Din adamlarının etkisinin baskın olduğu, bilimin lanetli bir uğraş alanı sayıldığı Orta Çağda, bir dahi çıkıp ”Dünya dönüyor!” dedi. O çağlarda bu inanılmaz bir görüştü. Kimileri ona güldü, kimileri ona inandı, kimileri ise bunu ona hayatıyla ödetmek istedi. O dahi Galileo’ydu. Peki ortaya attığı bu teori onun hayatını nasıl değiştirmişti?

Galileo

Galileo Kimdir?

Galileo, 15 Şubat 1564 yılında İtalya’nın Pisa şehrinde doğmuştu. Döneminin tanınmış müzisyenlerinden Vincenzo Galilei’nin oğluydu. Galileo’nun yaşadığı yıllarda bilime ve her türlü sorgulamalara karşı korkuya dayalı rejim kurulmuş, buna cesaret edenler ise olanları hayatıyla ödemek zorunda kalmıştı.

Din adamları ve kilisenin çok katı kuralları vardı. Öyle ki Galileo’nun babası bir dönem matematik merakı ve uğraşı yüzünden mal varlığının neredeyse tamamını kaybetmişti. Bu yüzden oğlunun matematiğe, bilime merakı olmamasını istiyor, onu bu acımasız çağa karşı korumak istiyordu. Halbuki Galileo matematiğe, müziğe ilgi duyuyordu. Fakat babasının ısrarıyla Pisa Üniversitesi’nde tıp okumayı kabul etti.

galileo

Doktorluktan Matematik Profesörlüğüne

Galileo’nun babasının en yakın arkadaşı olan matematik profesörü Ricci’den çok etkilenmiş ve babasından gizli ondan özel matematik dersleri almaya başlamıştı. Dersleri aldıkça matematiği daha çok sevmeye başladı ve  Pisa Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında doktorluktan  vazgeçti. Felsefe ile matematik okumaya karar verdi.
1589 yılında Pisa Üniversitesi’nde matematik profesörü oldu. “Hidrostatik Terazi”  kitabını yayınlayarak bilim dünyasının ilgisini çekti. 1609 yılında Hollanda’da teleskopun icadını öğrendi ve ertesi yıl daha üstün bir teleskop geliştirdi. Ve böylece gökyüzünü, Ay’ı, Güneş Sistemi’ni incelemeye başlamış. Daha sonra ”Dünya dönüyor!” diyerek halkı aydınlatmaya başlamıştı.

galileo

Dünya Dönüyor,Siz Ne Derseniz Deyin!

Galileo’nun halkı aydınlatma girişimi katolik kilisesi ve iktidar için bir tehdit haline gelmişti. Öyle ki bu dahinin önü kesilmeli ve halkla ilişkisi kesilmeliydi. Eğer ki halk aydınlanırsa katı din anlayışına sahip iktidar kendini nasıl koruyacaktı. Ve halkı din adına sömürmeye nasıl devam edecekti?

Böylelikle Galileo yakalandı, hapse atıldı, işkence gördü. Hatta hapis işkencelerinde bir gözünün kör edildiği rivayetleri vardır. Fakat bu dahi bütün çalışmalarını, aydınlanmalarını bir ölüm emri ile karanlığa bırakamazdı. Kendinden önceki bilim adamları gibi olmamalıydı. Bundan bir yolunu bulup kurtulmalıydı. Böylece engizisyon mahkemeleri tarafından yargılanırken tek kurtuluşu ”Dünya dönmüyor” diye yalan söyleyerek olmuştur. Bu sayede ölümden kıl payı kurtulmuş, ev hapsine mahkum edilmiştir. Hatta mahkeme çıkışı ”Siz ne derseniz deyin, yine de dönüyor” dediği yakın dostları tarafından duyulmuştur.

Galileo ev hapsindeyken boş durmamış, çalışmalarına devam etmiştir. Galileo’nun ölümünden bu yana onun bütün araştırmalarının doğruluğu kanıtlanması sonucu Ay’da bir kratere onun adı verildi. NASA, Jüpiter’i ve uydularını araştırmak için uzaya gönderdiği aracı onun adıyla onurlandırdı. Ayrıca doğum yeri Pisa’nın havaalanı da onun adını taşıyor.

Her işin bir riskli yanı vardır. Başarıya ulaşmak için ise o riski göze almak gerekir. Galileo bütün riskleri göz önüne almış, ölümden ise mantığını kullanarak kurtulmuştur. Ya Galileo inkar etmeseydi ve oracıkta infaz edilseydi? Bütün risklerin arkasında planlanmış bir kaçış yolu vardır. Ve dahiler, hiç bir riske gözü kapalı girmezler.