İnsanlara başka insanlarla ilişkilenme olanağı sunan bir platform, üstelik kimse bunlar için para harcamıyorken nasıl milyarlık kârlar elde edebilir? Örnek olarak günde 45 milyondan fazla doğum günü dileği paylaşıldığını düşünürsek bunu biraz açıklığa kavuşturmuş oluruz.

doğum günü pastası

İnsanların kendini özel hissetiği gün nasıl olur da para kazanma aracı olur ?

Aktif olarak yıllardır Facebook kullanıyorsanız, hizmet, sosyal grafiğinizdeki kişilerin doğum günlerini kutlamanızı teşvik etme konusunda giderek daha agresif bir hale geldi. Bildirimlerle arkadaşlarınızın doğum günlerini 1 hafta önceden anımsatmaya başlar, “En iyisini dileyin!” şeklinde güncellemelerle sizi teşvik eder.Hatta bir arkadaşınızın özel gününü tek bir tıklama (Ne kadar anlamlı kutlama şekli!) kutlamanıza kadar her şeyi yapmanızı sağlar.

Peki Mark Zuckerberg bunu neden yapıyordu ?

Yatırımının geri dönüşünün bir parçası olarak Mark Zuckerberg’e çok mutlu dönüşlerimizi yaptırmış olabiliriz. Facebook doğum günlerinden doğrudan para kazanmıyor olsa da kullanıcıların platformda yer almasını sağlamak, etkileşimi ve paylaşımları arttırmak gibi bu tarz her şey daha güçlü bir reklamcılık ortamıdır.

Şu anda bu belki de sosyal medyanın hayatımızdan kaybettirdiklerine karşı muhtemelen en az önemli şikayet gibi görünebilir. Ancak doğum günü, paylaşmayı seçebileceğiniz nadir şeylerden biri. İnsanların kalpten değer vermediği insanlara mutlu yıllar demesi anlamsızdır. Ayrıca doğum gününün insanların özel ve kişisel bir günü olduğu için bunu en başta aileleriyle kutlamaları gerektiğini düşünüyorum. Facebook her kişinin özel eşsiz hissettirmenin yolunu çok iyi biliyor ve doğum günlerinde videolar hazırlayarak psikolojik olarak “Yalnız değilsin, çok fazla arkadaşın var unutma” algısı yaratıyor.

İyi ki doğdun

Facebook’un doğum günleri ile ilgili artan baskısı şu soruyu sordurdu:

İnsanların,  hatırlamadıkları zaman “İyi ki doğdun” demesini seviyor muyuz, sevmiyor muyuz?

Bir süredir çok sayıda insan tarafından hatırlanan özel bir gün geçirmenin güzelliğini sevmemize rağmen, sahte kutlamalar bizi gerçek mutluluğu yaşatmıyor. Ama hayatımıza Facebook ile beraber 100 kişinin doğum günü mesajı girdi ve onsuz da yapamıyoruz, bunun farkındayız artık. Facebook’un bizim için değil, kendi yararı için yaptığı göze batacak boyutta.Doğum günlerinizi özel tutun sevdiklerinizle paylaşın ve önem verdiğinizi belirtin sizi sevenler kutlasın.Ama isterseniz sizinkini kutlamaktan çok mutlu olurum.