Felsefe, herkesin ilgilendiği bir alan olmasa da ilgilenenleri öyle bir o büyülü dünyaya çeker ki bir daha asla bırakmaz. Siz de bu dünyayı biraz tanımak isterseniz başlangıç için önerdiğimiz alttaki eserleri okuyarak başlayabilirsiniz. Kim bilir, belki siz de bir daha bu dünyadan çıkmak istemeyeceksiniz.

felsefe

1-Yeraltından Notlar-Dostoyevski

Listeye bu öz yaşam öyküsünü almamın elbette bir sebebi var. Her şeyden önce kitabın giriş kısmında Dostoyevski’nin özgür irade ile ilgili söylemleri, benim gözümde sayfalarca altı çizilmesi gereken satırlar barındırır. Dönüp dönüp okumak istediğim, yıllarca düşündüğüm onca şey ancak böyle özetlenebilirdi dediğim yegane kısımdır. Tabi ki kitap sadece bunlardan ibaret değil. Kendi hayat öyküsünden detaylarla devam ediyor. Kendi hayatı ve karakteri üzerine tahlil ve sorgulamaları da içeriyor. Derin kişilik analizi ve sosyal gözlem diğer eserlerinde olduğu gibi burada da ağırlığını hissettiriyor. Kısacası okuyunuz, okutturunuz.

felsefe

2-Denemeler-Montaigne

Felsefe elbette çoğu şeyi kapsar. Bunlardan bazıları günlük yaşamımız, hayat ve her an gözlemlediğimiz sosyolojik olguların günlük yaşantımızdaki iz düşümleri. Hayatla ilgili insanoğlunun endişeleri ve gözlemleri 1580’de, 2018’de olduğundan çok da farklı değildi. Bir adam çıktı ve hayat üzerine yazdı, düşündü. Felsefe bu değil de nedir?

felsefe

3-Nietzsche Ağladığında-Irvin D. Yalom

Kurgunun arasına serpiştirilmiş felsefi söylemler, farkına varmadan sizi içine çekecek. Tarihi kişiliklerle duygusal bir bağ kurup hayatlarını daha ayrıntılı öğrenme merakıyla dolacaksınız. Diyalogların içinde farkına varmadan siz de o felsefi soruların içinde bulacaksınız kendinizi. Sıkılmadan, keyifle okunacak ve size felsefeyi sevdirebilecek bir kitap.

felsefe

4-Felsefenin Kısa Tarihi-Nigel Warburton

Felsefeyle ilgili daha önce hiçbir kitap okumamışsanız başlamak için en iyi seçeneklerden biri olabilir. Bu kitap size felsefeyi sevdirmek için bir kurgu vadetmiyor. Sakin bir şekilde tek tek filozoflara ve ideolojilerine göz atıp kolay bir dille temellerini anlamanızı sağlıyor. Ne sıkıcı ne de sürükleyici. Size sadece temelleriyle felsefe tarihini vadediyor, daha fazlasını değil. Kesinlikle ansiklopedi gibi olduğunu düşünüp ön yargıyla yaklaşmayın. Daha önce de dediğim gibi oldukça sade bir dili var.

felsefe

5-Sofie’nin Dünyası-Jostein Gaarder

Yoldan geçen herkesin felsefeyle ilgili bildiği bir kitap varsa o da Sofie’nin Dünyası’dır. Müthiş bir klişe olsa da listenin olmazsa olmazlarından biri. Genel görüşün aksine felsefeyle ilgili daha önce hiçbir okuma yapmamış biri için beyin yakıcı olabileceğini düşünüyorum. Kişisel zevklerden kaynaklanabilir ama ben Felsefenin Kısa Tarihi’ni okurken daha çok keyif almıştım. Sürükleyici bir kurgu olmadan kitap daha sakin ilerlediği için filozofları sindirerek ve anlayarak kitabı bitirme şansım olmuştu. Sofie’nin Dünyası’nda ise bilgilerin kurguyla karışması ve bazen arada kaynaması beni biraz yordu ve geride bir kafa karışıklığı bıraktı. Filozoflarla ilgili edindiğim bilgilerin kalıcılığı diğer kitaptakine nazaran daha az oldu. Kişisel zevkinizi göz önünde bulundurarak ikisinden birini seçmenizi önerebilirim ya da ikisini birden okuyup kendi deneyiminizi anlatabilirsiniz.