Birçoğumuz şu an evde daha çok zaman geçiriyoruz ve ilerleyen zamanlarda da bu durum kısmen böyle devam edecek gibi. Peki sen, evden çalışmaya alışabildin mi?

İş konusunda bizden beklenenler aynı ama çevremiz aynı değil ve bu duruma alışmak sandığımız kadar kolay da değil.

Evde üretken çalışmanın sırrı, görevlere odaklanmanı sağlayabilecek bir ortam oluşturmaktır. İster ilk kez evden çalışıyor ol ister yeni bir sisteme ihtiyacın olsun bu yazı tam sana göre, işte evde işlevsel ve üretken bir çalışma alanı oluşturabilmen için bazı ipuçları:

1- İhtiyaçlarına göre bir alan seç.

Hangi zaman aralığında kendini daha üretken hissediyorsun? Gününü nasıl kullandığını düşün, örneğin sabahları daha mı üretkensin? O zaman sabah saatlerini projen için yeni fikirler düşündüğün bir zaman aralığı olarak belirleyebilirsin. Bu şekilde gününü zaman aralıklarına bölüp verimliliğine göre değerlendirebilirsin.

2- Etrafı düzenle.

Çalışırken göz önünde ev ile ilgili eşyalar bulunuyorsa dikkatin dağılacaktır. Bu yüzden mümkün oldukça kendin için bir ofis ortamı oluşturmaya çalışabilirsin. Dağınık olmayan yerlerde çalışmak odaklanmanı daha kolay bir hale getirecektir.

üretken

3- Güne hazır ol.

Pek çok kişi evden çalışmayı arka planda televizyon ve pijamalarla çalışmak olarak düşünüyor, ancak bu doğru değil. Tıpkı bir ofis ortamında olduğu gibi evden çalışırken de kendini hazır hale getirmen gerekir. Ofise gidiyormuş gibi hazırlanabilir, sabah kahveni yapabilirsin.

Ayrıca gün içinde yapman gerekenlerin bir listesini hazırlayabilir, böylece bir amaç belirleyerek gününü daha etkili hale getirebilirsin.

4- Kendine iyi bir alan oluştur.

Çalışma alanını kendin için en iyi şekilde ayarla. Oturarak rahatça çalışmayı seviyor olabilirsin bunun daha kolay bir hale gelebilmesi için yakınına bir sehpa veya masa koyarak gerekli olan eşyalarını ulaşılabilir hale getirebilirsin. Ayrıca dizüstü bilgisayar kullanıyorsan onu da masana en iyi şekilde konumlandırarak meydana gelebilecek boyun ağrılarına engel olabilirsin.

üretken

5- Işıkları aç.

Pencereden gelen ışık eğer bilgisayar ekranına vuruyorsa mutlaka bir ışık aç, ancak doğal ışık bilgisayarına bir etki yapmıyorsa her zaman doğal ışığın enerjisinden faydalan.

6- Ofis ambiyansı oluştur.

Evde çalışmanın bir avantajı da ofiste sahip olamayacağın sana ait istediğin şekilde oluşturulmuş bir ortam hazırlamaktır. Sana ilham veren şeylerle çalışma ortamını seni motive edecek hale getirebilirsin.

üretken

7- Programını ayarla.

İster evde, ister haftada birkaç gün veya sürekli çalış, günlük programını planlaman gerekir. Başlangıç zamanını, gün ortası mola periyotlarını ve günü saat kaçta bitireceğini belirle. Bu, iş yükünü takip etmeni sağlayacaktır.

8- Ortam değiştir.

Evde odanda çalışmak çoğu zaman harika olabilir, bazen günü değiştirmen gerekir. Tazelenmek ve yeni fikirlerin akışını teşvik etmek için dışarda 10 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsin. Manzara değişikliği mi arıyorsun? Bir kafeye veya kütüphaneye gidebilirsin.

üretken

9- Çalışmanı sonlandır.

Sağlıklı bir şekilde evden çalışma rutinin oluşturmanın en önemli yolu sınırları belirlemektir. Günü bitirirken zihnine iş hakkında düşünmeyi bırakmanın zamanı geldiğini işaret et. Mesai saatlerinden sonra aklına son dakika fikri mi geldi? Not al, ama yarın bak. İstediğin zaman çalışmaya erişiminin olması, 7/24 çalışman gerektiği anlamına gelmez.

İş-yaşam dengesi oluşturmak için kendine zaman ayırmaya izin ver; unutma nerede çalışıyor olursak olalım, hepimizin buna ihtiyacı var.

Kaynakça: 1