Bu yazıyı okurken herhangi bir engele sahip değilsen, kendini şanslı görüyor olabilirsin. Aslında bu yanlış bir tanım. Çünkü aramızda hiçbir fark yok. Bunun bilinciyle Starbucks Türkiye Elden Ele projesini başlattı. Artık kahve siparişi vermek için hiçbir engel yok. Aynı dünyayı paylaşabiliyorsak, neden aramızda bir fark olsun ki?

İletişimde Engelleri Elden Ele Aşıyorlar

Engelleri Kaldırıyoruz: Starbucks Elden Ele Projesi 1

Son zamanlarda çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren Starbucks Türkiye, projeleri arasına bir yenisini daha ekledi. İşitme Engelliler Eğitim Faaliyetleri Derneği ile birlikte ‘Elden Ele‘ projesini hayata geçiren Starbucks, engelleri kaldırmak amacıyla tüm çalışanların işaret dili öğretiyor.

TUİK’in raporuna göre; Türkiye’de 4 milyonun üzerinde işitme engelli vatandaşımız yaşıyor. Bu rakam toplam nüfusun yaklaşık %7’sine işaret ederken, cümle yapısı ve kelime dağarcığı ile farklı bir dil olarak kabul edilen Türk işaret dilinin bilinirliği ve kullanımı oldukça az. Starbucks Türkiye, bu proje ile temel seviyede işaret dili öğrenen her bir bireyin, toplumda yaratabileceği farkındalık ve iletişim etkisinin önemine dikkat çekiyor. ‘Elden Ele’ projesiyle işitme engelli misafirleriyle doğrudan iletişim kurmayı hedefleyen Starbucks, 50 mağazayla başlayan projeyi Türkiye geneline yaymayı planlıyor. Bu 50 mağazanın listesine buradan erişebilirsiniz.

Engelli Misafirler İçin Daha Rahat Bir Ortam

Engelleri Kaldırıyoruz: Starbucks Elden Ele Projesi 2

Ziyaretçilerinin kendilerini ait oldukları ve rahat hissettikleri bir adres olma misyonuyla hizmet veren Starbucks, işitme engelli misafirlerine eşsiz ve kişisel Starbucks deneyimini en doğru ve etkili şekilde yaşatabilmek için bu projenin çalışmalarına başladı. İlk olarak Türk İşaret Dili Sözlüğü için İEEF Derneği’ndeki eğitmenler ile bir Kahve Sözlüğü hazırlayan Starbucks, daha sonra baristalara günlük iletişim için gerekli temel kavramları, sektörel terimleri ve Starbucks menüsünden oluşan Kahve Sözlüğü’nü içeren bir eğitim hazırladı.

İEEF Derneği’ndeki eğitmenler pilot olarak seçilen 50 mağazadaki baristalara bu eğitimleri vermeye başladı. 2017’de temelleri atılan bu projeyle eğitim alan baristalar sertifikalarını alarak işitme engelli arkadaşlarımıza Starbucks deneyimini yaşatmak için yukarıda bıraktığım linkte bulunan mağazalarda işitme engelli misafirlerini bekliyorlar.

Starbucks baristaları eğitmekle kalmayıp, bizleri de bu projeye destek olmaya davet ediyor. Youtube kanalında ve Instagram hesaplarında eğitici videoları ile kahvenin işaret dilini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 🙂 Farkındalık yaratmak, farkları kapatmak bu kadar kolay.

Bir farkındalık projesi olan İZEV “Aramızdaki Tüm Duvarları Yıkalım” projesine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Mutlu günler. 🙂