Greta, 2003 doğumlu İsveçli bir genç kız. Hepimiz onu cuma günleri okulu kırıp İsveç parlamentosu önünde yaptığı eylemlerle dikkat çekip dünyadaki önemli politikacılara seslendiği konuşması ile tanıdık. Greta’nın anlatmak istedikleri üzerine de düşünmeye, politikalar üretmeye, elimizden geldiğince konuşmaya değil eyleme dökmeye inandık. Şimdi, birlikte olursak yapabileceklerimizin sınırı olmadığını vurgulayan Greta Thunberg’in anlattıklarının çerçevesine bakalım.

İklim Değişikliği Paris Anlaşması Ne İçeriyor?

İklim değişikliği üzerine 2016 yılında Paris Anlaşması imzalanırken gelişmiş, gelişmekte olan ve ada ülkeleri ortak bir sistem öngörüp küresel sosyoekonomik dayanıklılığın güçlendirilmesini hedeflemekteydi. Paris Anlaşması’nın uzun dönemli hedefi; endüstriyelleşme öncesi döneme kıyasla sıcaklığın 2 °C’nin olabildiğince altında tutulmasıydı. Bu hedef ise fosil yakıt kullanımı azaltılarak yenilenebilir enerjiye yönelimi gerektiriyordu. Aynı zamanda Paris Anlaşması; kapasite ve teknoloji geliştirme, şeffaflık, kayıp ve zarar üzerine de çalışmalar yapılmasını öngörüyor, gelişmiş ülkelerin; ihtiyacı olan ülkelere bilgi ve finansman aktarımı için de çağrıda bulunuyordu.

Greta Thunberg ise tüm bunların sadece kapalı salonlar ardında konuşulduğunu, çağrı sonrası yapılması gerekenlerin eyleme dökülmesinde geç kalındığını vurguluyordu. Zamanla onun hareketi İsveç sınırlarını aştı ve Avrupa, ABD, Avustralya’ya yayılmanın yanı sıra Küresel Güney ülkelerinde Brezilya, Uganda ve Hindistan gibi iklim değişikliğinin ciddi etkileri olan ülkelerin öğrencileri de Thunberg’in liderliğinde “Gelecek İçin Cuma” eylemlerine katıldı.

Greta Thunberg
Stockholm’de İsveç Parlamentosu önünde otururken açtığı pankart; İklim Okulu SaldırısıEğer küresel ısınmayla mücadele etmemiz gerekiyorsa ve bu acilse, neden etmiyoruz?

Greta Thunberg

Greta ve aslında Paris Anlaşması’nda yer alan tüm katılımcıların amacı; doğaya, doğadaki diğer canlılara ve gelece nesillere olan sorumluluğumuzu esas alarak hareket etmemiz. Greta Thunberg, 2018 yılında Yılın Kişisi seçilirken, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilirken ve sesini tüm dünyaya duyurmak isterken aslında kararlılığı ile, kitlesel gücümüzü göstermek istedi bizlere. Şimdi eylemlere bakıp geleceği değiştirebileceğimizi görüyoruz.

Neler Oluyor?

Bugün Stockholm’de yerleşim ihtiyacını karşılayabilmek için ekolojik mahalleler kuruluyor. Gıda atıklarından elde ettikleri biyogaz ile enerji vererek ekolojik yerleşim merkezlerinin mümkünlüğünü gösteriyorlar.
Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da şehir içine su çeşmeleri koyarak plastik şişede su kullanımı azaltmaya çalışıyorlar.

Buna benzer bir uygulamaya Türkiye’de Bursa’da da şahit oluyoruz. Şehrin merkezinde pek çok noktada su çeşmesi yer alıyor.

Brezilya’nın Curitiba şehrinde yaşayanlar ise geri dönüşüm için getirdikleri malzemeleri nakite, otobüs biletine, yemek kuponlarına çeviriyorlar.

Geleceği Değiştirenler: Greta Thunberg 1
Bursa, Türkiye
Şehir merkezinde yer alan su çeşmeleri plastik kullanımını azaltıyor

Greta Thunberg, tüm bu süreci ve düşündüklerini henüz yakın çevresindeki arkadaşları ile konuşamazken şuan dünyadaki pek çok lider ile görüştü ve tüm dünyaya birlikte hareket edersek neler yapabileceğimizi gösterdi. Eğer acil olan bir eylem planı varsa üzerinde daha az konuşup daha çok eyleme geçip, daha çok çalışmamız gerektiğini vurgulayan iklim aktivisti Greta, kararlılığını ise bir otizm çeşidi olan Asperger sendromuna bağlıyor. Onun bu sağlık sorunu her şeyi ya beyaz ya da siyah görmesine sebep olurken aslında iklim krizi için bizlerin de durumu siyah ve beyaz olarak ikiye ayırmamız gerekiyor. Şuan durumu beyaza çevirebilmek için son hızla hareket etmemiz gerekiyor. Geleceği değiştiren, değiştirmeye çalışanların sayısının artacağı bir yıl olması dileğiyle.

Kaynakça : 1, 2