Bize öğretilenin aksine ertelemek her zaman kötü bir şey değildir. Evet, ertelemek sanıldığının aksine iyi bir şey olabilir ama ancak ve ancak bu konuda dikkatli olursan.

Erteleme (procrastination), Latince “ileri” anlamına gelen “pro” ve “yarına ait olmak” anlamına gelen “crastinus” sözcüklerinden türemiştir. Yani bir şey yarına aitse ve onu yarın gerçekleştirmek için kendine bugün izin vermek mantıklı değil midir?

Gün için verimli bir plan oluşturmak, bugüne öncelik vermekle ilgilidir, bu da zorunlu olarak bazı şeyleri yarına veya sonrasına ertelemek anlamına gelmektedir. Bu durum yani bilinçli, kasıtlı şekilde ertelemek sana iki şekilde yardımcı olacaktır: Zamanını çok fazla bölmeni engelleyecek ve daha acil görevleri yapabilmeni kolaylaştıracaktır çünkü dikkatin, gelen kutunda beliren ve yarın yapman gereken iş tarafından yönlendirilir.

Bazıları ertelemenin üretkenliğin hırsızı olduğunu söylüyor. Bu yazıda, stratejik olarak yapılırsa, aslında üretkenliğin kahraman olabileceğine değiniliyor. İşte şimdi yapılması gerekenler:

1- Büyük Hedefleri Zamanlara Böl

Özellikle yılbaşında birçoğumuz, önümüzdeki 365 gün içinde neler yapacağımıza dair büyük hedefler oluştururuz. Kararlar, hedeflerine hızlı bir şekilde başlamana yardımcı olabilir, ancak bu hedeflerden bazılarını ertelemek de akıllıca olacaktır. Üç ya da beş yıllık planının bir parçası olan bir şeyi birinci yıl için listeye koymak ve daha sonra başaramadığında hayal kırıklığına uğramaktansa onu ertelemek daha iyidir.

Bundan sonrası için konu daha iyi anlaşılsın diye bir çikolata dükkanı açmayı planladığımızı varsayarak devam edelim.

ertelemek

2- Bir Sonraki Hareketini Planla

Paran varsa ve birkaç ay içinde bir çikolata dükkanı açacaksan ve bunu gerçekten doğru yapmak istiyorsan, aşağıdakiler gibi gerçekçi hedefler belirlemen önerilir:

  • İş planının sıkı olduğundan emin ol.
  • Harcamalarını yeniden ölçeklendir.
  • Bu daha küçük, eyleme geçirilebilir hedefler, büyük hedefine ulaşma yolunda ilerlemeni sağlayacaktır.

3- Günlük Görevlerinin Hedeflerini Nasıl Desteklediğini Düşün

Çikolata dükkanı açmana neden olan bu görevlere bakalım ve gerçekten ne zaman yapılması gerektiğini düşünelim.

  • Kuru temizlemeye git. Dolabında hazır olan başka kıyafetlerin varsa, kuru temizleme bekleyebilir.
  • Bölgedeki bir kakao tedarikçisi ile tanış. İşini başlatmak için kaynaklarla buluşmak ve keşifler yapmak çok önemlidir, özellikle de işini hızlı bir şekilde başlatmak istiyorsan, bunu yap.

Öyleyse, ilk görevi atladığında kuru temizlemeye gitmeyi “ertelemeye” mi başladın? Evet. Bu, kakao tedarikçisiyle görüşmen için daha fazla zamanın olduğu anlamına mı geliyor? Evet. Bu durum, ortak bir nokta bulma ve kendi işini kurma gibi uzun vadeli hedeflerini ilerletmek için çok daha önemlidir.

Listendeki her şeyi silmek tatmin edici gelebilir, ancak gelecekte kendini hayal kırıklığına uğratabilirsin. Gerçekten daha akıllıca çalışmak, yarın veya hatta sonraki gün yapılabilecekleri ertelemek ve bunun yerine bugün öncelik verdiğin görevlerin niceliğine değil niteliğine odaklanmak anlamına gelir. Uzun vadede daha az çalışmanın ve daha fazla kazanmanın tek yolu budur.

Kaynakça: 1