Kişisel gelişim… Üzerine kafalar patlatılan, kitaplar yazılan, konferanslar düzenlenen şu meşhur konu. Daha mutlu, daha aktif, daha pozitif bireyler olalım diye uğraştığımız şu günlerde zirveye oturan, sektörleşmiş bir kavramdan söz ediyoruz. Ne oluyor peki bu uğraşlarımız sonucunda, nereye varıyoruz? Tercihen kendimizin en iyi versiyonuna… Kulağa böyle basit geliyor, peki ama nasıl?

Olmak İstediğiniz İnsana Uzak Değilsiniz!

Her şey gibi bu da kafada bitiyor aslında. O insan da sizin içinizde gizli. Siz kişisel gelişim ve değişimi içinizden gelerek isteyip bu yönde harekete geçme niyeti taşımazsanız okuduğunuz kitaplardan, katıldığınız konferanslardan aldığınız bilgiler sizi gaza getirip hızlıca yukarı taşır ve sonra balon gibi söndürür. Hepimiz dibi görüp o anki hislerimizle kendimizi geliştirmek için çabalayıp sonra balon gibi sönme durumunu yaşamışızdır. Şu meşhur derya deniz kitaplara rağmen size yol gösterebilmek adına birkaç eklemem olacak. Yüksek oranda işe yarama garantisi veriyorum, bilginize. 🙂

kişisel gelişim kitapları

1) Dış faktörlerden arınarak ne istediğinizi bulun. 

Başkasının yoluna göz dikmeyin, kendi yolunuz için yabancı faktörleri devre dışı bırakıp kendinizi dinlemeniz gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra sizin için doğru adımları saptayabilirsiniz. Herkesin formülü kendine özgüdür, unutmayın.

2)  Aklınızdakini yazıya dökün. 

Kendinizi nasıl veya ne yapıyorken görmek istiyorsanız bunları kafanızda hapsetmeyin, kağıda aktarın, görselleştirin. Büyük hedefler şart değil, hatta tam tersi ufak olanlardan başlayıp ilerlemek daha da iyi olacaktır. Listenizdekileri tamamlayıp tikler attıkça inanın daha çok şevkleneceksiniz. Değişiminize bizzat şahit olacaksınız.

3) Gerçekçi olun. 

Hayal alemine gireyim derken gerçeklerden sapmayın. Kendinizle, hayatınızla ilgili aşırı uçuk hedeflere sahip olmak; çabalama isteğinizi söndürür, pes etmenize sebep olur. Gerçekçi hedeflerle emin adımlarla ilerleyin. Tabii bakış açınızı dar tutacaksınız diye bir şey de yok, sizin gerçeklik algınız genişse ne âlâ :).

kişisel gelişim

Gerçekten istedikten sonra hedeflerinize ulaşmamak için, kendinizin en iyi versiyonu olmamanız için hiçbir sebep yok. Kendinizi buna inandırın, başka birini de inandırmak zorunda değilsiniz zaten. Ertelemeleri bir kenara bırakıp hemen şimdi ufakta olsa bir eylemde bulunun. Üşengeçliklerinizi birer birer azaltın, giderek daha ileride olacaksınız. Kendinizi bulup, sınırlarınızı zorlayıp, hedeflerinizin de ötesine ulaştığınız günler dileğiyle…