Pandemi ile mücadele sürecinde sürdürülebilirlik adına önemi artan teknolojilerden biri de şüphesiz 3 boyutlu yazıcılar. Siperli maske yapımında tekrar karşımıza çıkan yazıcılar “Acaba evimizde olsa neler yapabilirdik?” sorusunu akla getiriyor. Yeni bir teknoloji olmamasına karşın çok görünürde olmayan bu yazıcılar, pandemi süreci sonrasında ve evden çalışmaların artmasıyla beraber çoğumuzun evine gireceğini öngörmek hata olmaz.

3 Boyutlu Destek (COVID-19 ile Mücadelede Kolektif Üretim Hareketi)

Geleceğin Endüstrisi: 3 Boyutlu Yazıcılar 1Yazımın başında duyuru mahiyetinde bir paylaşım yapmak istiyorum. Maske ihtiyacının hızla artmasıyla beraber 3 boyutlu yazıcıya sahip olanlar bir kolektif oluşturdu. Bu kolektife destek vermek isteyenler ve ayrıntıları merak edenler için adres linkini bırakıyorum. Böyle bir zamanda bu tarz girişimlerin olması çok kıymetli. 3 Boyutlu Destek

Kısaca 3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

3 Boyutlu yazıcılar bilgisayar üzerinde modellenmiş veya 3 boyutlu olarak taranmış modelleri geleneksel üretim yöntemlerine nazaran oldukça hızlı bir şekilde üretilebilen bir cihazdır. Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi mücevher, aksesuar, ayakkabı tasarımında endüstriyel ve mimari tasarımlarda, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda birçok ülkede yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kullanım Alanları

3-boyutlu-yazıcıların-2015-2018-yıllarındaki-kullanım-alanları-grafiği

2015-2018 yılları arasında yapılan anketlerde 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanlarına baktığımızda en çok prototip üretiminde kullanıldığını görüyoruz. Düşük maliyetle prototip üretmek özellikle startuplar için çok önemli. Ürün bazlı kullanımda düşündüğümüzde uçak motoru üretiminden protez yapımına, şarjör yapımından yapay et üretimine kadar hayalini kurduğunuz ürünü kişiye özel olarak üretebilirsiniz. Ev endüstrisi olarak düşündüğümüzde dijital pazarlama ile büyük adımlar atılabilir.

3-D-yazıcı-kullanılan-sektörler
Forbes’in yapmış olduğu bu değerlendirmede sektör bazında bölümleri daha rahat görmekteyiz.

Netflix Belgesel Önerisi: “Print the Legend”

Geleceğin Endüstrisi: 3 Boyutlu Yazıcılar 2

Ödüllü orjinal belgeselde, teknolojik evrimin son dalgası olan 3D yazıcılarda pazar liderliği için yapılan yarışı izleyebilirsiniz.

3 boyutlu yazıcı sektöründe yarış halinde olan markaların start-up sürecinden firma oluşum süreçlerine geçişlerinde verdikleri çalışma, kurum içi rekabet, “saf kalpli kapitalist” olma süreçlerini izleyebileceğiniz bir belgesel. Yeni olan şey “kişisel” ve “masaüstü” kelimeleri olduğunu söyleyen girişimcimiz, “Bunu herkes için yaptık.” diyor. Uygun fiyata harika objeler…

Başta çok güzel gelen iş fikri, açık kaynak erişimi ile gönülleri fethederken bir anda rekabete kapılarak kapalı kaynağa çeviriyor kendini. Kurucumuz, “Hem hayal dünyanızda yaşayıp hem ticaret yapamazsınız!” diyor.

“Yazıcıdan çıkmış cephane dönemi” olarak bu teknolojiyi kullanmak isteyen “bilgi anarşistleri” olarak anılanlar ise ellerinde bir şarjör ile karşımıza çıkıyorlar.

Geleceğin Endüstrisi: 3 Boyutlu Yazıcılar 3

Dünyayı değiştirme gayretinde olan bu makinenin bizlere yeni üretimler noktasında ilham vermesi umuduyla.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5