Spor yaparken, ders çalışırken, yorgun hissettiğinizde enerji içeceği tüketenlerdenseniz, yazıyı okuduktan sonra hala hayatta olduğunuza şaşıracağınızdan eminim.

Türkiye’de yılda yaklaşık 230 milyon kutu tüketilen enerji içeceklerinin içinde gizlenen ölümcül tehlikeler neler?

Raftan hiç tereddüt etmeden sepete attığımız enerji içeceklerinin tüketimi gün geçtikçe artıyor. Tüketimi bu kadar artan bir içeceğin, sağlık üzerinde istenmeyen olası etkiler bırakıp bırakmadığını anlamak oldukça önemli. Enerji içecekleri, herhangi bir yasal düzenlemeye tabii olmayan ve her yaş grubu için yaygın olarak erişilebilir olan bir içecek türü.

Gerçekten göründüğü kadar masum mu, tüketicileri bekleyen tehlikeler nelerdir?

enerji içecekleri

Enerji İçeceklerinin Kalp Üzerindeki Etkileri Nedir?

“Circulation” adlı dergide yayımlanan araştırma, dünya çapında her yıl 184 binden fazla kişi enerji içecekleri ve buzlu çay gibi şekerli ve gazlı içecekler nedeniyle ölüyor. Bu ölümlerin 133 bini diyabet, 45 bini kalp-damar hastalığı, 6 bin 450’si ise kanserle ilişkili.

Araştırmacılar piyasada yaygın olarak satılan 17 enerji içeceği markasının ürünlerini ve bu ürünlerin içeriklerini değerlendirdi. Ekip, her bir içecekteki etkileri ve farklı bileşen konsantrasyonlarını karşılaştırarak bazı sonuçlara vardı. Enerji içeceklerinde çoğunlukla bulunan teofilin, adenin ve azelat gibi maddelerin kalp üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu belirlendi.

Enerji İçecekleri Ani Kalp Durmasına Sebep Olur mu? 1

Enerji İçeceği İçtiğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Ani Kalp Krizi: Enerji içeceği tükettiğinizde tansiyonda ani yükselme ve kalpte ritim bozuklukları görülebiliyor. Hatta tek bir kutu enerji içeceği bile ani kalp krizine neden olabiliyor. Tansiyondaki ani yükselme ise beyin kanaması riskini arttırıyor.

Sadece 1 adet enerji içeceği bile kalp krizi ve damar hastalıkları riskini arttırıyor. 1 taneden bir şey olmaz demeyelim!

Ani Kalp Durması: Enerji içecekleri, içerisinde bulunan yüksek miktardaki kafein kan basıncına ve kalp sağlığına olumsuz etki ediyor. Bu durum da ölümle sonuçlanan ani kalp durmalarına yol açabiliyor.

Duyu Kaybı: Enerji içeceğinin içerisinde bulunan B vitamini, yüksek dozda tüketildiğinde vücuttaki duyu ve kaslara giden hareket sinirlerinin kılıflarının bozulmasına yol açıyor. Bu durum, enerji içeceği tüketen insanların kaslarını daha zor kullanmasına ve duyu kaybı yaşamasına sebep olabilir. Enerji içeceği içtiğinizde yaşadığınız duyu kaybından dolayı vücudunuzda yanma ya da karıncalanma hissetmenizin sebebi budur.

Diyabet Riski: Enerji içecekleri yüksek miktarda şeker içerdiğinden doygunluk hissi vermez. Sürekli yeme-içme ihtiyacı sonucu şeker metabolizmasının bozulmasına sebep olur. Şeker metabolizmasının bozulması insülin direncini ortaya çıkarır ve sonuç; Tip2-diyabet riski

Uykusuzluk: İçeriğindeki fazla miktarda kafein, uyku düzeninizde kronik problemlere ve REM uykunuzun süresinin kısalmasına neden olur. Dolayısıyla sabahları yorgun uyanırsınız.

Psikolojik Etki: Ayrıca içerisinde bulunan taurin gibi bazı maddeler; vücutta sinirlilik, huzursuzluk ve ani şiddetli reaksiyonlar gibi psikolojik problemlere yol açabiliyor.

Alkol-Enerji İçeceği Karışımı: Birçok insan enerji içeceğiyle birlikte alkol tüketmenin alkolün etkisini azaltacağını düşünse de, bu düşünce oldukça yanlış. Hatta Kuzey Kentucky Üniversitesi psikoloji bölümünün hazırladığı çalışmaya göre, alkolü enerji içeceğiyle karıştıranlar karıştırmayanlara oranla sarhoş olmaya üç kat daha meyilli.

Böbrek yetmezliği: Bir litre enerji içeceğinde yaklaşık olarak 150 mg. kafein bulunur. Oldukça yüksek miktarda kafein içeren enerji içeceklerinin tüketimi, vücutta aşırı su kaybına neden olduğundan böbrek yetmezliğine sebep olabilir.
Ayrıca kahve gibi kafeinli içecekler sıcak olduğu için yavaş tüketilirken, enerji içeceği soğuk ve şekerli olduğu için hızlı tüketildiği için ölümle sonuçlanabilecek kafein zehirlenmesine sebep olabiliyor.

Sağlığa hiçbir faydası olmayan enerji içecekleri hiç tüketilmemeli. Bir tane içmek dahi bu riskleri arttırıyor.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Editör:Cansu Köse