerde şarj etmek için yaklaşık 5-7 dakika gerekecektir.
  • Hyundai’nin elektrikli uçakları, dağıtılmış elektrikli itiş gücü kullanıyor, herhangi bir arıza noktasını azaltarak güvenliği artırmak için uçak gövdesi etrafında birden fazla rotor ve pervaneye güç veriyor. Birkaç küçük rotora sahip olmak, şehirler için çok önemli olan yanmalı motorlu büyük rotor helikopterlerine göre gürültüyü de azaltır.
  • Model dikey olarak kalkmak, seyir sırasında kanatla taşınan asansöre geçmek ve daha sonra karaya dikey uçuşa geri dönmek için tasarlanmıştır.
  • Hyundai aracı başlangıçta pilot olacak ancak zamanla özerk olacaklar.
  • Kabin, yolcuların kolayca binmelerine-inmelerine izin veren ve kişisel bir çanta veya sırt çantası, binici için yeterli alana sahip olan korkunç orta koltuktan kaçınmalarını sağlayan dört yolcu koltuğu ile tasarlanmıştır.

uber-hyundai-elektikli-hava-taksisi

Uber Elevate başkanı Eric Allison ayrıca şunları ekledi:“Hyundai, küresel ölçekte binek otomobil üretimi deneyimine sahip ilk araç ortağımızdır. Hyundai’nin, mevcut havacılık ve uzay endüstrisinde görülmeyen oranlarda Uber Air araçları üretme potansiyeline sahip olduğuna ve yolculuk başına yolcu maliyetlerini düşürmek için yüksek hacimlerde yüksek kaliteli, güvenilir uçak üretme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Hyundai’nin üretim kasını Uber’in teknoloji platformuyla birleştirmek, önümüzdeki yıllarda canlı bir hava taksi ağı başlatmak için büyük bir sıçramayı temsil ediyor.”

İki şirket, aracı geliştirmek için birlikte çalışacaklarını ancak üretim için herhangi bir zaman çizelgesi konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar.

Bu “elektrikli hava taksileri” konusunun gerçekleşmesine her ne kadar şüpheli baksak da bir gün gerçekleşeceğine şüphe yok. Çünkü piller iyileştikçe ve yakıt maliyetini de düşündüğümüzde finansal olarak daha cazip olmaya başlayacaklar. Ayrıca çevre ve sağlığımız için en önemli olan şeyin temiz ulaşım olduğunu ve önünde sonunda bunun vazgeçilmez olacağı açıktır.

Kaynakça: 1

Editör: Buse DOĞAN