Hepimizin her gün gördüğü ancak fark edemediği küçük şeyleri fark eden ve bunu insanlığa hizmet için büyük bir fikre dönüştürüp harekete geçen idealist insanlar vardır. İzninizle ben onlara fikri hür insanlar demek istiyorum. Kendilerine inandıkları, fikirlerine inandıkları ve asla vazgeçmedikleri için. Bu yazımızda da fikri hür, harika işler çıkaran bir mühendisten bahsedeceğiz.

Kerem Deveci, genç bir inşaat mühendisi. Enlil Dikey Eksenli Rüzgar Tribünü Projesi’ni gerçekleştiren isim. Kurduğu Enlil Projesiyle girişimcilik hayatında başarılar kazandı. Mercedes-Benz Türk Start-Up Yarışmasında teknoloji alanında 1.’lik ödülü aldı. Tabii başarısı bununla sınırlı kalmadı. Enlil Projesi, Avrupa Birliği destekli Climate Launchpad Yarışmasında, bu yarışma iklim sorunları konusunda dünyanın en büyük start-up yarışmasıydı, finale kalan 3 projeden biri oldu. İskoçya/ Edinburg’tan da 1.’lik ödülü alarak projesini tüm dünyaya duyurdu.

Yaptığı TEDx konuşmasında karşılaştığı zorlukların üstesinden gelebilmek için verdiği mücadeleyi anlatan Kerem Deveci, edindiği bakış açılarıyla da muhteşem bir ilham kaynağı oluyor.

Fark Etti, Fikir Geliştirdi Ve Vazgeçmedi!

Metrobüs hattında seyahat ederken tahliye kapakçıklarının hareket ettiğini fark etti. Buradaki rüzgar enerjisini kullanmak istedi. Hemen harekete geçerek bir proje geliştirdi. Fikrini herkese anlatıyordu, çevresinden aldığı geri dönüşler pek iç açıcı değildi ancak motivasyonunu düşürmedi ve projesini hayata geçirmek için girişimci programlarına başvurdu. Projesi ilk defa onay görmüştü ve yatırımcılarla görüşebilme fırsatı buldu. Ancak olumlu dönüşler alamadı. Kerem Deveci, “En dipteydim, projem çöp olmaya doğru gidiyordu.” diyerek anlatıyor bu süreci. İnsanlara anlatmakla olmuyor, onu göstermem gerekiyor düşüncesiyle belediyeyi aradı ve evinde tasarladığı 2.5 metrelik aleti Enlil Projesi’ni test için yerleştirdiler. Bu proje inanılmaz derecede ilgi görmüştü. Öyle ki, yabancı ülkelerde Enlil Projesi artık tanınıyordu. Silikon Vadisi’nde referans gösterilmeye, çeşitli Avrupa Üniversitelerinde ders olarak anlatılmaya başlanmıştı.

Fikri Hür Bir Mühendis: Kerem Deveci'nin Projesi

İdealist Olun Ve Vizyon Sahibi İnsanlarla Çalışın

Fikrini hayata geçirmek için verdiği mücadele kolay olmamıştı. Ancak sonunda kazandığı başarılar, haklılığını onaylıyordu. Yolun başındayken olumlu dönüş yapmayan yatırımcılar kendisiyle çalışmak için aradıklarında “Ben daha vizyoner insanlarla çalışmak istiyorum.” diyerek telefonu kapattı. ‘İdealist bir insan olmanın gereğiyle, bana inanmayan veya benim inanmadığım birinden yatırım almaktansa batmayı tercih ederim.’ düşüncesi başarılı bir insan olmanın yanında yaptığı projeye yüksek bir değer kazandırıyor.

Kerem Deveci; Sonsuz Okyanusu Keşfetmeye Çalışın

Eğer bir fikriniz varsa, hemen harekete geçin ve cesaretli olmaya önem verin. Beklemek sizin için zaman kaybıdır. Kimse size fırsat vermeyecek. Sizin gördüklerinizi başkalarının görmüyor olması, onun var olmadığı anlamına gelmez. Sadece onların göremiyor olduğu anlamına gelir.

Sadece belirli yollardan gitmenin başarıyı getireceği veya yenilik sağlayacağı anlayışı, potansiyelinizi keşfetmenize engel olacaktır. Eğer bir balıksanız, ağaca tırmanmayı bırakmalı ve sonsuz okyanusu keşfetmeye çalışmalısınız.

Başarısız olma korkusu bugünü yaşamaya fırsat vermez. Başarısızlığınızı sevin, ne kadar başarısız olursanız kendinizi o kadar iyi tanırsınız ve çok daha güçlü ayağa kalkarsınız. Kimse hayatta lineer olarak yükselmez, yükselişler ve iniş-çıkışlar yaşayacaksınız.

Bir gencin hayali sadece üniversiteyi bitirip bir yerlerde çalışmak olmamalı, kendi hayallerinin peşinden koşmak olmalı. Para odaklı başarı ve tüccar zihniyetiyle teknoloji geliştirilemez. Yabancılar yapamadıysa veya yapmadıysa bizim ne haddimize anlayışını düzeltmekle yükümlü olan nesil biziz. Fikirlerinizden asla vazgeçmeyin. Bu noktada bize en güzel öğüdü Mustafa Kemal Atatürk veriyor; “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” insanlar olmalıyız.