Yaza doğru ilerlerken evlerde kapalı kalmaya devam ediyoruz. Ev içerisinde sosyalleşirken de odalarımızda birkaç değişikliğe gitmek istiyoruz. Neden bu değişikliklerden bir tanesi de evde bitki yetiştirmek üzerine olmasın?

Evde bitki yetiştirmek için çok sayıda neden vardır. Evimizin daha güzel görünmesini sağlarken bir yandan da duygusal sağlığımızda olumlamaya götürdüğünü biliyor muydunuz? O halde gelin başka ne gibi nedenlerden evde bitki yetiştirmeye başlamalıyız hep birlikte öğrenelim…

bitki yetiştirmek

1. Evdeki havayı temizler.

Bizler gibi evimizdeki hava da en az bizler kadar evde tıkılı kalmakta. Ev içerisindeki havayı temizlemek için bir köşede bitki yetiştirmek en ideal ve etkili yollardan birisidir. Öyle ki bunu NASA 1989 yılında araştırmasını yapıp kanıtlamıştır.

NASA, yapmış olduğu bioevlere çok sayıda sentetik ve plastik malzeme yerleştirmiş ve denekleri içeri aldığında solunum problemi, göz – boğaz yanması gibi problemlerin ortaya çıktığı görüntüledi. Fakat bu belirtiler bitkiler konmadan önceydi. Birkaç gün sonra bitkiler yerleştirilerek aynı denekler tekrar içeri alındı. Bitkiler yerleştirildikten sonra havadaki kimyasal uçucuların azaldığı, deneklerde aynı rahatsızlıkların tekrarlanmadığı gözlemlendi. Bitkilerin içerdeki havayı temizlediği böylece kanıtlanmış oldu.

Havayı temizleyen bir bitki almak isterseniz eğer paşa kılıcı, kurdele çiçeği, yelken çiçeği, salon eğreltisi, bambu palmiyesi önerebileceğimiz bitkilerden sadece birkaçıdır.

bitki yetiştirmek

2. Zihni açar, yaratıcılığı arttırır.

Havanın da temizlenmesiyle artık oksijen miktarında artış olacağından zihin açar. Evde yetiştirilen bitkilere bakmak zihnimizi açarken daha fazla yaratıcı fikir üretmemize de olanak sağlarlar.

bitki yetiştirmek

3. Konsantrasyonu sağlar.

Uzun süre teknolojik cihazlara baktığımızda bitkilere bakarak gözlerimizi dinlendirebiliriz. Gözlerimizi dinlendirirken kısacık bir zaman dilimi bile konsantrasyonumuzu arttırmaya yetecektir. Evdeki bitkilerle beynimizi doğal yoldan uyarabilir, odaklanmamızı güçlendirebiliriz.

Biberiye, limon otu ve marshmallow bitkisi konsantrasyonu artırmada en etkili bitkiler arasında yer alır.

bitki yetiştirmek

4. Depresyonu önler, stresi azaltır, rahatlatır.

Evde bitki yetiştirmek, stres ve anksiyeteyi azaltır, depresyonu önler, uykusuzluk problemini giderir. Psikolojik olarak olumlamaya götürerek zihnimizi ferahlatır. Evde bitki yetiştirerek rahatlarken olaylara karşı daha yatıştırıcı bir tutum sergilediğimizi fark edebiliriz.

Zihnen rahatlamamızı sağlayacak bitkilerden birkaç örnek verecek olursak sarı kantaron, çarkıfelek ve kedi otunu listeye ekleyebiliriz.

bitki yetiştirmek

5. Ses seviyesini azaltır.

Neden binaların çevresini yeşilliklerle kapatırlar diye hiç düşündünüz mü? Bu sadece insanların gözüne daha güzel hitap etmek için değil. Altında yatan durumlar arasında ses seviyesinde azalma sağladığı nedeni de bulunmaktadır. İnsan ve trafik sesini, çevredeki diğer sesleri yalıtmak için de yeşilliklerle etrafı çevreleyebiliriz.

bitki yetiştirmek

6. Mutlu eder.

Her gün bitkilerle konuşmak, sulamak, çiçeklenmesini beklemek derken bitkiyle geçirdiğimiz süre boyunca daha pozitif bir ruh haline sahip oluruz. Evdeki çatışmayı azaltarak huzuru korumakta bitkiler etkili olabilir.

İnsanı mutlu edecek bitkiler arasına menekşeyi, sarmaşığı ve papatyayı koyabiliriz.

Sadece bulunduğu yeri güzelleştirmekle kalmadığından hemen şimdi bitki yetiştirmeye başlamalıyız. O halde çiçeklensin günlerimiz, evlerimiz, zihnimiz...

Kaynak: 1, 2

Editör: Cansu Köse