Fark yaratan nedir? Nasıl olunur? Dünyadaki tanınmış fark yaratanlar kimlerdir, neden fark yaratan olarak kabul ediliyorlar?

Daha önce bir yazı yazmıştım “Seçimini yap! Sıradan mı yoksa fark yaratan mı olmak” diye. O yazımın tam anlaşılamadığını -büyük ihtimalle neden benim anlatamayışım- düşündüğümden bir de fark yaratanın ne demek olduğunu açıklama gereği hissettim. Aslında hepimiz biliyoruz, belki her gün görüyoruz da ama kavramlaştırınca gereksiz gelebiliyor. Fakat kesinlikle öyle değil. Belki de yaşam amacımızı belirleyecek olan bu kavrama gel beraber bakalım.

Daha önceki yazımı okuduğumda temel hatamın fark yaratanı tanımlayamayışım olduğunu fark ettim. Bu yüzden öncelikle bundan başlamak istiyorum. Toplumda bizim için önceden hazırlanmış belirli çizgiler, sınırlar vardır; din, sosyal konum, kültür, yaşam biçimi, yaşam amacı, hedefler gibi gibi… İşte, bize daha biz doğmadan empoze edilen bu dayatmaların gerekli olan kısmını aşabilirsek ancak o vakit fark yaratan olabiliriz. Daha önce de dediğim gibi bu sınırları aşmaya çalışmak zor olandır. Ama kolay ulaşılabilen hangi şey mutluluk verir ki? Ya da kolay olan nasıl kalıcı olabilir? Eğer kolay olan mutluluk verseydi ya da kalıcı olsaydı herkes mutlu ve kalıcı olurdu. Böyle bir durumda bunların ne önemi olurdu?

Fark ettin mi bilmiyorum ama az önce fark yaratanı tanımlayayım derken nasıl olunuru açıklamışım. Belki de bunun nedeni tam bir tanımı olmayışıdır. Bazılarına göre dünyaya faydalı bir şey yapmak, bazılarına göre kendini aşabilmek, bazılarına göre de ise de farklı bir pencereden bakabilmektir. Ya da bambaşka bir tabirle kreatif olabilendir. Belki daha çok tanım eklenebilir ama işin özünde sıradanlıktan kurtulmaktır. Yani az buçuk sınırları aşman yeterli. Yalnız üst ligdeki fark yaratanlardan olmak istersen işler değişir o zaman.

Üst Ligdeki Fark Yaratanlar

Üst ligde kim var biraz ona bakalım istersen. Üst ligde Albert Einstein, Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Leonardo Da Vinci, Aamir Khan… İstersen biraz bunlara kısaca değinelim.

  • Aamir Khan

aamir khan

Kendini tanımayan yoktur diye düşünüyorum ama hala varsa hemen gidip filmlerini izlesin. 😊 Kişisel olarak şöyle bir şeyim var asla bir türde en çok sevdiğim gibi bir şeyim yoktur çünkü belirleyemem, çok aday ve etmen var. Örneğin en sevdiğim şarkı, dizi, kitap, dergi, site vs. yoktur. Ama Aamir Khan bunu değiştirebilmiş tek kişidir ve benim en sevdiğim film 3 Idiots. Bu filmi neden sevdiğimi burada gereksiz yere yazmak yerine ayrı bir yazıda açıklayacağım.

Şimdi ana sorumuza gelelim. Aamir Khan bir fark yaratan çünkü her filminin bir sosyal mesajı var. Örneğin 3 Idiots; eğitim sistemi, PK; din saçmalıkları, Dangal; kadın üzerindeki baskı, Taare Zameen Par; çocukların yetenekleri ve daha niceleri. Burada onu öne çıkaran diğer meslektaşları gibi sadece para kazanmak için bu işi yapmayışı. Aynı zamanda bu kadar sosyal mesaj içeren filmlerin üstesinden başarıyla gelmesi de ayrı bir yetenek. Son olarak bir ara her yerde Türkiye’de en çok sevilen yabancı aktris diye de haberleri yapılmıştı. Hiç Türkiye’ye gelmeden ve neredeyse tüm filmleri vizyona girmemişken bunu başarabilmesi fark yaratanlardan olduğunun bir diğer kanıtı.

  • Mark Zuckerburg

Kendisi şu an en azından 2 milyar kişinin kullandığı Facebook’u kurmasıyla bile ne kadar fark yaratan olduğunu kanıtlıyor. Peki o bu konuma nasıl ulaşmıştı? Düşün ki milyonlarca insanın kazanmak için can attığı Harvard’da öğrencisin ve her şey yolunda. Mezun olduktan sonra muhteşem bir şirkette muhteşem bir kariyer seni bekliyor. Bu durumda okulu bırakmayı düşünür müydün? Ama o düşündü çünkü kız tavlama amacıyla oluşturduğu sitesinin popüler olma ihtimali vardı ve onun sitesine daha çok zaman ayırması gerekiyordu.

Ayrıca kendisinin hayatını anlatan Sosyal Ağ filmini hala izlemediysen mutlaka izle…

  • Albert Einstein

Tamam biliyorum artık onu yazmam çok sıktı. Ama “Albert Einstein’ın başarısının perde arkası” yazısını okumadıysan zaman kaybetmeden oku. En beğendiğim yazılarımdandır…

  • Leonardo Da Vinci

da vinci

Hepimiz onu gizli gülüşüyle sürekli karşımıza çıkan Mona Lisa tablosuyla tanıdık. Bu yüzden hala çoğu kişi tarafında sadece ressam ve heykel tıraş olarak tanınır. Ama onun hayatı sadece bunlardan ibaret değildi. Aynı zamanda muhteşem bir bilim adamı ve mucitti. Helikopter tasarımlarından, su ve kanalizasyon projelerine, savaş planlamalarından, şehir planlamalarına kadar birçok alanda çalışmıştır. Ve bu alandaki girişimlerden çoğunun öncüsü kabul edilir.

  • Steve Jobs

Kendisi hakkında bir kısım yazılar yazdım ve daha çokça yazacağım. Çünkü kim ne derse desin tarihin gördüğü en başarılı fark yaratanlarından ve kreatiflerindendi. Kendisiyle ilgili yazdıklarımı “Steve Jobs’tan Bir Öğüt: Noktaları Birleştir!” yazısını okuyarak başlayabilirsin…

Umarım anlatmak istediklerimi bu defa anlatabilmişimdir. Sence anlatabildim mi? Yoruma yazabilirsin 😊 Paylaşmayı, en altta bulunan sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi ve abone ol kısmından abone olmayı unutma. Kendine iyi bak bize lazımsın…

Yazıda geçen linkler:

Seçimini Yap! Sıradan Mı Yoksa Fark Yaratan Mı Olmak?

Kreatif Ne Demek? Nasıl Kreatif Olunur, Olunabilir Mi?

Steve Jobs’tan Bir Öğüt: Noktaları Birleştir!