Sizlerin de bildiği gibi geçtiğimiz günlerde Elon Musk Türkiye’ye geldi. Türkiye’ye geldiğini duyduğum an onu göremeyecek olmamı bilmeme rağmen inanın yaşadığım heyecanı kelimelere sığdıramam. En güzel örneği şu an okuduğunuz bu yazı aslında çünkü ben hiç yazı yazmaya çalışmamıştım lisedeki kompozisyonlarım dışında. Artık yazı yazmaya başlıyor olsam bile bu ilk yazımın Elon Musk’la ilgili olması tüm samimiyetimle söylüyorum ki tesadüf olamaz. Asıl meseleye dönecek olursak aslında Musk’ın gelmesi değildi asıl olay. Acaba şimdi ne yapacak dedirtebilmesiydi. Hem de burada, Türkiye’de. Yüz binlerce umutsuz, hayalsiz, pes etmeye yüz tutmuş insanın içinde. Sayamayacağımız kadar girişimlerin değer görmediği, destek bulamadığı için projesini çöpe atan insanların arasında. Fark yaratmaya çok alışkın olmayan bir Türkiye’de ne yapabilir ki diye düşündürmesi aslında onun buraya ayak basmasını değerli kılan. Hepimiz bu sebeple şaşırmadık mı zaten. Duyduklarımızı doğrulama ihtiyacı duymadık mı. “Neden buraya geliyor ki?” Sorusu sorulmuşsa, nedeni bu olmalı.

portre,elon musk

Sihirli değnek konusuna gelecek olursak. Evet! Gerçekten var desem. Bir insan düşünün binlerce hatta milyonlarca gencin, öğrencinin, girişimcinin ütopyasını an be an yaşıyor. Dahası ise yaptığı projelerin hepsini o yaşarken şahit olma şansına sahibiz. Yapacaklarından da şüphe duymuyoruz artık. En azından benim gibi binlerce meraklı, hevesli genç, kendi hayalleriyle birlikte Musk’a da inanıyor. 350’den fazla şirketi bulunan Virgin şirketler grubunun CEO’su Richard Branson “Şüphecilerin ‘yapılamaz’ dediği ne varsa Elon gitti ve yaptı. Elon’un bir taraftan gezegeni iyileştirmek için çalışırken, diğer taraftan gezegeni terk etmemiz için uzay gemileri inşa etmesi bir paradoks” dedi. Branson’ın bu ifadeleri birçok konuyu özetliyor sanırım.

NASA’da çalışan dünyanın en tanınmış astronotlarından biri olan Scott Kelly “Elon Musk’ın bir roketi fırlatıp sonra bir mavnaya inmesini sağlamak istediğini duyduğumda, onun deli olduğunu düşündüm. Ancak sonrasında bunu başardı ve onun söylediklerinden bir daha şüphe etmeyeceğim” dedi. Kelly sözlerine ekleyerek Musk’ın yeni açıkladığı dünya üzerinde roketle ulaşım diyebileceğimiz BFR projesine de inandığını söyleyerek -bana göre biraz geç ikna olmuş olsa da- yeni projeye destek vermişti. Dikkate alınması gereken nokta ise Musk’ın yaptığı gibi bizlerin ve gelecek nesillerin de hayal kurması, inanması ve yarını beklemeden işe koyulmasıdır.

roket,elon musk

Bir sihirli değnek düşünün, acaba nasıl milyonlarca insanı sadece bir haber okuduğunda mutlu edebilir, onlara ilham verebilir, yeniden ayağa kalkmalarını sağlayabilir, ‘bende yapmak istiyorum’ dedirtebilir. İşte Musk bunun en güzel örneği. Her projesi merakla beklenen, her çıkan haberinde heyecanlandığımız ender insanlardan biri. Bazıları onun 21. Yüzyılın dehası olarak lanse ediyor ama ben öyle demek istemiyorum. Zeki biri olup olmamasıyla ilgili değil benim derdim, fark yaratan biri olmasıyla. Onun azmi ve inancı, bizim ancak hayal dünyamızda kurabileceğimiz şeyleri yapmasına olanak tanıyor. O, yaratıcılığını ortaya koyarak bu dünyayı en verimli ve en yararlı şekilde kullanan insanı, bu yüzyılın baş mimarı. Kimileri için Marty Jonathan Livingston gibi sınırlarını her defasında zorlayan ve fark yaratan biri; kimileri için yaşayan Iron Man, bir süper kahraman…

Sonuç Olarak

Eğer bir sihirli değnek varsa ortada, o değnek Musk’ın fikirleri, projeleri ve yapacaklarıdır. Her ne olursa olsun ben ve benim gibileri kendine hayran bırakabildiğin, umudumuz olduğun için teşekkürler Elon Musk.

Elon Musk’ın altında imzası bulunan şirketleri, projeleri ve fikirlerine değineceğim bir sonraki yazıma kadar şimdilik görüşmek üzere. Takipte kalın. 😊