Farklı Düşün! Öncelikle gerçekten sadece düşün… Sonra daha kendine özgü düşün… Herkes aynı rüyayı görmez, kimse aynı hayatı yaşamaz fakat insanlar hep benzer şeyleri söyler. Çünkü belli kalıpların dışına çıkmak için düşünmek üşendirir bizleri. Bir kavram nasıl kabul gördüyse toplumda öyle kalır, kimse onu sorgulamaz. Sorgulanmayan düşünülmeyen hiçbir şey de biricik farklarımız olamaz.

 

göz,farklı düşün

 

Farklı isteklerimiz, birbirinden bağımsız hedeflerimiz varken neden düşüncelerimiz aynı olsun ki?
Kendi yaşam anlayışımız farklı olmak zorunda. Biraz daha ileri gidersek, yaşam anlayışınıza uymak zorundasınız. Örneğin, kuantum teorisinin temelini atan Planck  “Nazizm’e inanç ve bağlılık” duyurusunu imzalamadığı için oğlunu idamdan kurtaramamıştır. Bunun sebebi olarak da duyurunun yaşam anlayışına ters düşmesini göstermiştir.

Peki neden farklı olamayasın ki?

 

karikatür,farklı düşün

Farklı bir birey olmak için çaba göstermek gerekmez çünkü her insan zaten farklıdır. Fakat aynı bireyler olmak için gerçekten büyük bir çaba gerekir. Okullarda öğrencilerin belli bir sistemin dışına çıkmamasını bu  “aynı olmak için çaba göstermeye”  örnek olarak verebiliriz. Tabii ki ben burada sadece sistemi, çevreyi veya beklentiyi suçlamıyorum. Aynılaşma çabası biraz da öğrenciden- insandan kaynaklanır.

çocuklar,farklı düşün

Hayatını, geleceğini, nerede bulunduğunu sorgulamamak hayal kurup beynini oraya odaklayamamak daha çok bireysel bir sorundur bana göre. Şunu net olarak tekrar söyleyebilirim ki:  Farklı olmak için çaba gerekmez.

Hala Dünyaya Gelme Amacımı Bulamadım.

Neden Farklı Düşünme Çabasında Olayım Ki?

gökyüzü,farklı düşün

Dünyaya geliş amaçlarımız yıldızlar kadar sonsuzdur. Bu amaçlar kimilerinde doğuştan bellidir kimi zaman da geç açığa çıkar tıpkı gündüz fark edilmeyen geceyi parlatan yıldızlar gibi. Doğru bir yaklaşımla her insanın içinde parlayan güzelliği bulabiliriz. Burada güzellik dediğim şeyin merkezinde ise farklılıklarımız vardır.

İcat Edilecek Her Şey İcat Edildi

manzara,farklı düşün

1899’dan bugüne her icat Charles H. Duell’ e parlayan farklı düşüncelerin armağanı olmuştur… Motivasyon bozucu insanlar farklı düşünmenize engel olmamalı. ” Sen benim peri masalındaki devleri cüce bırakacak engellerimi biliyor musun ki?” dediğinizi hissediyorum. Daha okul hayatınızı düzene sokmamışken farklı düşünmek de neymiş? Bazı insanlar için kendi ürettiğimiz makinelerden daha ezber daha düz bir yolda ilerlemek, risk almamak daha mantıklıdır(!)  Bu insanlar sizlerin de aynı yollardan geçmenizi ister ve benzer şeyler ortaya koymanızı bekler. Bir üniversiteye girme yaşı, iş bulma yaşı, o işte alacağın maaş ve ortaya koyacağınız performans hatta ve hatta evlenip çocuk doğurmak yaşınız dahi onlar için belirli zamanlarda olmalıdır. Böylece en içine sizden bir şey katılmamış siz olmayan hayatlarda yaşamanız gerektiğine inandırırlar çevrelerini.  Sevdiğiniz işte standartların üstüne çıkma çabanız yoksa o standartlar her zaman size uzak kalacaktır, yapıyorsanız tam yapın sizi Dünya için faydalı olan ‘biricik bireyler’ yapacaktır…

ağaç,farklı düşün

Farklı düşünmeye engel ne varsa ya kaldırın ya da iyiye kullanın. Güler yüzle karşılamak lazım bazı engelleri fırsata çevrilebilecek olma ihtimallerini göz önüne alarak.Yeni engeller yeni çözümler getirir ,çözüm bulma yeteneğinizi geliştirir.Bir işi yapmak için başkalarının size görev vermesini beklemeyin çünkü işe yarayan, her şeyi başkasından beklemeyen ,taşın altına eline koyabilen insana her yerde ihtiyaç vardır.

Söz sizde

fikirler,farklı düşün

Siz de önce kendi hayatınız için farklı düşünüp taşın altına elinizi koyun. Sadece kendi hayatınızı değil başkalarının hayatını da değiştirebilecek kadar farklı düşünmeye başladığınızda farkı hissedeceksiniz. Nasıl mı? Öncelikle İhtiyaç duyulan insan konumunda bulacaksınız kendinizi tüm engellerin arasında en farklı düşünceler yoluyla. Sonra da farklı düşündükçe kendi hayatınızda olabildiğince kendiniz olmaya başlayacaksınız. Farklı düşündükçe fark yaratacak konuma geldiğinizde olabileceklere kendinizin de şaşıracağını buraya yazıyorum.

insanlar,farklı düşün

Farklı düşünce ışıltısından bahsederken kendin olmaya da davetiye çıkardık birlikte. “Kendi Dünyanda farklı düşün. Önce kendin ol sonra farklı düşün veya sen farklı düşün zaten kendin olacaksın bir sürü robot arasında” Kendi Dünyamızı kurarken gerekli olan bir başka konu inanmakla ilgili yazıma da davet ediyorum sizleri…

http://35.180.221.225/kendi-dunyamizi-kurmak-icin-inanmak/